با ۵ تا از برترین آثار برجسته معماری دنیا آشنا شوید

اشتراک گذاری :
آثار برتر معماری

طراحی ساختمان با بهترین چشم انداز ، جذابیت داشته و لذت بخش است. این امر توصیف را دشوار می کند و نشان از نبوغ طراحی و استعداد بالا معماریست که به طراحی چنین اثری می‌پردازد. اما همه ی طرح ها جزء آثار برجسته معماری دنیا نخواهند بود.

در حال حاضر معماران بزرگی هستند که به ایجاد طرح هایی برجسته پرداختند که هر یک در گوشه ای از جهان چشم همگان را به خود دوختند. Steven Holl معمار برجسته امریکایی می‌گوید:

معماری به معنای ایجاد یک نماد نیست بلکه باید به فضای عمومی شکل داد.

Holl دارای آثار بزرگی است که از جمله باید به ساختمان Linked Hybrid در پکن اشاره کرد که یک مجتمع آپارتمانی با ساختاری هشت ضلعی بوده و نظر همگان را به خود جلب کرده است. این اثر از ۸ ساختمان به هم متصل ایجاد شده که با یک پل به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

او درباره معماری می گوید:

شما نمی توانید یک اثر معماری را درک کنید، مگر آن که کاملا اثر را بررسی کرده و آن را در جهات مختلف مورد دید قرار دهید.

استیون هال یکی از معماران برجسته ای بوده که در طرح های خود به محیط زیست توجه دارد و همچنین نبوغ بالایی هم می توان در طرح های آن مشاهده کرد. این ویژگی معماران بزرگ در عصر حاضر است.

گذشته از آن برای سالن کنسرت هارپا و مرکز کنفرانس هارپا که توسط سه معمار برجسته دانمارکی Henning Larsen، Batteríið و Olafur Eliasson طراحی شده است. سالن کنسرت هارپا از سازه شیشه ای ساخته شده که درون آن با وجود لامپ های LED در شب می درخشد. این سالن طراحی ذوزنقه ای داشته و با توجه به نما تمام شیشه ای مدرن جلوه می کند.

اثرهای معماری بزرگی در جهان وجود دارد و در این مطلب قصد داریم شما را با ۵ تا از آثار برجسته معماری دنیا از سوی معماران برجسته آشنا سازیم.

از آثار برجسته معماری - سالن کنسرت و کنفرانس هارپا در آیسلند

۱- سالن کنفرانس و کنسرت هارپا

 • شهر ریکیاویک کشور ایسلند
 • معماران Henning Larsen و Batteríið
 • سال ساخت ۲۰۱۱

این ساختمان هنگامی که افتتاح شد نظر مردمان شهر ریکیاویک را به خود جلب کرد. یک ساختمان شیشه ای با معماری نوین و نورپردازی که جلوه زیبایی در بندر شهر به آن بخشیده شده است. این سازه ساختار کاملا مربعی یا مستطیل شکل نداشته و خطوط کجی هم درون آن مشاهده می شود. در واقع همین خطوط کج هستند که معماری ساختمانی را متفاوت و منحصربفرد می سازند.

سالن کنفرانس و کنسرت هارپا ایسلند نمونه از یکی از آثار برجسته معماری بوده که توسط معماران بزرگی چون Henning Larsen و Batteríið طراحی شد. در طراحی این سازه به اشکال هندسی توجه بسیاری شده و نوار نورپردازی LED در شب نیز برای افزایش جذابیت ظاهری ساختمان نقش موثری ایفا کرده است.

