iOS 13 – همه چیز در رابطه با این سیستم عامل جدید

345
0
اشتراک گذاری :
سیستم عامل iOS 13

شرکت اپل سیستم عامل iOS 13 را در کنفرانس WWDC 2019 معرفی کرد. سیستم عاملی که در مقایسه با نسخه قبل پیشرفت های چشمگیری داشته و باید آن را یک نسخه برجسته در قیاس با نسخه های پیشین دانست.

به گزارش digitaltrends، این سیستم عامل اگرچه برای آیفون و آیپاد منتشر می شود اما انتظار می رود که ابتدا بروی آیفون های جدید اپل که پاییز معرفی می شوند ارائه گردد. حال شرکت کوپرتینویی تصمیم گرفت iPad Os را جدای از iOS معرفی کند که موجب شده تا سیستم عامل iOS تنها برای آیفون و آیپاد دردسترس قرار گیرد. در حال حاضر iOS 13 معرفی شده و بزودی دردسترس قرار می گیرد. اما بسیاری از افراد نمی دانند این سیستم عامل در نسخه جدید چه ویژگی هایی پیدا کرده و می خواهیم بیشتر با آن آشنا شویم.

عملکرد

به گفته اپل iOS 13 در بحث نرم افزاری عملکرد بهتری نسبت به نسخه قبلی دارد. براساس آمار بدست آمده فیس آیدی در این نسخه ۳۰ درصد سریعتر می تواند قفل گشایی کند. همچنین برنامه ها نیز ۵۰ درصد حجم کمتری برای نصب روی این سیستم عامل دارند و سرعت عملکرد نرم افزاری نیز به مراتب بیشتر است. همچنین گفته شده دو برابر سرعت نرم افزاری بیش از نسخه ۱۲ است. برای مثال اجرا برنامه هایی مانند ایمیل، تقویم، مرورگر و چندی دیگر بسیار سریع است.

سیری

سیری در حال حاضر می تواند از طریق AirPods به مطالعه پیام های دریافتی بپردازد و مستقیما نیز پاسخ دهد. به نوعی باید در این قالب سیری را یک منشی تلفن هم به شمار آورد. این قابلیت برای فعال شدن نیاز به گفتن Hey سیری نداشته و اگر برنامه شخص ثالث با SiriKit توسعه یافته باشد، از چنین قابلیتی برخوردار است. تجربه اشتراک گذاری صوتی نیز اجازه خواهد داد تا افراد به سرعت موسیقی موردنظر را با دوستان به اشتراک گذاشته و در روی ایرپادز نیز موسیقی را گوش دهد.

همچنین اپل ۱۰۰۰۰۰ ایستگاه رادیویی را به هوم پاد افزود تا افراد بتوانند به سرعت شبکه رادیویی بدست آورده و به محتوا آن گوش دهند. در نهایت میان بر سیری نیز به راحتی شخصی سازی می شود و در مجموع می توانید عملکرد بیشتری با سیری در روی iOS 13 داشته باشید.

مموجی و انیموجی

شرکت اپل مموجی و انیموجی های جدیدی را به صفحه کلید افزود که از جمله باید به طلا، کلاه ، عینک و بسیاری دیگر اشاره کرد. شما همچنین می توانید با ایرپادز خود شخصیت موردنظر را ارسال کنید. اشتراک گذاری میان بر از جمله پیام رسان یا ایمیل به سادگی ممکن بوده و افراد می توانند به سرعت پیام خود را ارسال کنند.

با این حساب باید صفحه کلید iOS 13 را در مقایسه با نسخه قبلی این سیستم عامل بهتر دانست و تجربه کاربری لذت بخشی در نوشتن پیام رقم خواهد خورد.

دوربین و PHOTOS

تصویربرداری پرتره برای روشنایی بیشتر قابلیت High-Key Mono دریافت کرده که با ویرایشگر آن می توانید شدت نور تصویر پرتره خود را تغییر دهید. برای مثال تصویر یک فرد را ویرایش کرده و چشم روشن و پوست صافی برای آن در نظر گیرید. این باعث می شود تصاویر باکیفیت و بی نقصی به ثبت برسند.

ویرایش تصویر در PHOTOS تغییر و تحولی پیدا کرده و شامل کنترل ژستی شده است. خوشبختانه تمامی ویژگی های تنظیماتی تصاویر برای ویرایش ویدئو نیز دردسترس است. حتی شامل فیلترهای مناسبی برای ویرایش ویدئو نیز می شود که آن را در نوع خود قابل توجه می سازد.

بخش Photo library حذف شده و در مقابل اپل بخشی را با نام best shots ایجاد کرده است. این بخش تصاویر برتر در ماه سال یا روز را در آلبومی ذخیره می کند.

قابلیت SIGN IN WITH APPLE

یکی از بهترین ویژگی هایی که تاکنون معرفی شده، بدون شک sign in to apps است. قابلیتی که به شما اجازه می دهد به برنامه ها و اپ ها راحت ورود کنید. این قابلیت با کمک اپل آیدی عمل می کند و روش کاربردی استفاده از خدمات با حساب موردنظرتان است. همچنین بدون آن که اطلاعاتی را وارد کنید می توانید به برنامه یا سرویسی دسترسی پیدا کنید. سرویس جدید با تاچ آیدی و فیس آیدی هماهنگ است. همچنین به کمک آنها سیستم تایید هویت به خوبی انجام می گیرد. اگر وارد برنامه ای شدید که نیاز به تایید ایمیل دارد، اپل با ایجاد ایمیل تصادفی و در مقابل ارسال به ایمیل واقعی شما، عملیات را به خوبی انجام می دهد. این قابلیت برای تمامی اکوسیستم iOS در نظر گرفته می شود و شامل بخش خاصی نمی شود.

