۱۲ تا از متداول ترین مشکلات خودرو یا ماشین و نحوه رفع آن

اشتراک گذاری :
رایجترین مشکلات خودرو یا ماشین

تکمیل کردن سرویس‌های روزمره و نگهداری  مناسب، عامل بسیار مهمی برای قوی نگه‌داشتن ماشین، وانت یا شاسی بلند زیبایتان می‌باشد. اگرچه، هرچقدر هم که محتاط بوده و به اتومبیل‌ خود رسیدگی کنید، طبیعی است که گهگاهی با نشانه‌هایی از خرابی و چراغ‌های هشدار مواجه شوید. حال برای کمک به شما، لیستی شامل تا از متداول ترین مشکلات خودرو یا ماشین برایتان آماده کردیم تا در آینده با خرج‌های گران‌قیمت و خرابی‌های بزرگ روبه رو نشوید و بتوانید قبل از مواجه با مشکلات به آن ها رسیدگی کرده و اتومبیل خود را سالم‌تر نگهداری کنید.

متداول ترین مشکلات خودرو - چراغ چک

۱٫چراغ‌های هشدار

طبق آمار از رایج ترین مشکلات خودرو در ایالات متحده، چراغ‌های هشدار موتور و ال ای دی‌های چک می باشد. اینگونه از هشدارها و چراغ‌ها موقعی به نمایش در می آیند که واحد کنترل موتور از طریق سنسور مورد نظر اخطاری را نمایش می‌دهد و باعث روشن شدن این سنسورها در خودروی استفاده کننده می‌شوند.

از آنجایی که منبع این هشدارها و اخطارهایی که خودرویتان دریافت می کنند شامل ۲۰۰ مشکل احتمالی است، بهترین‌ راه برای سالم نگه داشتن اتومبیلتان مراجعه به مراکز تعمیر می‌باشد تا یک متخصص به بهترین نحو بتواند سلامت ماشینتان را افزایش داده و از بروز ‌مشکلات و اخطارهای احتمالی جلوگیری کند.

۲٫ریپ زدن موتور

هنگامی موتور خودرو به بهترین وجه کار می کند که هوا و سوخت به طور صحیح در محفظه احتراق مخلوط شده و بسوزند. برای تکمیل این فرایند اجزای سوخت و احتراق باید هماهنگ بوده و با یکدیگر کار کنند تا این عمل به خوبی صورت بگیرد. اگرچه قطعات متحرک زیادی در خودرو وجود دارند که باعث می‌شوند موتور به صورت صحیح عمل کرده و به خوبی پاسخگو باشند، اما ریپ زدن می‌تواند یکی از مشکلات احتمالی برای موتور اتومبیلتان باشد. برای جلوگیری یا پیشگیری از این مشکل بهتر است که طبق دستورات سازنده، قطعات سیستم سوخت و احتراق را تعویض کنید تا موتور قادر به انجام وظایف خود باشد که بتواند به خوبی بار ماشین را به دوش بکشد.

۳.مصرف ضعیف سوخت

هنگامی که موتور به خوبی و کارآمد وظایف خود را انجام دهد، سوخت را با سرعتی می سوزاند که در مصرف آن صرفه‌جویی کرده و بهره‌وری بیشتری از آن داشته باشد و باعث می‌شود که مصرف سوخت موتورتان با کیفیت صورت بگیرد. با تمامی این اوصاف بخش‌ها و اعضایی در سیستم موتورتان از جمله فیلترهای هوا، فیلترهای سوخت، سنسورهای جریان هوا و جرم و سنسورهای O2  وجود دارند که پس از سپری زمان کم کم لک گرفته، پوسیده شده و از بین می‌روند.

اگر این قطعات قبل از اینکه به کلی از بین بروند تعمیر یا تعویض نشوند باعث می‌شوند موتور خودرویتان بیش از حد لازم سوخت مصرف کند و کیفیت مصرف سوخت پایین تری خواهد داشت.  در این مورد هم رسیدگی و انجام  سرویس‌های معمول از ایجاد این دسته از مشکلات خودرو جلوگیری‌ خواهند کرد.

متداول ترین مشکلات خودرو - باتری ماشین

۴.باتری مرده

بیشتر باتری‌های اتومبیل‌ها به صورت معمول بین ۲ تا ۳ سال عمر می‌کنند و بعد از ۸۰ هزار کیلومتر دوامشان را از دست خواهند داد. یک باتری عموما به خاطر کاهش آمپرها و جریانات الکتریکی با کاهش عمر مواجه می شود که بروز این اختلالات باعث می‌شوند باتری توانایی حفظ شارژ خود را از دست بدهد.

