• دی ۳۰, ۱۴۰۰

اتریوم چیست؟ آشنایی با ارز معروف اتریوم ETH

 اتریوم چیست؟ آشنایی با ارز معروف اتریوم ETH

اتریوم چیست؟

بعد از بیت کوین در بازار ارزهای دیجتال، همیشه نام اتریوم به چشم می خورد، اتریوم یک شبکه انقلابی است که با استفاده از ایده بلاک چین و همینطور بیت کوین توانسته مفهوم جدیدی در دنیای نرم افزاری را نمایان کند. در ادامه با گامامگ همراه باشید تا بیشتر با شبکه و ایده این رمزارز یعنی ETH آشنا شوید.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌ های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. درنگاه اول اتریوم یک ارز است مشابه بیت کوین که با استفاده از بلاک چین توانسته شفافیت و غیر متمرکز بودن را به پرداخت های مالی اضافه کند اما ایده ی پشت شبکه اتریوم فراتر از یک سیستم پرداخت بوده. اگر بخواهیم بطور ساده توضیح دهیم، می توان گفت شبکه ی اتریوم از نظر نرم افزاری ابزاری به برنامه نویسان می دهد تا برنامه هایی را طراحی کنند که بصورت آزاد بتواند در شبکه ای کامل داوطلبانه اجرا و اهدافی را دنبال کند.

در سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین و چند برنامه نویس جوان دیگر اتریوم را خلق کردند تا بتواند برای همیشه ما را از اعتماد به شرکت‌های بزرگ بی نیاز کند.

اتریوم چیست؟
اتریوم چیست؟

اتریوم چطور کار می کند؟

ETH در اصل یک پایگاه داده عمومی غیرمتمرکز است که سوابق تراکنش‌ های دیجیتال را به‌ شکل دائمی نگهداری می‌کند. این پایگاه داده به هیچ نهاد مرکزی برای حفظ و نگهداری نیاز ندارد، زیرا به‌ عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد عمل می‌کند.

قرارداد هوشمند چیست؟

اولین بار، اتریوم قراردادهای هوشمند را وارد بازار ارز دیجیتال کرد؛ درواقع قراردادهای هوشمند یکسری برنامه یا به عبارت ساده تر تراکنش هایی از پیش تعریف شده هستند که می توانند توسط نرم افزارهای کامپیوتری بر بستر آن ارز دیجیتال فعال و اجرا شوند.

به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت با ۱۰۰ کارمند قراردادهای هوشمندی برای هر کارمند خود تعریف کند که اول هر ماه مبلغی به عنوان حقوق به حساب آنها واریز کند، این قراردادها بر بستر بلاک چین راه اندازی گردیدند و زمانی فعال می شوند که مثلاً از نرم افزار حسابداری شرکت پیام تایید را دریافت کنند.

akane0151

محصولات مرتبط