پورشه تایکان اولین خودرو الکتریکی پورشه با سرعت ۲۶۰ کیلومتر

52
0
اشتراک گذاری :
پورشه تایکان

شرکت پورشه را می توان یکی از برندهای بزرگ تولیدکننده خودرو دانست که تاکنون محصولات لوکس و گران قیمتی را در بازار عرضه کرد. این روزها با گسترش اتومبیل های الکتریکی این کمپانی تصمیم گرفته تا اولین محصول تمام برقی خود را با نام “tycan” رونمایی کند.

پیش از آن که تایکان الکتریکی رونمایی شود تا به حال گزارش ها و اطلاعات بسیاری منتشر ‘گردید و در نهایت با معرفی نسخه نهایی آن این جزئیات تکمیل تر شد. تایکان ۲۰۲۰ از طراحی آینده نگرانه پورشه بهره می برد و قدرت ۷۵۰ اسب بخاری دارد که به چهار چرخ آن برای عملکرد بهتر منتقل می شود. با سقف سرعت ۲۶۰ کیلومتر برساعتی تایکان قادر است در کمتر از ۲٫۶ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر برساعت برسد.

پورشه تایکان

البته پورشه چند مدل برای تایکان در نظر گرفته که یکی از آنها نسخه معمولی و دیگری مدل توربو اس است. نسخه توربو اس در مقایسه با نسخه معمولی قدرت عملکرد بهتری دارد و یک خودرو الکتریکی سریعتر است. با مدت زمان ۷:۴۲ در نوربرگرینگ، تایکان حتی توانسته عملکرد بهتری نسبت به خودروهای ۱۲ سیلندری نظیر لامبورگینی مورسیه لاگو و پاگانی زوندا داشته باشد.

در حالی که اتومبیل های الکتریکی موجود چندان نمی توانند سریع باشند، اما پورشه با تایکان نشان داده که خودرو معمولی توسعه نداد. قیمت پورشه تایکان توربو اس به ۱۸۷ هزار دلار می‌رسد اما در نسخه معمولی قیمت ۱۵۳ هزار دلار است. نسخه توربو یا همان معمولی تایکان که قیمتی ۱۵۳ هزار دلاری دارد، قدرت پیشرانه آن به ۶۷۰ اسب بخار می رسد و باید چنین مدلی را بزرگ دانست.

پورشه تایکان

ظاهرا پورشه تصمیم گرفته محصول الکتریکی بزرگی را برای تایکان در نظر گیرد. تایکان خودرو الکتریکی چهار درب ویژه آلمانی بوده که باید آن را یکی از مدل های برجسته در میان رقبا تلقی کرد. مدیر بازاریابی پورشه Detlev von Platen می گوید که این کمپانی قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ نیمی از فروش محصولات خود را به بخش اتومبیل های الکتریکی بیاورد.

تایکان تنها یک خودرو تمام الکتریکی نیست بلکه باید آن را محصول اسپرت هم نامید. زیرا دست کمی از یک خودرو اسپرت و سریع ندارد. باتری ۹۳ کیلووات ساعتی آن اجازه خواهد داد تا افراد بتوانند این خودرو را با یک بار شارژ تا مسافت ۴۵۰ کیلومتر به حرکت درآورند. مدت زمان شارژ آن نیز ۲۲ دقیقه است به لطف فناوری شارژ سریع ۲۷۰ کیلووات ساعتی در این مدت می توان به شارژ ۸۰ درصد رسید. گفتنیست که تایکان اولین خودرو ۸۰۰ ولتی الکتریکی بوده و متفاوت از مدل های الکتریکی ۴۰۰ ولتی معمولی عمل می کند. نوآوری دیگر این خودرو گیربکس دو سرعته برای موتورالکتریکی و محور عقب می باشد.

اتومبیل های الکتریکی عمدتا از گیربکس هایی با تعداد دنده پایین برخوردار هستند. پورشه مدعیست که تایکان با موتور کوچک بهترین عملکرد را در میان اتومبیل های الکتریکی می تواند از خود نشان دهد. به گفته شرکت سازنده سیستم تنظیم شاسی ۴D هم برای تایکان فراهم آمده تا آن را با مطابق با هر نوع شرایط جاده ای می سازد. در کابین داخلی تریم آلکانترا و چرم باکیفیتی قابل مشاهده است که در میان انبوهی از صفحه نمایش های مختلف دیجیتالی قرار گرفته است.

چندین نمایشگر درون کابین تعبیه شده که شباهتی به دیگر اتومبیل های الکتریکی مدرن دارد. فضای داخلی مناسب است و بیش از ۴ سرنشین به راحتی درون این اتومبیل الکتریکی چهاردرب سریع قرار می گیرند. صندوق عقب چندان بزرگ نیست و کافی به نظر می رسد.

تایکان خودرو عجیب و غریبی است که پورشه آن را به عنوان یک اتومبیل الکتریکی کامل معرفی کرده و نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

 

منبع: popsci.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code