یک جایگزین آسیب دیده، سنسور دمای باتری و یا دیگر اجزای سیستم شارژ می توانند موجب سرعت یافتن این امر شوند و خرابی باتری را تسریع کنند. طبق این توضیحات، بهتر است که باتری اتومبیلتان را هر ۸۰ هزار کیلومتر یا هر ۳ سال تعویض کنید تا دچار این اختلالات نشوید، حتی اگر با این علایم و هشدارها مواجه نشدید انجام این کار و رسیدگی به خودرو باعث افزایش عمر هر چه بیشتر آن خواهند شد.

۵.لاستیک‌های مسطح

در حالی که بیشتر لاستیک‌ها پس از ضربه زدن به یک شی یا سوراخ شدن مسطح می شوند، ممکن است منبع اصلی، سایش یا یک پارگی ساده باشد. با توجه به دستورات کارخانه و رسیدگی مرتب به لاستیک‌ها می‌توانید عمرشان را افزایش دهید و مدت طولانی‌تری را با آن‌ها سپری کنید. به طور کلی بعد از هر ۸ هزار کیلومتر یا تعویض روغن موتور، بهتر است به لاستیک‌های اتومبیل را بررسی کنید.

متداول ترین مشکلات خودرو - صدای ترمز

۶. صدا دادن ترمزها

سیستم ترمز اتومبیل‌ها نیز مانند همه‌ی دیگر اجزا پس از مدتی عمرشان کاهش یافته و کارایی خود را از دست خواهند داد. ترمزها برای متوقف کردن ایمنی ماشین نقشی حیاتی بازی می‌کنند و بسیار حائز اهمیت هستند، به همین روی بروز هر گونه علائم، از قبیل صدا دادن یا نرم شدن ترمزها باید مورد توجه قرار گرفته و در اسرع وقت توسط متخصص و مکانیک حرفه‌ای بررسی و تعمیر شوند. اگرچه مشکلات جزئی نیز می توانند باعث ایجاد صدا در ترمزها شوند اما وقتی صدای نویز در آن‌ها خیلی واضح بود نشان از این دارد که نیازمند تعویض و رسیدگی می باشند.

۷.خطای دینام

دینام بخشی از وسیله‌ی نقلیه شماست که در‌هنگام شروع کار اتومبیل، تمام سیستم‌های الکتریکی ماشین را فعال می‌کند. همچنین مسئولیت تامین شارژ باتریتان را بر عهده دارد تا باتری اتومبیل در بهترین شرایط خود به کار ادامه دهد.

هنگامی که این عضو حیاتی دچار مشکل شود باعث شده که باتری و دیگر اجزای موتور نیز به بهترین وجه وظایف خود را انجام ندهند و وسیله ی نقلیه به خوبی استارت نخواهد خورد. با بررسی و انجام سرویس‌های متوالی و تعویض به موقع دینام خودرو، می توانید از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری‌ کنید.

۸. موتور استارت شکسته

موتور استارت کننده وظیفه ی کوک کردن وسیله ی نقلیه را بر عهده دارد تا با انجام کار خود باعث روشن شدن و شروع فعالیت خودرو شود. هنگامی که این عضو با خطا روبه‌رو شود معمولا ایراد از خرابی الکترون برقی می‌باشد که باعث شکستگی موتور استارتر یا بروز دیگر خطاهای الکتریکی مانند رله‌ی استارت خواهد شد‌.

اگرچه استارت کننده قبل از خرابی قابل تعویض است، اما تشخیص زمان وقوع این خطا امر دشواری است. بهتر است خودرویتان توسط بازرس بررسی شود تا بتوانید از بروز این مشکل نیز پیش‌گیری کنید.

متداول ترین مشکلات خودرو - لرزش فرمان

۹. لرزش فرمان اتومبیل

تکان خوردن فرمان ماشین هنگام رانندگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اگر بعد از روشن کردن وسیله‌ی نقلیه اتفاق بیافتد، اغلب منبع مشکل از بیرینگ های چرغ یا  اجزای آسیب دیده‌ی سیستم تعلیق می‌باشد.

