پیکسل چیست و چرا در کیفیت تصاویر دیجیتال مؤثر است؟

250
0
اشتراک گذاری :
پیکسل چیست و چه تاثیری در کیفیت تصاویر دارد؟

هر دوربین و یا صفحه نمایش های دیجیتال شامل چندین اصطلاحات خاصی می شود که بدون شک باید درباره آنها اطلاعات داشته باشید. برای مثال Pixel چیست؟ چه فضایی برای ذخیره هر تصویر نیاز دارید؟ منظور از مگاپیکسل چیست؟ RGB، CMYK و عمق رنگ چه معنایی دارند.

اما پیش از هر چیز در ابتدا باید بدانید که این کلمه به چه چیزی در دنیای دیجیتال اتلاق می شود. در این مطلب قصد داریم شما را به صورت کامل با مقوله پیکسل آشنا کنیم، پس با گامامگ همراه باشید.

پیکسل چیست و چه نقشی در تصاویر دیجیتال دارد؟

کلمه Pixel به معنای عنصر تصویر است و در فرم دیجیتال هر عکس از چندین Pixel ساخته می شود. در حقیقت پیکسل کوچکترین واحد اطلاعات تشکیل دهنده تصویر هستند. پیکسلها معمولا در یک کادر مربعی یا مستطیلی در یک شبکه ۲ بعدی کنار یکدیگر قرار می گیرند.

برای مثال در تصویر زیر سعی شده تا بزرگنمایی صورت گیرد و شما بتوانید ترتیب پیکسلهای آن را مشاهده کنید. همانطور که قابل مشاهده است، Pixel همانند پازل در ایجاد تصویر نقش موثری دارد. هنگامی که پیکسلها به صورت کامل در کنار هم قرار می گیرند، تشکیل دهنده یک تصویر هستند.

پیکسل چیست و چه تاثیری در کیفیت تصاوی دارد؟

رزولوشن یا وضوح چیست؟

به مجموع تعداد پیکسلها در هر تصویر رزولوشن “resolution” گفته می شود. رزولوشن از تعداد مجموع پیکسلها در ارتفاع و عرض تشکیل می شود. برای مثال در رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل، شما در عرض ۱۰۸۰ پیکسل و در طول ۱۹۲۰ پیکسل دارید.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است با آن اصطلاح رو به رو شده باشید، مگاپیکسل است. این اصطلاح عمدتا در بیان وضوح کیفیت دوربین به کار گرفته می شود و برای مثال می توان به یک دوربین ۵ مگاپیکسل اشاره کرد. این یکایی است که برای اندازه گیری رزولوشن سنسور تصویر در دوربین های دیجیتال به کار گرفته می شود .برای نمونه، یک دوربین دیجیتال با ابعاد عکس ۲۰۴۸×۱۵۳۶ پیکسل را دارای حسگری با وضوح۳.۱ مگاپیکسل (۳،۱۴۵،۷۲۸ = ۱۵۳۶ × ۲۰۴۸) می شناسند. مگاپیکسل عمدتا یک معیار تبلیغاتی شرکت ها بوده که برای جلب توجه در بحث کیفیت دوربین به کار گرفته می شود و تاثیر بسزایی در توجه مخاطب دارد.

ما به چه تعداد پیکسل در یک دوربین نیاز داریم؟

حالا که با اصطلاح پیکسل آشنایی پیدا کردیم چه خوب است بدانیم ما در دوربین به چه تعداد پیکسل نیاز داریم. رزولوشن همان وضوح تصویر و میزان جزئیات هر عکس است. این اصطلاح عمدتا برای فیلم ها، تصاویر و برخی دیگر به کار گرفته می شود. هر چه رزولوشن یا همان وضوح بالاتر باشد به معنای جزئیات بیشتر است. سازندگان دوربین سعی دارند با ارائه مگاپیکسل بیشتر، به تبلیغات گسترده ای بپردازند و نظر مشتریان را جلب کنند.

