هرآنچه درباره پردازنده AMD Ryzen Threadripper می دانیم

17
0
اشتراک گذاری :
پردازنده AMD Ryzen

در حال حاضر که شرکت AMD پردازنده ۷ نانومتری نسل سومی Ryzen خود را عرضه کرده، می خواهیم پیش درآمدی بر نسل سوم پردازنده Ryzen Threadripper ای ام دی داشته باشیم. شرکت AMD معماری Zen 2 را در جریان نمایشگاه CES 2019 آشکار کرد. با گامامگ همراه باشید.

این پردازنده ۷ نانومتری به لطف معماری جدید ای ام دی بهبود عملکردی داشته و مصرف انرژی کمی هم دارد. این معماری همچنین قرار است در پردازنده Ryzen 9 3900X ای ام دی به کار گرفته شود و از ۱۵ درصد عملکرد بالاتر بهره می برد.

اخیرا پردازنده نسل سومی Threadripper رایزن در تست ها آشکار شد و نتایج بزرگی بدست آورد. اکنون می دانیم ای ام دی پردازنده Ryzen Threadripper 3000 را در ماه نوامبر عرضه می کند. بنابرایم می‌خواهیم هرآنچه درباره آن می دانیم را مطرح کنیم.

تاریخ عرضه پردازنده نسل سومی Ryzen Threadripper ای ام دی

گفته شده این پردازنده ها در کنار پردازنده Ryzen 9 3950X در نوامبر امسال معرفی و عرضه می شوند. با این حال تاریخ دقیق تری دردست نیست و باید منتظر اخبار موثقی باقی ماند. ما اخیرا شایعاتی درباره پردازنده ۳۲ هسته ای Ryzen Threadripper 3000 ای ام دی مشاهده کردیم که خیره کننده بود. ما حدس می زنیم این چیپ در نسخه ۲۴ هسته ای راهی بازار شود.

پردازنده AMD Ryzen

قیمت پردازنده نسل سومی Ryzen Threadripper ای ام دی

تاکنون شایعات مختلفی درباره این پردازنده نسل جدید منتشر شد اما نمی توان به گزارش های بی اساس اشاره کرد. درباره قیمت اطلاعات دقیق در دست نیست اما برای مثال Ryzen Threadripper 1950X با قیمت ۹۹۹ دلار عرضه می شود. براساس گزارش ها نسل فعلی رایزن تردریپر با قیمتی بین ۶۴۹ تا ۱۷۹۹ دلار عرضه می شود. مدل هایی نظیر Ryzen Threadripper 2990WX، Ryzen Threadripper 2950X، Ryzen Threadripper 2970WXو Ryzen Threadripper 2920X.

با این حساب باید احتمال داد مدل های نسل سومی قیمت بیشتری داشته و ارزان نباشند.

مشخصات پردازنده

در نسل بعدی پردازنده قدرتمند سری رایزن Threadripper ای ام دی باید شاهد فرکانس بالاتر و تعداد هسته بیشتری باشیم. مواردی که قدرت بیشتری به محصول این شرکت بخشیده و عملکرد بالاتری هم می توانند از خود نشان دهند. تاکنون گزارش های محدودی درباره نسل بعدی پردازنده رایزن Threadripper ای ام دی منتشر شد اما نسل فعلی ویژگی هایی به شرح زیر دارند:
  • Ryzen Threadripper 2920X مدل دوازده هسته ای با ۲۴ رشته و سرعت فرکانس بین ۳٫۵ تا ۴٫۳ گیگاهرتز
  • Ryzen Threadripper 2950X مدل شانزده هسته ای با ۳۲ رشته و سرعت فرکانس بین ۳٫۵ تا ۴٫۴ گیگاهرتز
  • Ryzen Threadripper 2970WX مدل بیست و چهار هسته ای با ۴۸ رشته و سرعت فرکانس بین ۳٫۰ تا ۴٫۲ گیگاهرتز
  • Ryzen Threadripper 2990WX مدل سی و دو هسته با ۶۴ رشته و سرعت فرکانس بین ۳٫۰ تا ۴٫۲ گیگاهرتز

در نسل سوم پردازنده رایزن تردریپر باید حداقل مدل ۲۴ هسته ای باشد و شایعاتی هم درباره مدل حداقلی ۳۲ هسته ای اشاره می کنند. متاسفانه اطلاعات کافی از نسل جدید پردازنده های قدرتمند رایزن در دست نیست تا به قطع یقین نظر داد.

مشخصات نسل دوم پردازنده رایزن تردریپر AMD نشان می دهد که این شرکت در حداقل مدل ۱۲ هسته در نظر گرفته و بالاترین نسخه ۳۲ هسته ای است. احتمال دارد در نسل جدید این هسته در حداقل ۲۴ و در حداکثر به ۴۸ هسته هم برسد.

در مجموع باید تا نوامبر سال جاری منتظر ماند.

 

 

منبع: Techradar.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code