۵ تا از فناوری های انقلابی که برای تغییر دادن دنیا نیاز داریم

1017
0
اشتراک گذاری :
فناوری های انقلابی

هرچند با توجه به پیشرفت چشم گیر تکنولوژی می توان قرن ۲۱ را قرن فناوری های انقلابی دانست اما هنوز خیلی از مسائل و مشکلات جدی دنیا توسط دانشمندان حل نشده باقی مانده و هنوز با تکنولوژی هایی که می توانند تحول وسیعی را در تمام عرصه ها ایجاد کنند فاصله ی زیادی داریم.

به نقل از وب سایت technewsworld ، پنج تکنولوژی می تواند دنیای فعلی ما را درصورت وجود متحول سازد که در ادامه به این فناوری های انقلابی خواهیم پرداخت، با گامامگ همراه باشید.

فناوری های انقلابی

۱- پرینت مواد بنیانی ( Organic Printing )

هم اکنون پرینترهای سه بعدی قادر به چاپ و ایجاد مواد پلاستیکی ، فلزی و سرامیک می باشند اما اخیراً تلاش هایی برای محقق سازی چاپ مواد غذایی با این چاپگرهای سه بعدی صورت گرفته است. اگر این امکان میسر شود تا ما بتوانیم با مواد اولیه دائمی و فاسد نشدنی غذاهای خود را توسط پرینترهای سه بعدی چاپ کنیم هم می توانیم مشکل کمبود غذا در مناطق محروم را برطرف کرده و هم هزینه های تولید و توزیع مواد غذایی را تا سقف چشم گیری کاهش دهیم. در حالت ایده عال تر اگر این تکنولوژی بتواند مواد شیمیایی حیاتی مثل دارو ها ویا ارگان های بدن را بصورت کاملاً دقیق شبیه سازی کند ، مطمئناً تاثیر چشم گیری بروی جامعه بشری خواهد گذاشت.

فناوری های انقلابی

۲- مهندسی بیو پیشرفته ( Advanced Bio-engineering )

هم اکنون بخشی از شرکت گوگل در حال کار بروی پشه های مهندسی ژنتیک شده ای است تا افراد بیمار را شناسایی کنند. شاید این شبیه فیلم های آخر زمانی باشد اما تاثیر چنین موضوعی می تواند هم نگران کننده و هم از طرفی بسیار مفید واقع شود.

فرض کنید بتوان با استفاده از تکنیک های مهندسی ژنتیک حشرات یا بشه هایی را ایجاد کرد که می توانند مشکل خاصی را شناسایی یا حتی برطرف کنند ، مشکل آلودگی هوا ، گرمای زمین و یا رفتن به مکان هایی که انسان نمی تواند براحتی به آنجا سفر کند. درست است که این مقوله می تواند تنها با یک اشتباه خطر آفرین هم باشد اما با سرمایه گذاری در این حوزه می توان تغییرات بزرگی در دنیا رقم زد.

فناوری هوش مصنوعی

۳- نمک پاشی هوش مصنوعی ( Artificial intelligence salting )

مفهوم نمک پاشی هوش مصنوعی هیچ ربطی به غذا خوردن انسان ندارد بلکه یک نگرش در آموزش هوش مصنوعی می باشد تا بتوان کامپیوترهایی با رفتار انسان گونه خلق کرد.

اگر دیگر تفاوتی بین هوش مصنوعی و انسان دیده نشود و یا هوش های مصنوعی بتوانند اکثر کارهای انسان را انجام دهند ، بشر گام بزرگی در مسیر تعامل با ماشین و بهره وری از آنها خواهد برداشت. رُبات های انسان گونه که می توانند همانند یک فرد با شما تعامل کنند و کارهای روزمره انسان را انجام دهند.

فناوری باتری های ظرفیت بالا

۴- باتری های فوق ظرفیت بالا ( Ultracapacitor Batteries )

همینطور که آقای الن ماسک “Elon Musk” همیشه می گوید ، باتری ها واقعاً افتضاح اند. باتری های فوق ظرفیت بالا می توانند تقریباً سریعاً شارژ شوند. آنها مشکلی با دمای بالا ندارند و سبک تر از باتری های معمولی کنوی هستند و از همه مهم تر طول عمر بسیار طولانی تری نسبت به باتری های کنونی خواهند داشت. همه ی این موارد می تواند بهره وری باتری ها را بالا برده و در مصارف صنعتی مثل خودروهای خودران و الکتریکی بسیار کارآمد باشد. در واقع هنوز ما نمی توانیم بخوبی و برای مدت طولانی انرژی الکتریکی را ذخیره کنیم اما با روی کار آمدن باتری های کارآمد تر با طول عمر بیشتر می توان تحول بزرگی در دنیای الکتریسیته و شبکه ی برق ایجاد کرد.

خودروهای خودران

۵- برق بی سیم ( Wireless Power )

اگر ما به باتری نیازی نداشته باشیم ، ماشین های الکتریکی ، قطار و هواپیما ها کوچکتر و قابل اعتماد تر خواهند بود. شرکت کوالکوم “Qualcomm” هم اکنون بروی پروژه ای کار می کند که هالو “Halo” نام دارد و می خواهد ماشین های الکتریکی را بدون متصل شدن به پریز های مخصوص برق شارژ کند. درواقع نگرش این تکنولوژی می خواهد تا شما دیگر نگران شارژ ماشین الکتریکی خود نباشید و رونده شارژ شدن می تواند درهنگام رانندگی خودرو در جاده هم اتفاق بی افتد.

هم اکنون تکنولوژی شارژ بی سیم در حال کار بروی دستگاهای همراه است اما اگر چنین فناوری وارد عرصه ی زندگی شود می تواند مشکلات زیادی را برطرف سازد.

این بود از ۵ تکنولوژی که نویسنده سایت technewsworld با اقتباس از یک کتاب علمی تخیلی به عنوان فناوری های انقلابی که می توانند دنیا را دگرگون کنند یاد کرد ، اما نظر شما چیست؟ چه فناوری هایی می توانند تحول بزرگی در زندگی بشر ایجاد کنند؟….

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code