در حقیقت دوربین بیشتر گوشی های هوشمند امروزی یکسان است و ممکن بوده برخی مدل های پرچمدار از کیفیت بیشتری بهره ببرند. تعداد پیکسل ها بستگی دارد که چه نوع تصویری می خواهید به ثبت برسانید و اگر به دنبال بزرگنمایی هستید باید به صورت خاصی تصویربرداری کنید. هنگامی که به تصویر فوق مشاهده می کنید، متوجه خواهید شد که هر چه تصویر دست کاری شود با تک پیکسل های کمتری رو به رو می شوید. به این نوع نمایش جزئیات پیکسل را پیکسلیشن می گویند.

نکته

نرم افزارهایی وجود دارند که می توانند به صورت غیرواقعی موجب افزایش وضوح تصاویر شوند. این نوع نرم افزارها با کمک الگوریتم درونیابی قادرند تا پیکسل های اضافی را با بهترین حدس در رنگ مناسب پر خواهد کرد. یکی از این نرم افزارها Genuine Fractals نام دارد که توسط onOne Software توسعه یافته و نمونه برجسته از چنین نرم افزاری است.

شما برای آن که بتوانید یک تصویر باکیفیت عالی را به چاپ برسانید باید حداقل ۲۴۰ پیکسل در هر اینچ را برای تصویر در نظر بگیرید. این بدان معناست شما باید چاپ ۴*۶ را در نظر گیرید. این یعنی شما باید در عرض ۲۴۰*۴ و ارتفاع ۲۴۰*۴ تنظیم کنید. در این میان شما برای چاپ ۸*۱۰ نیاز دارید تا دوربین ۴٫۶ مگاپیکسلی داشته باشید. به طور کلی هر چه دوربین قدرت مگاپیکسلی بیشتر داشته باشد، به معنای کیفیت بهتر نیست. مسائل دیگر همانند فقدان وضوح کامل تصویر به دلیل کیفیت ضعیف تصویر یا لنز یا ضعف روشنایی، مزیت مگاپیکسل های بیشتر را محدود می کند.

با این حساب می توانید از طریق یک دوربین DSLR با انعطاف پذیری بیشتر در بحث مگاپیکسل تصویر بهتری به ثبت برسانید.

اطمینان حاصل کنید که به حداکثر مگاپیکسل دست یافتید

در دوربین های دیجیتال می توان از طریق قابلیت تنظیم کیفیت تصویر، به ضبط تصویر با تعداد پیکسل های مشخص پرداخت. به جز تنظیم کیفیت دوربین در بالاترین سطح، شما از قابلیت ضبط دوربین خود به طور کامل استفاده نمی کنید. اگر اطمینان ندارید  که تنظیمات دوربین شما مشخص نیست، در راهنمای کاربر دوربین نگاه کنید. ) این چیزی است که “کیفیت” یا “اندازه” نامیده می شود و برای پیکسل ها بیان می شود. مثلا:
  • بزرگ ۳۰۷۲*۲۳۰۴ پیکسل – ۷ مگاپیکسل
  • متوسط ۲۰۴۸*۱۵۳۶ پیکسل- ۳ مگاپیکسل
  • کوچک ۶۴۰*۴۸۰ پیکسل-۳ مگاپیکسل با رزولوشن پایین

نتیجه گیری

پیکسل برای چه هدفی استفاده می شود؟ هر پیکسل اطلاعات رنگی برای تصویر شما را ذخیره می کند. معمولا آن را در هر سه دسته به نام RGB (قرمز، سبز، آبی) یا ۴ دسته به نام  CMYK می شناسند. (Cyan، Magenta، Yellow، blacK).

تعداد رنگ های متمایز که می تواند توسط یک پیکسل نشان داده شود، بستگی به مقدار اطلاعات ذخیره شده برای هر پیکسل دارد. اطلاعات به عنوان بیت های باینری ذخیره می شوند. بیت های بیشتر در هر پیکسل (bpp) که ذخیره می شوند، رنگ های بیشتری است که پیکسل می تواند نشان دهد. به عنوان مثال، در ساده ترین شکل، اگر فقط یک بیت اطلاعات برای یک پیکسل ذخیره شود، می توان آن را “روشن” یا “خاموش” – سیاه یا سفید مشاهده کرد. تعداد واقعی بیت هایی که برای نشان دادن رنگ یک پیکسل واحد استفاده می شود، عمق رنگ یا عمق بیتی می نامند.

 

منبع: ultimate-photo-tips

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code