چرا مریخ خشک شد؟ – آیا حیات بروی مریخ وجود داشته است

213
0
اشتراک گذاری :
چرا مریخ خشک شد

آیا تابحال پیش خود فکر کرده اید که واقعاً چرا مریخ اینگونه خشک است؟ آیا از ابتدای پدید آمدن این سیاره، مریخ خشک بود؟ با گامامگ همراه باشید تا به این موضوع پی ببریم.

درواقع مریخ خشک امروزه، از ابتدا این چنین نبوده است. در حدود ۴ میلیارد سال پیش مریخ هم همچون زمین دارای آب و رودخانه بود. طبق باور برخی دانشمندان و نیز نتایج بدست آمده از تحقیقات آنها تا به امروز، برخی از گونه های حیات میکروبی و باکتری ها و حتی بالاتر از آن در مریخ وجود داشته و این در حالی بود که این گونه های حیات در حال رشد و تکامل بودند. مریخ در راهی قدم گذاشته بود که به سیاره ای همانند زمین تبدیل شود، اما مریخ هرگز موفق نشد.

چرا مریخ خشک شد

چرا مریخ خشک شد

مریخ کنونی بسیار خشک و نسبت به گذشته سرد است. دریاچه ها و رودهای آن خالی از آب و تنها ردی از آنها باقی مانده است. اگر طبق گفته دانشمندان حتی حیاتی هم بروی آن وجود داشت، هم اکنون باید از بین رفته باشد یا در لایه های زیرین خاک های سرخ آن برخی گونه ها در حال زندگی باشند. مریخ دارای تعداد بسیاری از اینگونه چشم اندازها و مناظر خشک شده می باشد که تصور می شود به علت عبور جریانات شدید و فراوان آبی در گذشته های بسیار دور به وجود آمده اند.

اما چه عاملی باعث شد تا مریخ  اینگونه خشک شود و سرما و یخبندان آن را فرا بگیرد؟

دانشمندان همچنان در حال یافتن این پاسخ ها هستند. احتمال وجود حیات بروی کره ی مریخ بشدت بررسی می شود، گذشته ی این سیاره بیش از پیش توجه دانشمندان را به خود جلب کرده تا یافت شود که چه عاملی این خشک سالی و کاهش دمای شدید را رقم زده است.

دی اکسید کربن در اتمسفر مریخ قدیم یک گاز گلخانه ای بوده درست همانند اتمسفر زمین. لایه زخیمی از دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای شرایطی با درجه حرارت و فشار جوی بالاتر ایجاد می نمود که برای جلوگیری از تبدیل آب مایع به یخ جامد و یا تبخیر آن نیاز بود. امروزه برخی دانشمندان بر این باوراند که این اتمسفر قوی در گذشته ی مریخ وجود داشته و با از بین رفتن آن شرایط برای تبخیر آب و کاهش دمای شدید سطح آن فراهم شده است.

چرا مریخ خشک شد

یکی از آنالیزهای کامپیوتری بدست آمده از سیاره مریخ در گذشته های دور توسط Northern Illinois University

در طی ۴ میلیارد سال گذشته ، مریخ بیشتر این پوشش و لایه محافظ خود را از دست داده است. بر این اساس دانشمندان نظریات گوناگونی را مبنی بر چگونگی بروز این پیشامد ارائه داده اند. شاید برخورد یک سیارک در رویدادی فاجعه بار باعث انفجار و ازبین رفتن قسمت عمده اتمسفر به داخل فضا شده باشد. و یا سایش ناشی از بادهای خورشیدی به آهستگی باعث تهی شدن و از بین رفتن جو مریخ شده باشد. همچنین این احتمال نیز وجود دارد که  سطح سیاره، دی اکسید کربن اتمسفر را جذب نموده و آنرا در مواد معدنی از قبیل کربنات محبوس نموده باشد.

در پایان، هنوز هیچ کس از این موضوع که همه آن دی اکسید کربن گمشده به کجا رفته است مطمئن نیست.

در ناسا “NASA” مأموریتی برای یافتن این حقیقت ترتیب داده شده تا از سطح مریخ خشک اطلاعات بیشتری کسب شود و با مدل سازی های کامپیوتری و اطلاعات تقریبی از ۴ میلیارد سال پیش کهکشان، مشخص شود که چرا دی اکسید کربن این سیاره به این سرعت از بین رفته است.

منبع: نجوم ایران – ترجمه مهدی خسروی از مرکز تحقیقاتی دانشگاه فلوریدا

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code