• دی ۳۰, ۱۴۰۰

بیت کوین چیست؟ توضیح ساده رمزارز بیت کوین

 بیت کوین چیست؟ توضیح ساده رمزارز بیت کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده دنیا است که در سال ۲۰۰۸ و توسط یک شخص ناشناس به اسم ساتوشی بصورت متن باز پا به عرصه اقتصادی دنیا گذاشت. امروزه همه اخبار بیت کوین را می شنوند و یا هرجایی در رابطه با افزایش قیمت این ارز دیجیتال اخباری وجود دارد اما بیت کوین چیست؟ در این مطلب قصد داریم به شکلی ساده داستان بیت کوین و سیستم کاری آن را شرح دهیم پس با گامامگ همراه باشید.

بیت کوین چیست؟

در ساده ترین شکل ممکن اگر بخواهی به این سؤال که بیت کوین چیست؟ پاسخ دهیم؛ بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که با توجه به استفاده از فناوری بلاک چین توانسته امنیت، سرعت و غیر متمرکز بودن را به سیستم پرداخت الکترونیکی بیاورد. اگر مطلب بلاک چین چیست را خوانده باشید، می دانید که تکنولوژی بلاک چین به نوعی یک سیستم غیرمتمرکز غیر قابل نفوذ را ارائه می دهد تا هیچ کس نتواند آن را کنترل و مدیریت کند. در واقع در سیستم های بلاک چینی، اعضای شبکه همانند رأی گیری می توانند بر سر تغییرات سوابق یا اطلاعات شبکه توافق کنند. در اینجا هیچ دولت یا ارگان مرکزی مدیریت سیستم بلاک چینی را به عهده ندارد.

بیت کوین اولین سرویسی است که از این فناوری استفاده کرده و آن را برای ایجاد شفافیت در کنار امنیت و غیر متمرکز بودن به عنوان یک ارز دیجیتالی ارائه نمود. شما می توانید با استفاده از بیت کوین به هر کسی در دنیا پول واریز کنید.

بیت کوین چطور کار می کند؟

هر بیت کوین “BTC” اساساً یک ماهیت نرم افزاری است که به کمک برنامه ای با عنوان کیف پول، که روی یک رایانه ذخیره می‌ شود؛ کار خواهد کرد. کاربران می‌ توانند هر مقدار بیت کوین را به کیف پول خود یا شخص دیگری ارسال کنند. همانطور که پیش تر ذکر شد، بیت کوین تحت یک پروتکل معروف به نام زنجیره بلوکی (Blockchain) کار می‌کند. به عبارتی هر معامله به صورت مستقل در یک لیست عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شود. بلاکچین این امکان را فراهم می‌ کند که بتوان تاریخچه معاملات بیت کوین را ردیابی کرد.

هر بلاکچین متشکل از یک زنجیره بلاک که ماهیت هر بلاک تعدادی اطلاعات است تشکیل شده. همانطور که اطلاعاتی مانند ارسال و دریافت ایمیل، قراردادهای الکترونیکی و غیره به صورت دیجیتالی در سیستم‌ های کامپیوتری ذخیره می شوند، سیستم بلاکچین نیز بر همین اساس عمل می‌کند. از نظر تئوری هر نوع قراردادی را می‌توان روی بلاکچین برقرار ثبت و نگهداری کرد به شرطی که هر دو طرف معامله در مورد قرارداد به توافق رسیده باشند. نام دیگر بلاکچین دفتر توزیع (Ledger) است. این فناوری نیاز به حضور شخصی ثالث در هرگونه قراردادی را از بین خواهد برد. هیچ مرجع مرکزی داده‌های معاملات بیت کوین را کنترل نمی‌کند بلکه خود افراد این کار با ایجاد و تایید بلوک انجام می‌دهند. به همین دلیل آن را سیستم منبع باز می‌نامند.

 

مثال: فرض کنید شخصی می خواهد در ابتدا کیف پول بیت کوین ایجاد کرده و مقداری بیت کوین خریداری کند، خب مراحل انجام کار بصورت زیر است:

  1. ابتدا نرم افزار کیف پول بیت کوین که بصورت رایگان و متن باز وجود دارد دانلود و بروی سیستم خود نصب می کند.
  2. بعد از نصب کیف پول، طبق راهنما برنامه را اجرا و یک آدرس واحد و یکتا برای خود ایجاد می کند.
  3. از یک شخص دیگری که در کیف پول خود بیت کوین دارد درخواست معامله بیت کوین می کند ( می تواند از یک شخص یا صرافی درخواست خرید بیت کوین را انجام دهد)
  4. با پرداخت مبلغ مورد نظر و ارائه دادن آدرس کیف پول خود، میزان بیت کوین خریداری شده توسط یک برنامه کیف پول روی سیستمی دیگر تحت یک تراکنش انتقال میابد.

 

درواقع در سیستم بیت کوین، همه چیز توسط نرم افزار و شبکه اینترنت انجام می پذیرد، اما چطور؟

هر فردی که نرم افزار بیت کوین را بروی یک سیستم کامپیوتری اجرا کند درواقع می شود یک شعبه از شعبه ی بلاکچین بیت کوین، کل تراکنش های دنیای بیت کوین توسط نرم افزار بروی سیستم کاربر دانلود و ذخیره می شود. به اینصورت، سابقه ی تراکنش ها و دارایی های کیف پول های مختلف دست تعداد زیادی کاربر قرار خواهد گرفت. حالا اگر بخواهد تغییری در دارایی ها و تراکنش های سیستم اتفاق بیافتد، دیگر اعضا یا شعب باید آن تغییر را تأیید کنند تا این تغییر مورد قبول واقع شود، برهمین اساس امکان دوبار خرج کردن یک مبلغ یا دستکاری در دارایی های یک کیف پول تقریباً غیر ممکن است چون فرد هکر باید بیش از نصف بلاکچین های موجود در شبکه بیت کوین را تغییر دهد که از نظر فنی امکان آن وجود نخواهد داشت.

 

از کجا می توان بیت کوین خرید؟

صرافی های دیجتال داخلی و خارجی وجود دارند که بصورت کاملاً قانونی و ایمن در ازای ریال و دلار به شما بیت کوین می دهند، شما بعد از ثبت نام در صرافی و احراز هویت خود می توانید با ارائه کیف پول خود و پرداخت آنلاین مبلغ مورد نظر بیت کوین دریافت کنید که در زیر لینک برخی از این صرافی ها ارائه خواهد شد.

داخلی:

دیجی اکسچنج

نوبیتکس

خارجی:

changelly

coingate

akane0151

محصولات مرتبط