نقشه های اپل

Apple Maps یا همان نقشه های اپل تا حد بسیاری بروزرسانی شده و بازسازی در آن صورت گرفته است. در این نسخه شاهد افزودن جاده ها، سواحل، ساختمان ها، و دیگر مناطق با جزئیات بیشتر به نقشه هستیم.

یک ویژگی جدید به منو افزوده شده که Collections نام دارد سازماندهی نقشه را به دنبال دارد. همچنین ویژگی محبوب جدیدی نیز روی صفحه اصلی نقشه پدیدار شده است. همچنین با قابلیت Google Streetview می توانید پیش از نقشه اصلی یک پیش نمایشی داشته باشید. برچسب ها به شما اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری در حوزه Look Around داشته باشید و جزئیات کافی کسب کنید. اپل تاکید کرده که سرویس جدید کاملا امن است و تا اواخر سال ۲۰۱۹ دردسترس بسیاری از کاربران قرار خواهد گرفت.

REMINDERS

برای سیستم عامل iOS 13، شرکت اپل REMINDERS را بروزرسانی کرده است. با قابلیت هایی نظیر تاریخ ، زمان فایل پیوست و برخی دیگر می توانید در این ویژگی کاربری بهتری داشته باشید. به علاوه با برنامه Messages app هم ادغام شده است. بنابراین شما می توانید دو برنامه را در ارتباط با یکدیگر استفاده کنید. بنابراین یادآوری زمانی رخ می دهد که به شخص موردنظر پیامی ارسال کنید.

SWIPE TYPING

اپل برای iOS 13 حالت swipe typing را برای نوشتن درنظر گرفته که همراه با حالت تاریک معرفی شد.

DARK MODE

بی شک یکی از پرحاشیه ترین ویژگی ها که چندین بار شایعه آن منتشر شد، افزوده شدن حالت تاریک به iOS 13 بود. به کمک این حالت افراد می توانند در شرایط نوری کم بدون آن که چشمانشان آسیبی ببیند، به تماشا محتوا در آیفون خود بپردازند.

سالهاست که اپل قصد داشت این حالت را به iOS بیافزاید و در نهایت برای نسخه ۱۳ چنین ویژگی را معرفی کرده است. بنابراین زمانی که سیستم عامل منتشر می شود، می توانید این قابلیت را به کار گیرید و لذت ببرید.

HEALTH APP

تمام توابع موجود Watch OS در بحث سلامتی برای آیفون نیز دردسترس است. به کمک این اپ شما می توانید داده های سلامتی که روی اپل واچ خود دارید را به گوشی هوشمند آیفون خود منتقل کنید.

به نوعی هدف اپل از افزودن HEALTH APP به سیستم عامل iOS 13 ، انتقال ساده داده های سلامتی بدست آمده یا همان گردآوری شده روی ساعت هوشمند اپل به گوشی هوشمند آیفون بوده که با iOS 13 محقق می شود.

IPAD OS

اپل در کنار iOS 13 سیستم عامل مستقلی را برای آیپدها معرفی کرده که به عنوان iPad OS شناخته می شود. در بیشتر ویژگی ها این سیستم عامل مشابه iOS 13 است اما در برخی موارد از قبیل مالتی تسکینگ، طراحی رابط کاربری و چند مورد دیگر باید آن را متفاوت از سیستم عامل iOS 13 به شمار آورد.

بنابراین اگر از تبلت آیپد جدید برخوردار هستید می توانید در ماه های آینده نسخه نهایی iPad OS را به جای iOS روی تبلت خود نصب کنید.

سازگاری

به گفته اپل تمامی گوشی های هوشمند پس از آیفون ۶اس می توانند به پشتیبانی iOS 13 بپردازند و این یعنی اسمارتفون های قبل از آیفون ۶اس چنین ویژگی نداشته و باید به همان سیستم عامل iOS 12 اکتفا کنند.

البته iOS 12 نیز یک نسخه برجسته بوده و نباید ایرادی به آن وارد کرد. اما با ویژگی های جدیدی که اپل برای iOS 13 در نظر گرفته بی شک تجربه کاربری در این سیستم عامل جدید لذت بخش تر خواهد بود.

تاریخ انتشار

اپل نسخه بتا iOS 13 را ۳ ژوئن دردسترس توسعه دهندگان قرار داد اما بتای عمومی ماه جولای برای اعضای برنامه بتا دردسترس قرار می گیرد. از آنجایی که iOS 12 در ۱۷ سپتامبر منتشر شد، پیش بینی می شود نسخه نهایی iOS 13 در همان ماه سپتامبر، زمانی که آیفون های جدید معرفی و عرضه می شوند، منتشر شود.

بنابراین برای کسب جزئیات بیشتر باید تا زمان انتشار iOS 13 روی آیفون ها منتظر ماند.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code