اگر در حرکت و سرعت های بالا با این مشکل روبه‌رو شدید، عموما به خاطر تعادل نداشتن چرخ های خودرو است. اگرچه، باز هم بررسی خودرو توسط یک بازرس بهترین راه برای جلوگیری از بروز این‌گونه مشکلات خواهد بود.

۱۰.‌ ناکامی آزمایش نشر آلاینده

اکثر ایالت‌های آمریکا  برای ثبت کردن اتومبیل شما نیاز به انجام آزمایش نشر آلاینده‌ها دارند و یک آزمایش ناموفق به دلایل مختلفی ممکن است رخ داده باشد. در اکثر ایالات اگر یک چراغ هشدار وسیله‌ی نقلیه‌تان روشن باشد فورا ماشین شما آزمایش را رد شده و ثبت نخواهد شد. بیشتر این مراکز منبع مشکل و ایراد خودرویتان را برایتان شرح می دهند تا با مراجعه به یک متخصص بتوانید خطاهای یافت شده را مورد بررسی قرار داده و رفع کنید تا از سلامت اتومبیل خود اطمینان یابید.

متداول ترین مشکلات خودرو - جوش آوردن موتور

۱۱. داغ کردن

ممکن است فکر کنید که داغ کردن بیش از حد ماشین باید جزوی از موارد بالاتر و مهم تر می‌بود، اما در واقعیت گرم شدن زیاد‌ موتور به ندرت رخ می‌دهد و آنقدر هم شایع نیست. در اکثر اتومبیل‌های امروزی و مدرن، سیستم‌های خنک کننده بسیار‌ پیچیده و شامل چندین سنسور هستند که دمای خنک کننده، جریان و سایر اجزای آن را کنترل می‌کنند. سرویس رادیاتور ها زود تر از موعد و تعویض کردن پمپ آب قبل از شکستگی، از مواردی هستند که می توانند از وقوع گرمای بیش از حد جلوگیری کنند.

۱۲. تعویض دنده بی‌موقع و مشکلات در گیربکس‌های اتومات

در صورت نگهداری صحیح، سیستم اتومات ماشین‌ها بیشتر از ۳۰۰هزار کیلومتر را بدون بروز هیچگونه مشکلی سپری خواهد کرد. گیربکس‌های اتومات مدرن یک سیستم هیدرولیکی پیچده هستند که از بخش های زیادی از جمله: چندین مهر و موم، واشرها و … تشکیل شده‌اند که می توانند آسیب دیده، پوسیده یا مسدود شوند.

هنگامی که این آسیب دیدگی‌ها در گیربکس‌های اتومان بروز دهند باعث لغزیدگی در سیستم شده و ماشین به نرمی تعویض دهنده نکرده و گیربکس به خوبی وظیفه‌ی خود را انجام نخواهد داد. برای جلوگیری از بروز این دسته اتفاقات، بهتر است گیربگس اتومات وسیله‌ی نقلیه را در موقع مناسب، سرویس و بروز رسانی کنید تا عمر مفیدشان کاهش نیافته و بتوانند کار خود را به نحو احسنت انجام دهند.

همه‌ی اتومبیل‌ها برای عملکرد مناسب نیاز به نگهداری، توجه و تعمیر دارند. حتی وقتی که زود تر از‌موعد مورد نظر، سرویس‌های لازم از قبیل تعویض روغن و بررسی لاستیک‌ها را انجام دهید و مراتب پشتیبانی را به خوبی دنبال کنید، این دسته از مشکلات ممکن است برایتان رخ دهند. مدل ماشینتان و نحوه‌ی رانندگی و نگهداری از وسیله ی نقلیه در بروز اینگونه اتفاقات، بسیار مهم هستند و باعث می شوند مقاومت خودرو نسبت به بعضی از نواقص بیشتر یا کمتر باشد.

شکایات مرتبط با ماشین‌ها را مطالعه کنید تا قادر به انتخاب بهترین مدل برای استفاده‌ی شخصی خود باشید. فرقی ندارد که خودرویتان در چه سالی، ‌چه مدلی‌ و توسط چه شرکتی ساخته شده است، همیشه بهتر است از بروز اینگونه مشکلات آگاهی داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید رسیدگی لازم را انجام داده و عمر وسیله‌ی خود را افزایش دهید تا تجربه‌ای بهتر را در رانندگی احساس کنید.

 

منبع: yourmechanic

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code