۷ عنصر مهم در طراحی داخلی که باید به آن توجه کرد

اشتراک گذاری :

بسیاری از افراد که در نظر دارند دیزاین یا همان طراحی خانه خود را تغییر دهند، مسئله طراحی داخلی را با طراحی تزئینی داخلی اشتباه می گیرند. دو معقوله ای که در آن باید کارهای خاصی انجام داد اگرچه هر دو در جهت زیبایی طراحی داخلی خانه صورت می گیرند. در نوع اول ما با ساختار کلی ساختمان رو به رو هستیم اما در نوع دوم اثاثیه خانه شامل آن می شود. هر دو طراحی امر آسانی نیستند و داشتن سلیقه خوبی را می طلبند. برخی افراد هستند که در این زمینه فعالیت حرفه ای کرده و با کسب سال ها تجربه سعی درکسب شهرت بسیار دارند.

به هر حال ما در این مطلب می خواهیم شما را با ۷ عنصر طراحی داخلی آشنا کنیم، با گامامگ همراه باشید.

فضا

فضا یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی محسوب می شود. عنصری که اگر کمتر از سطح موردنیاز باشد، به خوبی نمی توان ایده موجود را عملی کرد. اهمیت بالایی دارد که یک طراح از فضا خانه آگاهی داشته تا متناسب با آن طرحی ارائه دهد. فضا دو نوع است که یکی از آنها فضای دو بعدی بوده و سقف و کف را دربرمی گیرد. دیگری هم فضای سه بعدی یا همان فضای زندگی ما است. در فضای سه بعدی ما با مبلمان، پرده، دکوریجات و برخی دیگر نیز رو به رو هستیم و تنها کف و سقف را دربرمی نمی گیرد. از آنجایی که فضای خالی خانه یک فضا منفی بوده، باید بین فضا منفی و مثبت با یک طراحی ایده آل، تعادلی ایجاد شود.

بنابراین تاثیرگذاری دکوراسیون بالاست و باید در هنگام چیدمان به این امر توجه شود.

طراحی داخلی - فضاء

خطوط

خطوط نقش بسزایی در طراحی خانه دارد. این خطوط است که به خانه هویت می بخشد و اشکالی را به وجود می آورد. خطوط ساختار خانه را تعریف می کنند و به سه نوع نیز تقسیم می شوند: ۱-افقی، ۲-عمودی و ۳- پویا. خطوط افقی همان جلوه خانه هستند و از جمله باید به فرش، مبلمان و میز اشاره کرد. در سوی دیگر خطوط عمودی شامل درب ها، پنجره ها و چندی دیگر می شوند. خطوط افقی یک ماهیت امن و ایمن را رقم می زنند اما خطوط عمودی گستردگی و بزرگی خانه را مشخص می کنند. خطوط پویا به نوعی درام هم هستند و عمق گرایی را تعریف می کنند. خطوط زاویه داری که روی پله و برخی نقاط دیگر می توان آنها را مشاهده کرد. یک طراح داخلی باید بداند که چگونه باید از این نوع خط ها در طراحی خود بهره گیرد و زیبایی را به دنبال داشته باشد.

طراحی داخلی - خطوط

فرم ها

فرم ها شکل کلی هر شی را دربرمی گیرند و به اشیا شکل می دهند. هر فرم با ترکیب دو یا چند شکل صورت گرفته که با کمک دیگر عناصر چون رنگ، بافت و الگو شدت می گیرد. یک فرم تعریف شده به ایجاد هماهنگی می پردازد، حتی گاها فرم های اضافی را به دنبال دارد. در مجموع دو نوع شکل وجود دارد که یکی از آنها هندسی و دیگری طبیعی است. همچنین فرم ها را به صورت باز و بسته نیز دسته بندی می کنند. فرم باز فرمی است که به صورت گسترده قابل مشاهده می باشد اما در فرم بسته افراد در یک فضا محصورند. در حقیقت برای رسیدن به یک شکل باید در محیط فضا و خطی هم وجود داشته باشد.

طراحی داخلی - فرم

نورپردازی

یکی دیگر از عناصر مهم در دیزاین داخلی نورپردازی است. نورپردازی یا توسط انسان در خانه تعبیه می شود یا به صورت طبیعی نوری به داخل خانه هدایت می شود. نورپردازی به محیط جلوه زیبایی می بخشد و موجب برجسته شدن اشکال و خطوط محیط پیرامون در خانه می شود. این در حالی است که درب ها و پنجره ها از نور طبیعی بهره ببرند و باقی اجسام درون خانه نیز با نور مصنوعی پوشش داده شوند. روشنایی یا همان نورپردازی به سه نوع کار، شتاب و محرک تقسیم می شود.

روشنایی کار شامل مواردی مثل چراغ مطالعه می شوند که برای اهداف خاصی به کار گرفته می شود. چراغ شتابی مانند لامپ های دیواری که برای برجسته کردن تابلو و برخی از این موارد مورد استفاده قرار می گیرند. چراغ های محرک نیز همان نورهای محیطی هستند که فضای کلی را روشن می‌سازند.

طراحی داخلی - نور

رنگ

رنگ ها نیازی به معرفی کردن ندارند. رنگ موجب ایجاد ارتباط بین اشیاء می شوند و باید براساس ذهنیت افراد یک جسم رنگ آمیزی شود. برای مثال رنگ قرمز برای اتاق ناهارخوری گزینه عالی است. زیرا این رنگ اشتها را بیشتر کرده و صرف غذا لذت بخش می شود. در سوی دیگر رنگ سبز برای اتاق خواب مناسب است زیرا آرامش را به انسان ارائه می دهد. هر رنگ سه ویژگی متمایز دارد که باید به شدت، ارزش و نوع رنگ اشاره کرد. اطلاع داشتن از این ویژگی ها در جهت ایجاد تغییرات محیط لازم است. رنگ ها همچنین به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند و آنها را به ترشیاری، تکمیلی، مشابه و تک رنگ طبقه بندی می شوند.

طراحی داخلی - رنگ

بافت

بافت موجب تغییر یک سطح می شود و مشخص می کند که سطح موردنظر معمولیست یا دارای احساس. به کمک بافت می توان عمق و عشق را به محیط خانه بیافزاییم و به نوعی ثبات ببخشیم. بافت را به دو نوع بصری و واقعی تقسیم می کنند. در بافت بصری هر آنچه در چشم پیداست را باید درک کرد اما در بافت واقعی هم باید به ظاهر و هم باید باطن را درک کرد. هر چیزی بافت خاص خود را دارد و از جمله باید به تختواب، پارچه ،پرده و برخی دیگر اشاره کرد.

همچنین یک بافت خلق و خوی افراد ساکن در خانه را نیز تعریف می کند. همچنین برای جلوگیری از یکنواختی ظاهر خانه باید به بافت پرداخت.

طراحی داخلی - بافت

الگوها

الگو یا طرح ها موجب افزودن عشق و زندگی به محیط خانه و دیزاین آن می شوند. الگوها شامل یک داستان هستند و معنای خاص خود را دارند. الگوها هر چیزی را دربرمی گیرند و این می تواند شامل یک طرح یا هر چیزی باشد. Paisley یک الگو طراحی است که شکل قطره ای سبز را دربرمی گیرد. به نوعی که یکی از معمول ترین طرح های مورد استفاده در روی درب و دیوار است.

طراحی داخلی - الگوها

 

منبع: launchpadacademy

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code