گردباد چیست و چگونه شکل می گیرد؟

783
0
اشتراک گذاری :

همه ی ما تصاویر یا فیلم هایی از گردبادهای عظیم را دیده ایم، مخصوصاً گردبادهایی که در آمریکای شمالی اتفاق می افتد. اما گردباد چیست و چه عاملی باعث ایجاد آن می شود؟ در ادامه با گامامگ همراه باشید.

جریان هوا

جریان هوا

جریان هوا

عامل اصلی رفتارهای متفاوت آب و هوا، جریان هوای سرد و گرم است. وقت یک توده از هوا که متشکل از عناصر مختلف به شکل گاز می باشد را گرم کنیم، این توده سبک تر شده و به سمت بالا حرکت می کند، از طرفی دیگر توده هوای سردتر جای این هوای گرم را خواهد گرفت. همین جابجایی دو توده ی هوای گرم و سرد وزش باد را ایجاد می کند و اینکه براساس حجم و تراکم توده هوای مورد نظر و میزان دمای آن، سرعت جابجایی متفاوت خواهد بود که همین موضوع باعث وزش باد با سرعت هایی متفاوت در طبیعت می باشد.

 

گردباد چیست

وقتی دمای هوا در فضایی کوچک به میزان زیادی افزایش میابد، فشار هوا کم شده و هوا از اطراف به سمت این ناحیه جریان می یابد تا جای خالی توده هوای قبلی را پر کند. سرعت جریان هوا در این شرایط بسیار زیاد خواهد بود؛ بر همین اساس جریان هوا به شکل چرخشی شکل می گیرد. به این ترتیب هوای گرم به سرعت بالا می رود و ابری قیف مانند به وجود می آید که به آن گردباد می گویند.

گردباد چیست؟

گردباد چیست؟

انتهای این ابر قیفی شکل با سطح زمین تماس برقرار می کند. فشار داخل گردباد به قدری کم است که حالت مکندگی پیدا کرده و هرچیزی را در صورت نزدیک بودن به سمت مرکز جریان هوا جذب می کند.

معمولاً زمانی که پس از یک دوره آب هوایی، ابرهای تنومند طوفانی شکل می گیرند؛ توده ی ابرهای خشمگین با ایجاد بادهای شدید و همینطور رعد و برق باعث ایجاد شرایطی برای بوجود آمدن گردباد می شود. رعد و برق های عظیم در میان ابرهای پر تلاتم می تواند همانند یک محرک عمل کرده و به یکباره تنها در یک ثانیه یک توده هوا را به اندازه ای گرم کند که سریعاً به سمت بالا حرکت کرده و کم کم شکل گیری گردباد طبق توضیحات پیشین آغاز شود.

 

منابع: nationalgeographic

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code