گرمایش جهانی چیست و چه تأثیر بروی زندگی انسان ها دارد؟

16
0
اشتراک گذاری :
گرمایش جهانی یا گرمایش زمین

گرمایش جهانی یا به عبارتی ساده تر گرمایش زمین امروزه به یکی از موضوعات مورد بحث و جدی دانشمندان و فعالان محیط زیست تبدیل شده است. یخچال های طبیعی رو به آب شدن هستند و سطح آب دریاها نیز در حال افزایش یافتن می باشد. جنگل ها هم رو به نابودی می روند. حیات وحش نیز برای نجات خود در تلاش است اما کسی دست به کار نمی‌شود. انسان ها با آزاد کردن گازهای گلخانه ای در جو موجب گرم شدن زمین شدند و این انسان ها هستند که به خطری برای زمین تبدیل گشتند.

بنزین یکی از عوامل تولید گاز گلخانه ای محسوب می شود و استفاده از این سوخت طی سال های گذشته افزایش یافته. همین امر شرکت ها را به تولید اتومبیل های الکتریکی متمایل کرده است. گرم شدن زمین تنها شامل افزایش دما نخواهد شد، بلکه الگو آب و هوایی و طبیعت هم با مسئله خطرناک افزایش گرمای زمین در حال تغییر است.

این مسئله شاید دمای برخی مناطق را بالا می برد اما به گفته کارشناسان مسئله موردبحث دما را در برخی مناطق دیگر کاهش می دهد. افزایش گرما زمین به حوادث وحشتناکی منجر می شود که از جمله باید به حوادث شدید آب و هوا ، تغییر جمعیت و زیستگاه های حیات وحش ، افزایش سطح آب دریاها و طیف وسیعی از تأثیرات دیگر را نام برد. همه این ها ناشی از اشتباهات انسان است که موجب شده تا گازهای گلخانه ای در جو جمع شده و زیستگاه حیوانات و حیات وحش در خطری بد قرار گیرد.

برای کند کردن فرآیند گرم شدن زمین باید چه کاری انجام داد؟ چگونه می توانیم با تغییرات آب و هوایی مقابله کنیم. درحالی که ما به مطرح کردن مسائل و مشکلات این امر می پردازیم، اما سواحل ، جنگل ها ، مزارع و کوه های پوشیده از برف در حال نابودی هستند. با گامامگ همراه باشید تا با مقاله ای از سایت NationalGeographic این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

درک اثر گلخانه ای

اثر گلخانه ای اصطلاحی به معنای گرم شدن دما هوا و زمین می باشد. این گازها با قرار گرفتن در جو زمین گیر افتاده و قابل حرکت نیستند. نور خورشید روی سطح زمین تابید می شود ، جایی که انرژی جذب شده و بعداً به عنوان گرما به جو باز می گردد. در جو ، مولکول های گاز گلخانه ای مقداری از گرما را جذب می کنند و باقی در فضا قرار می گیرند. هرچه گازهای گلخانه ای بیشتر در جو متمرکز شوند، گرمای بیشتری در مولکول ها قرار می گیرند.

گاز گلخانه ای - گرمایش زمین

دانشمندان در مورد اثر گلخانه از سال ۱۸۲۴ تحقیقات خود را شروع کرده و اطلاعاتی بدست آوردند. ، هنگامی که جوزف فوریه اثبات کرد که اگر جوی وجود نداشته باشد، زمین بسیار سرد خواهد شد. این اثر گلخانه ای طبیعی چیزی است که آب و هوای زمین را زنده و متحول نگه می دارد. بدون آن سطح زمین به طور متوسط حدود ۶۰ درجه فارنهایت سردتر می شود.

در سال ۱۸۹۵، شیمیدان سوئدی Svante Arrhenius کشف کرد که انسان می تواند با ایجاد دی اکسید کربن به عنوان یک گاز گلخانه ای ، اثر گلخانه را تقویت کند. وی ۱۰۰ سال تحقیقات آب و هوایی را آغاز کرد که اطلاعاتی از گرم شدن کره زمین را به ما ارائه داد.

سطح گازهای گلخانه ای در طول تاریخ زمین بالا و پایین رفته است ، اما آنها برای چند هزار سال گذشته نسبتاً ثابت بوده اند. درجه حرارت متوسط جهانی نیز در طی آن زمان تا ۱۵۰ سال گذشته نسبتاً ثابت مانده است. دانشمندان هشدار می دهند از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی و فعالیت های دیگری که مقادیر زیادی از گازهای گلخانه ای را منتشر می کند ، به ویژه در چند دهه گذشته، انسان اکنون در حال تقویت اثر گلخانه ای و گرمایش زمین است که می تواند اثرات مخربی بروی این سیاره داشته باشد.

آیا تغییرات دما طبیعی نیست؟

فعالیت های انسانی تنها عاملی نیست که بر آب و هوای زمین تأثیر می گذارد. فوران آتشفشانی و تغییرات تابش خورشیدی از لکه های خورشید ، باد خورشیدی و موقعیت زمین نسبت به خورشید نیز در این زمینه نقش دارد. بنابراین الگوهای آب و هوایی در مقیاس بزرگ مانند ال نینو نقش تاثیرگذاری دارند.

اما مدل های اقلیمی که دانشمندان برای نظارت بر دمای زمین استفاده می کنند این فاکتورها را در نظر می گیرند. به عنوان مثال ، تغییر در میزان تشعشعات خورشیدی و همچنین ذرات معلق در جو از فوران آتشفشانی، تنها در حدود دو درصد در اثر گرم شدن اخیر نقش داشته اند. تعادل ناشی از گازهای گلخانه ای و سایر عوامل ایجاد شده، همانند انسان نقش خطرناکی دارند.

چرا گرمایش جهانی موضوع مهمی است؟

افزایش سریع گازهای گلخانه ای یک مسئله نامطلوب است زیرا باعث تغییر سریع آب و هوا شده که برخی از موجودات زنده نمی توانند با آن سازگار شوند. همچنین ، آب و هوای جدید و غیرقابل پیش بینی‌تر، چالش های بی نظیری را برای همه زندگی به وجود می آورد.

از نظر تاریخی ، آب و هوای کره زمین به طور مرتب بین دمای هوا مانند آنچه امروز می بینیم تغییر کرده و دمای آن به اندازه کافی سرد است که بخش بزرگ آمریکای شمالی و اروپا را با یخ پوشانده است. تفاوت میانگین دمای جهانی امروز و طی آن دوران یخبندان تنها در حدود ۹ درجه فارنهایت است و نوسانات به آرامی اتفاق می افتند که باید به طی هزاران سال اشاره کرد.

اما با افزایش غلظت گازهای گلخانه ای، یخ های باقیمانده زمین مانند گرینلند و قطب جنوب نیز در حال ذوب شدن هستند. این آب اضافی می تواند سطح دریا را به میزان قابل توجهی و به سرعت بالا ببرد. این پدیده گرمایش جهانی یا گرمایش زمین است که از مدت ها شروع شده و باعث افزایش سطح دریاها و به دنبال آن تغییرات غیرقابل پیش بینی آب و هوا خواهد کرد که می تواند خسارات جبران ناپذیر زیادی را به انسان و کره زمین وارد سازد.

 

منبع: nationalgeographic.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code