مولکول DNA چیست و چرا حیاتی می باشد

789
1
اشتراک گذاری :

همه ی ما نام دی ان ای “DNA” را بسیار شنیده ایم. اما DNA چیست و چرا اینقدر مهم است؟ چطور می تواند ویژگی های یک فرد را در خود ثبت کند و حتی چگونه از روی آن می توان ویژگی های وراثتی شخصی را مشخص کرد. با گامامگ در ادامه این مطلب همراه باشید.

تاریخچه

در سال ۱۹۴۳، اسوالد ایوری و همکارانش در دانشگاه راکفلر به این نتیجه رسیدند که DNA گرفته شده از باکتری استرپتوکوکوس نومونیا می‌تواند سلول های سالم باکتریایی را مبتلا سازد. این یافته نشان می‌داد که DNA، همان مولکولی است که حاوی اطلاعات سلول می باشد. در سال ۱۹۵۳، جیمز واتسون و فرانسیس کریک، ساختار DNA را در دانشگاه کمبریج کشف کردند و در حقیقت، واتسون و کریک از تکنیک مدل سازی مولکولی و اطلاعات دیگر دانشمندان (ماوریس ویلکینز، رزالیند فرانکلین، اروین چارگف و لینوس پائولینگ) بهره بردند تا پرده از اسرار DNA بردارند و به سبب کشف DNA، جایزه نوبل پزشکی آن سال را دریافت کردند.

DNA چیست؟

یکی از چندین مدل اسید نوکلئیک است و در هسته تمامی سلول های بدن انسان پیدا می شود و اطلاعات درون این مولکول:

  • باعث هدایت سلول در روند ساخت پروتئین‌های جدیدی می‌شوند که در تعیین تمامی صفات بیولوژیکی ما نقش دارند.
  • اطلاعات موجود در آن از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شوند.

کلید عملکرد تمامی رفتارهای سلولی، بنا به ادعای واتسون و کریک، درون DNA نهفته است. اگرچه ممکن است پیچیده و بعید به نظر رسد اما تمامی اطلاعات بدن ما توسط توالی های تکرار شونده ی ۴ عضو کوچک به نام نوکلئوتیدها کد گذاری شده اند.

یک بنای عظیم را تصور کنید که فقط از ۴ مدل مصالح ساختمانی درست شده باشد یا یک زبان پیچیده را در نظر بگیرید که الفبای آن بیشتر از ۴ حرف ندارد. DNA زنجیره ای بلند و طویل از این حروف و بلوک های کوچک است.

گامامگ - DNA چیست

گامامگ – DNA چیست

DNA حاوی اطلاعاتی می باشد که برای ساخت تمام پروتئین های مورد نیاز همه سلول ها لازم است و این پروتئین ها در کنار هم به یک موجود زنده معنا و مفهوم می بخشند. وقتی یک سلول تقسیم می شود، همه این اطلاعات باید به درستی منتقل شوند و سلول مادر و دختر تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند اما پیش از اینکه یک سلول بتواند تقسیم شود، ابتدا باید همانند سازی صورت پذیرد. به بیانی دیگر، باید یک کپی از DNA آن آماده شود.

ساختمان دی ان ای به سادگی اجازه می دهد تا آنزیم ها و پروتئین های دخیل در پروسه همانند سازی، وارد چرخه شده و فرآیند را آغاز کنند. سلول های مختلف، با نرخ های متفاوتی DNA را همانندسازی می کنند. برخی سلول ها متداوما تقسیم می شوند، مثل سلول های مو، ناخن و مغز استخوان. برخی هم پس از چند سری تقسیم، متوقف می شوند (مثل ماهیچه ها، قلب و مغز). برخی دیگر هم اگرچه دیگر رشدی ندارند اما می توانند خود را ترمیم کنند، همانند پوست.

 

منبع: digiato.ir

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

پاسخ دهید

*

code