آثار برجسته معماری - برج الخلیفه در دوبی

۲- برج خلیفه

 • امارات متحده عربی، دوبی
 • معماران Skidmore و Owings & Merrill
 • سال ساخت ۲۰۱۰

دیگر اثر معماری بزرگی که باید به آن اشاره کرد، برج خلیفه دوبی است. برجی که بلندترین ساختمان جهان به شمار رفته و هر ساله میلیون ها نفر با سفر به دوبی از آن دیدن می کنند. البته در این برج هتلی هم قرار دارد که برای اقامت در آن باید هزینه بسیار هنگفتی پرداخت کرد. سازه برجه خلیفه به صورت مخروطی بوده که در پایه عرض بالایی دارد و هنگامی که به بلندترین نقطه می رسد، شاهد باریک شدن عرض آن هستیم. این برج بزرگ ۱۶۳ طبقه دارد و در آن رستوران، هتل، دفاتر اداری و برخی دیگر گنجاند شده و ارتفاع آن نیز به ۸۲۸ متر می‌رسد.

آثار برجسته معماری - بی گاردن در سنگاپور

۳-پارک Gardens by the Bay

 • سنگاپور
 • معماران Wilkinson Eyre و Grant Associates
 • سال ساخت ۲۰۱۲

باغ خلیج پارکی طبیعی با مساحت ۱۰۱ هکتار در مرکز سنگاپور واقع شده و شامل سه باغ ساحلی Bay South Garden ، Bay east Garden ، Bay Central Garden می شود. ساخت این باغ بزرگ از سیاست های دولت سنگاپور به شمار رفته تا این کشور را به یک منطقه سرسبز با طراحی مدرن همراه سازد. همچنین مسئولان این کشور در نظر دارند تا کیفیت زندگی را در شهر افزایش دهد.  طراحی این باغ که به نوعی با معماری پایدار ربط دارد حاصل یک مسابقه معماری در سال ۲۰۰۶ بود که در بین ۱۷۰ شرکت و در بین ۲۴ کشور برگزار شد. این پارک سالانه با بیش از ۲۰ میلیون بازدید کننده از محبوبیت بالایی در بین گردشگران برخوردار است.

آثار برجسته معماری - برج های به هم متصل شده در بیجینگ چین

۴-Linked Hybrid

 • پکن
 • معمار Steven Holl
 • سال ساخت ۲۰۰۹

ساختمان Linked Hybrid در پکن یکی از آثار بزرگ معماری بوده که یک مجتمع آپارتمانی با ساختاری هشت ضلعی را دربرمی گیرد. معماری این سازه به شکلی است که نظر همگان را به خود جلب می کند. این اثر فاخر از ۸ ساختمان به هم متصل ایجاد شده که با یک پل به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. معماری آن برعهده Steven Holl معمار بزرگ امریکایی بوده و در سال ۲۰۰۹ ساخته شد.

ساختار ساختمان Linked Hybrid پکن در نوع خود برجسته بوده و باید آن را یک اثر معماری فوق العاده محسوب کرد.

آثار برجسته معماری - برج شارد در لندن

۵- برج شارد

 • لندن
 • معمار Renzo Piano
 • سال ساخت ۲۰۱۲

برج شارد یکی دیگر از آثار بزرگ معماری جهان است. برجی هرمی شکل در لندن پایتخت انگلستان که یکی از نمادهای این شهر محسوب می شود.  این برج ۹۵ طبقه با ۳۱۰ متر ارتفاع، بلندترین برج اتحادیه اروپا و چهل و ششمین ساختمان بلند دنیا به شمار می رود.

این آسمان خراش توسط رنزو پیانو طراح ایتالیایی ساخته شده‌ است که آثار بزرگی را طراحی کرد. مالکیت این برج متعلق به چندین مؤسسه مالی قطری بوده که در لندن فعالیت دارند. این سازهٔ عظیم شیشه‌ای ۹۵ طبقه بیش از ۴۵۰ میلیون پوند برای ساخت آن هزینه شد. در داخل این آسمانخراش رستوران‌ها، ادارات و آپارتمان‌های لوکسی ساخته شده و بین طبقات ۶۸ تا ۷۲ رصدکده‌ای با چشم‌انداز ۳۶۰ درجه از لندن هم تعبیه شد.

ساخت این برج از ماه مارس سال ۲۰۰۹ شروع و در می ۲۰۱۲ پیش از برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن به اتمام رسید.

 

منبع: architecturaldigest

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code