۱۷ ایده طراحی در معماری پایدار

اشتراک گذاری :
ایده های معماری

معماری پایدار رویکردی در طراحی بناها و ساختمان ها است تا استفاده از منابع را به حداقل، طراحی مناسب تر با طبیعت همچنین بیشترین بهره از سازه برای انسان را ارائه دهد. در این مقاله با گامامگ همراه باشید تا با ۱۷ ایده طراحی در معماری پایدار آشنا شوید.

۱- صفحه بارانی باز

استفاده از عایق جهت مدیریت دمای داخل ساختمان بسیار اهمیت دارد. در این میان اقدامات متعددی وجود دارد که کمک می کند شما بتوانید محیط خانه را خنک نگه دارید و عملیات کاهش دما خانه آسان تر شود.

به کمک open rainscreen شما می توانید هوا را از میان درزهای آن خارج کنید و همچنین میزان رطوبت را به طرز شگفت انگیزی کاهش می دهد. در حال حاضر این خانه با چوپ های Kebony و طراحی open rainscreen نه تنها زیبا به نظر می رسد بلکه مدرنیته هم است.

۲-متریال چوبی طبیعی

ایده طراحی در معماری پایدار

این ویلا که در یک منطقه لیتوانی قرار گرفته دارای معماری سازگار با محیط زیست است. نه تنها طراحی آن موجب دلزدگی و زشتی محیط نمی شود، بلکه بسیار یکنواخت هم است. این خانه به صورتی ساخته شده که کمترین کربن را به بیرون ساطع می کند. استفاده از مواد اولیه ساختمانی طبیعی در سقف، دیوار و کف پوش موجب می شود تا یک عمل سازگار با طبیعت انجام دهید.

در این ویلا همچنین از چوب Kebony نیز بهره گرفته شده که هم رنگ درختان اطرافش بوده و آسیبی هم به محیط پیرامون خود وارد نمی کند.

۳-ایجاد فضایی منطبق با محیط

ایده طراحی در معماری پایدار

گاهی اوقات باید از مواد اولیه ای در ساخت اجزای ساختمانی و شهری استفاده کرد که نه تنها قابل تحمل باشد، بلکه با محیط پیرامون خود سازگاری لازم را داشته باشد. این نیمکت در یکی از مناطق مالمو سوئد به کار گرفته شده و افراد را با یک محیط همنواخت با طبیعت رو به رو می کند. محیطی که نه تنها طراحی به روز داشته بلکه در بحث سازگاری با طبیعت نیز بی نظیر است. این مکان موجب شده تا گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب کند.

طراحان این نیمکت سعی کردند که از ساختار عرشه کشتی و برخی دیگر در ساخت آن بهره گیرند.

۴-مجتمع تولید انرژی تجدیدپذیر هیدرولیک

طراحی معماری پایدار

این نیروگاه تولید انرژی تجدیدپذیر در نروژ از طراحی برخوردار است که شگفت انگیز می باشد. طراحی این پروژه عمرانی و صنعتی به صورتی است که مشابه آن را در هیچ جای جهان مشاهده نخواهید کرد. معماران این بنای صنعتی سعی کردند از طراحی بهره گیرند که هیچ شباهتی به یک ساختمان عمرانی یا صنعتی نداشته و همگام با طبیعت باشد.

کشور نروژ با به کارگیری چنین بنایی محیط مدرن و چشمگیری را خلق کرده است. در این ساختمان از پوشش چوب Kebony بهره گرفته شده که دوام بالایی داشته و سازگار با طبیعت است. به نوعی چنین طراحی گویی از یک خانه مسکونی الگوبرداری شده تا یک ساختمان عمرانی.

۵-پشت بام و تراس

ایده طراحی معماری

در طراحی ساختمان شاید توجه چندانی به پشت بام خانه نشود. بخشی که همیشه در معرض هوای آزاد قرار داشته و می تواند شامل هر نوع شرایط جوی قرار گیرد. برای آن که مصرف انرژی کاهش یابد، بهتر بخش کوچکی را به پشت بام اختصاص دهید و نیازی نیست بخش گسترده ای در نظر گیرید.

همچنین سعی کنید پشت بام را با فضای سبز زیباتر و جذاب سازید. استفاده فضای سبز نه تنها برای سلامتی می تواند مفید باشد، نور خورشید نیز مستقیما به خانه وارد نشده و موجب خنک ماندن فضای خانه خواهد شد.

