میکروفون چطور کار می کند؟

734
0
اشتراک گذاری :

همه ی ما با میکروفون آشنا هستیم. دستگاه یا بهتر است بگوییم گیرنده ای که صدا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. امروزه میکروفون ها در نوع های مختلف و با کیفیت های متفاوت وجود دارند اما همه ی آنها به یک شکل کار خواهند کرد. در ادامه با گامامگ همراه باشید تا با نحوه کار میکروفون آشنا شوید.

امواج صوتی

در ابتدا بهتر است تا با امواج صوتی بیشتر آشنا شویم که لازمه ی تولید صدا خواهد بود. می‌دانیم که هوا یک فضای خالی نیست و تشکیل شده از مجموعه‌ای از گازها در کنار ذرات دیگر است. حال اگر در این هوا جسمی حرکت کند ، به مولکول‌های کنار خودش انرژی وارد می‌کند یا ضربه می زند. این مولکول‌ها خود به مولکول‌های کناری ضربه می‌زنند و این روند تا جایی ادامه می‌یابد که همه انرژی اتلاف شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود، نیرویی از سمت راست به ذرات وارد شده و این حرکت بصورت زنجیر وار به سمت چپ منتقل می شود.

میکروفون

درواقع میکروفون به شکلی طراحی شده تا بتواند در ابتدا این نوسانات فیزیکی یا ارتعاشات موجود در هوا را دریافت کند و بعد به سیگنال های الکتریکی تبدیل کند. چندین نوع روش ساخت برای میکروفون وجود دارد که یکی از معمول ترین آنها میکروفون های داینمیک است.

این نوع از میکروفون ها شامل یک دیافراگم است که با برخورد موج‌های صوتی، بالا و پایین می‌رود. این دیافراگم به یک سیم پیچی متصل است که خود سیم پیچ بدور یک آهنربا قرار گرفته. با حرکت دیافراگم و بدنبال آن حرکت سیم پیچ، جریان الکتریکی در سیم ایجاد می شود و این همان صدای دریافتی است که هم اکنون به سیگنال تبدیل شده. دقیقاً بلندگو ها تکنولوژی عکس این قضیه را دارند، یعنی دستگاه پخش داده های مربوط به صدا را بصورت سیگنال الکتریکی در خروجی ایجاد می کند و سیگنال های خروجی با جریان در سیم پیچ باعث ایجاد حرکت سیم پیچ بروی آهنربا شده که در نهایت دیافراگم حرکت کرده و هوا را به نوسان در می آورد که نتیجه آن تولید صدا است.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code