آیا سیاره زمین دیگری وجود دارد؟ یک قدم نزدیکتر به دومین زمین

47
0
اشتراک گذاری :
سیاره زمین

ستاره شناسان تاکنون بیش از ۴۰۰۰ سیاره را در دنیای فرابشری یافتند اما هیچ یک ساختاری شبیه به سیاره زمین ندارد. اما به نظر می رسد اخترشناسان موفق شدند سیاره ای با ساختار شبیه به زمین را پیدا کنند.

اخیرا پژوهشگران کارمنس طی تحقیقاتی موفق شدند سیاره دوقلویی شبیه به ساختار زمین یافته که آنها را Teegarden b و Teegarden C نامیدند. اما این سیارات در آینده نزدیک نابود خواهند شد و سیارات باعمر طولانی نیستند.

حال با گذشت چندماه از پیدایش سیارات دوقلو شبیه به زمین، سیاره جدیدی توسط ستاره شناسان کشف شد که عمر طولانی تری نسبت به سیارات دوقلو مورد اشاره داشته و نام آن را superterran گذاشتند. سیاره ای که حقیقتا به زمین شباهت دارد و البته این شباهت به معنای ظاهر نیست، بلکه از عناصری تشکیل شده که در واقع زمین را هم دربرمی گیرد.

شاید تصور کنید کشف سیاراتی که چند میلیون سال از زمین فاصله دارند امری غیرممکن است، اما در حال حاضر اخترشناسان راهی یافتند که می توانند با پژوهش های خود و درک نقشه‌های موجود به کشف سیاره جدید بپردازند. اخترشناسان همانطور که از نامشان پیداست، در تلاش هستند تا هرازگاهی به کشف سیاره جدید در منظومه کیهانی بپردازند. البته بیشتر شرکت های بزرگ فضایی و از جمله ناسا به دنبال آن است تا بتواند سیاره ای شبیه به زمین را در کیهان پیدا کند.

حال نیز گروهی از اخترشناسان به این توانایی رسیدند تا یک سیاره شبیه به زمین را بیابند. دانلی تسو ، یکی از دانشجویان فارغ التحصیل نجوم و از پژوهشگران درباره اینکه احتمال یافتن زمین دیگر وجود دارد، پاسخ داده که احتمال آن دور نیست اما تاکنون هیچ کس نتوانسته پاسخ روشنی درباره آن داشته باشد.

ناسا دارای چشم مسلحی در فضاست که به عنوان تلسکوپ اگزوپلنت ترانزیت شناخته می شود و به کمک آن قصد دارد به کشف سیارات دور افتاده ای نظیر superterran بپردازد. سازمان TESS تاکنون بیش از ۱۰۰۰ سیاره را یافته که همگی سیارات زنده‌ای هستند و اگرچه شبیه به زمین نیستند. TESS در تلاش است تا به یافتن سیارات بیشتری بپردازد که شباهت نزدیکی در بحث ساختاری به زمین دارند.

پیدا نیست آیا در آینده شاهد سیارات بیشتری خواهیم بود که عناصر سازنده آنها نزدیک به زمین هستند یا خیر. ماهواره ناسا سعی می کند تا به کشف ستاره های کوچک و قرمز رنگی بپردازد که در کیهان بسیار یافت می شوند. ستاره های نوع G اجرامی هستند که همانند خورشید درخشان بوده و در اطراف یک سیاره بزرگتری همانند خورشید قرار دارند. مشخص نیست آیا سیاره ای که شبیه به زمین است آیا می تواند مانند سیاره سبز قابل سکونت باشد یا خیر.

همانطور که می دانید در سال های اخیر اخترشناسان تمام تلاش خود را کردند تا به این نتایج دست یابند اما تاکنون چندان موفق نبودند. یافتن سیارات دوقلویی که Teegarden b و Teegarden C نام داشته و اخیرا یافت شدند، دال بر این است که احتمال پیدا شدن سیاره هایی با چنین ساختار کم نیست. همانطور که به تازگی superterran هم کشف شد و باید در انتظار یافتن سیاره های بیشتری باشیم.

ناسا و دیگر شرکت های محقق فضایی در تلاش هستند تا با ارسال ماهوارهایی قوی تر در بحث تلسکوپ بتوانند سیاره هایی جالبی کشف کنند. اگرچه ممکن است این دسته از محققان بخواهند به سیاراتی شبیه زمین دست یابند اما مشخص نیست می توانند سیارات جالبی را در این دوره کشف کنند. به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود ناسا و تیم آن چه برنامه‌هایی برای آینده دارند.

پیش بینی می شود گروه تحقیقاتی بیشتری از سوی ناسا و دیگر دانشگاه های مطرح دست به کار شده و تحقیقات گسترده تری را آغاز کنند.

 

منبع: popsci.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code