۶-استفاده از متریال بهتر برای عمر بیشتر ساختمان

معماری پایدار

هر گاه کلمه پایداری به کار گرفته می شود، به منظور دوام است. شما باید سعی کنید ساختمانی که می سازید از دوام بالایی برخوردار باشد تا ۱۰۰ سال آینده را پایدار باقی بماند. این موجب می شود تا اثر مثبتی روی محیط زیست گذاشته و کاهش انرژی را هم به دنبال خواهد داشت. استفاده از محصولاتی نظیر Kebony shiplap siding، محصولات دوجانبه طولانی مدت و برخی دیگر اشاره داشت.

۷-استفاده از طراحی دوستانه سازگار با محیط زیست

طراحی میز چوبی

باید در طراحی از طرح های دوستانه سازگار با محیط زیست بهره گرفته شود. طرحی که زیبایی بسیاری داشته و نظر هرفردی را به خود جلب می کند. همچنین این نوع طرح ها نه تنها صمیمت رو رایج کرده، بلکه می توان از محیط نیز بهره برد.

یکی از پروژه های مورد اشاره Get Living شهر لندن است. شما در این پروژه شاهد نیمکت چوبی شبیه به مبل راحتی هستید که شامل میزی هم می شود. طراحی بسیار جذاب و سرگرم کننده که می تواند شما را ساعت ها در کنار خود نگه دارد.

۸-فضای کوچک در کنار ایده بزرگ

طراحی پایدار

سعی کنید اگر از محیط کوچکی برخوردار هستید، ایده بزرگی داشته باشید تا یک محیط پرکاربرد را خلق کنید. در شمال نروژ هنرمندی با چنین تفکر به ساخت ویلای کوچک اما با طراحی جذاب پرداخته است. خانه ای که سازگاری با محیط داشته و طراحی شگفت انگیزی برای آن در نظر گرفته شده است. طراحی با پوشش چوب Kebony که از چوب های بادوام و شیکی است که در نما ساختمان می توان از آن بهره گرفت.

۹- چراغ های روشنایی کارآمد

نورپردازی در معماری پایدار

نورپردازی در بحث معماری بسیار اهمیت دارد و بخش مهمی است. با این حساب افراد می توانند به استفاده از نورپردازی دقیقی باشند و نور محیط داخل خانه را براساس معماری روز به کار گیرند. زیرا چنین ایده ای موجب می شود تا نه تنها شاهد جذاب نشان داده شدن دکوراسیون داخل خانه شویم، بلکه نور بهتری در فضای داخل خانه پخش خواهد شد که بسیار در کیفیت زندگی موثر است. یک مدرسه ای در Fredrikstad نروژ نورپردازی را به کار گرفته که محیط را بسیار زیبا کرده است. در کنار نورپردازی، پنجره های بزرگی نیز در نظر گرفته شده تا تلفیقی از نور طبیعی و مصنوعی باشد. البته چراغ های به کار گرفته شده عمدتا به صورت آویز هستند و به داخل دیواری محسوب نمی شوند.

۱۰-پل چوبی

ایده طراحی در معماری

این پل در برلین واقع شده که کف آن را از چوب ساختند. چوبی از جنس kebony که یکی از بهترین نوع چوب های نما و پوشش به دلیل دوام بالا به شمار می رود. استفاده از چوب نه تنها طراحی زیبایی محسوب می شود، بلکه در بحث استحکام و دوام بسیار قابل توجه است. بنابراین چنین پلی را می توان یکی از معماری های نوین و به روز دانست.

۱۱-استفاده از مواد بازیافت شده

ایده طراحی در معماری پایدار

این اسکله به شرکت Go Boat اختصاص دارد که برای ترویج استفاده از متریال چوبی جهت سازگاری بیشتر با محیط و زیبایی بیشتر، اسکله چوبی از جنس چوب kebony بهره گرفته است. اسکله ای که تمام زیربنا آن را چوپ دربرگرفته و از مقاومت بالایی نیز بهره می برد. گذشته از اسکله، حتی درون قایق نیز نشیمن گاهی از جنس چوپ مورد اشاره بهره گرفته شده که تطبیق خوبی با اسکله دارد.

۱۲-نورپردازی طبیعی

معماری پایدار

بهترین روش استفاده کمتر از نور مصنوعی که انرژی را هم هدر می دهد، به کارگیری معماری است که نورپردازی طبیعی را به دنبال دارد. این ساختمان به موسسه تحقیقاتی طبیعت نروژ اختصاص داشته که ساختمانی با معماری نوین ایجاد کردند. ساختمانی که بخش عمده آن را پنجره دربرگرفته تا نور طبیعی بیشتری در مقایسه با نور مصنوعی داشته باشد. همچنین چوب به کار رفته آن نیز از نوع  kebony است. چوب با دوام و زیبا که بیشتر در نما و پوشش ساختمانی یا هر مکان دیگری به کار گرفته می شود. بنابراین چنین طرحی در نوع خود جذاب بوده و چشمگیر است.

۱۳-استفاده از موارد سنتی و نوآورانه

نورپردازی در معماری

این ساختمان مرزهای طراحی نوین و سنتی را شکسته است. ساختمانی که از جنس چوب kebony بوده و معماری ترکیبی سنتی و نوآورانه را نشان می دهد. در این سازه از تخته های چوبی چندمنظوره kebony بهره گرفته شده تا طراحی مورد نظر را بتوان روی چنین ساختمانی پیاده کرد. طراحی به صورت شش ضلعی بوده و همچون لانه زنبور عسل به نظر می رسد. این طراحی جذاب چوبی نه تنها با طبیعت پیرامون خود منطبق است، بلکه موجب ترکیب معماری سنتی و نوآورانه شده است.

۱۴- نگران چیزی که لازم ندارید، نباشید

معماری

این پروژه زمین سرگرمی در دانمارک عملی شده که در آن شاهد ویژگی های جالب توجه از جمله تاب عمودی هستیم. طراحان این زمین سرگرمی سعی کردند تخته های چوبی را در طرح هایی چون نیمکت، کف پارک و برخی دیگر به کار گیرند. طراحی این زمین بازی منطبق با طبیعت پیرامون خود است و تجربه سرگرمی لذت بخشی را برای افراد محوطه به وجود می آورد. بنابراین برای گذران اوقات فراغت آمدن به چنین زمین بازی آرامش بخش است.

۱۵-تهویه مطبوع طبیعی

تاسیسات در معماری مدرن

کاهش وابستگی به سیستم تهویه غیرطبیعی یا همان مصنوعی به مراتب برای سلامتی بهتر است. انسان ها باید برای کاهش مصرف انرژی به سراغ تهویه طبیعی رفته و همچنین در بحث سلامتی نیز نکته مثبتی به دنبال دارد. چنین ایده ای برای مناطق عمومی از جمله رستوران، فروشگاه ها و برخی دیگر گزینه بسیار مناسبی بوده که می تواند مناسب محیط پیرامون ما هم باشد.

تجسم کنید درون فروشگاهی قرار دارید که سیستم تهویه طبیعی دارد، بدون شک قدم زدن در آن لذت بخش است.

۱۶-ایجاد پوشش چوبی اطراف استخر

ایده طراحی در معماری پایدار

استفاده از پوشش چوبی در اطراف استخر می تواند گزینه خوبی باشد. زیرا از یک سو منطبق با طبیعت پیرامون شماست و تجربه شنایی لذت بخش را به دنبال دارد، و در سوی دیگر نیز در برابر آب نیز دوام بالایی از خود نشان می دهد. همچنین راه اندازی چنین کفش پوشی بسیار آسان و بهتر از نوع سیمانی و سنگی است که نه تنها هزینه بالایی به دنبال دارد، بلکه فرآیندی طولانی تر در ساخت است.

۱۷- سیستم گرمایشی و سرمایشی منفعل

ایده معماری

Villa Circuitus یک خانه ای است که در بحث سیستم گرمایشی و سرمایشی منفعل عمل می کند. این خانه به شکلی ساخته شده که برای سیستم سرمایشی و گرمایشی به طبیعت وابسته است و سازگاری بسیاری نیز با آن دارد. استفاده از پوشش چوبی Kebony نه تنها دوام این خانه را افزایش داده بلکه، زیبایی هم به آن بخشیده است. نمایی به Villa Circuitus داده شد که قطعا انطباق بسیاری با طبیعت داشته و گزینه ایده آلی برای یک ویلاست. در نتهایت این طبیعت است که بخش عمده ای از معماری منطبق با آن انجام می گیرد.

ایده طراحی در معماری پایدار بسیار دشوار است و نیاز به خلاقیت و همینطور هوشمندی بالایی در خلق آن وجود دارد. در این مطلب که برگرفته از سایت Kebony است سعی شده تا با چند ایده مناسبو کاربردی طراحی در معماری پایدار شما را آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برای آگاهی و طراحی شما مفید واقع شود.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code