زندگی در مریخ – ردپای حیات در سیاره سرخ

19
0
اشتراک گذاری :
زندگی در مریخ

دو اکتشاف برجسته ای اخیرا انجام گرفت که نشانگر کربن آلی در سیاره سرخ است و شکار آیندگان را برای زندگی در مریخ نشان می دهد. روز به روز ، به راحتی می توان واقعیت حیرت انگیز را از کسب کرد: از سال ۲۰۱۲ ، بشر در حال حرکت به یک خودروی هسته ای با ابعاد یک شاسی بلند در سیاره دیگر است.

مهندسی شگفت انگیز مریخ نورد کیوریسیتی “Curiosity” درک ما از سیاره سرخ را متحول می کند.  به لطف مریخ نورد اینتریپید “intrepid”، هم اکنون می دانیم که مریخ باستان دارای ترکیبات مبتنی بر کربن به نام مولکولهای آلی است که مواد اولیه اصلی برای زندگی را دربرمی گیرد و می تواند نشانه های برای حیات در مریخ باشد. یک مطالعه جدید که در روز پنجشنبه در مجله Science منتشر شد، اولین شواهد قطعی را برای مولکولهای بزرگ آلی روی سطح مریخ ارائه نشان می دهد ، پیگیری که در دهه ۱۹۷۰ با جستجوگران وایکینگ ناسا آغاز شد. آزمایش های اولیه ممکن است به ارگانیک ها اشاره داشته باشد، اما وجود کلر موجود در خاک مریخ آن تفسیرها را پیچیده تر کرده است.

مطلب مرتبط: چرا مریخ اینگونه خشک شد؟

حیات در مریخ

“جنیفر آژنبرود” ، نویسنده اصلی این تحقیق، می گوید: “هنگامی که شما با چیزی مثل مریخ نورد کار می کنید ، با پیچیده ترین ابزاری که تاکنون به فضا فرستاده شده است، رو به رو هستید. به نظر می‌رسد ما کاری را انجام می دهیم که ممکن است زودتر تصور می شد، غیرممکن است.”. “من با یک گروه شگفت انگیز از افراد در مریخ کار می کنم ، در این بین چیزهای زیادی را کشف کردیم.”

آخرین داده های کیوریسیتی نشان می دهد که دریاچه پر آب که هنگامی که دهانه گیل مریخ را پر می کرد ، حاوی مولکولهای ارگانیک پیچیده ای در حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش بود. نکات مربوط به آنها هنوز در سنگ های گوگردی حاصل از رسوبات دریاچه پیداست. گوگرد ممکن است به محافظت از ارگانیسم ها کمک کند. حتی وقتی سنگ ها در معرض تابش و مواد سفیدکننده مانند پرکلراتها قرار بگیرند.

فصل های از جنس متان

کنجکاوی علاوه بر کربن، موارد ارگانیک را که امروزه در مریخ وجود دارد ، گرفتار کرده است. این مریخ نورد از زمان فرود ، به طور دوره ای فضای مریخ را خراب کرده و در اواخر سال ۲۰۱۴ ، محققان با استفاده از این داده ها نشان دادند که متان، ساده ترین مولکول ارگانیک در جو مریخ است.

حضور متان در مریخ جای تعجب دارد ، زیرا فقط چند صد سال در این سیاره است ، به این معنی که به نوعی چیزی در سیاره سرخ آن را دوباره فعال می سازد. کریس وبستر، دانشمند آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا می گوید: “این گاز در جو مریخ واقعاً وجود ندارد.”

علاوه بر این، رفتار مشاهده شده متان در مریخ عجیب است. در سال ۲۰۰۹ ، محققان گزارش دادند كه جو مریخ غیرقابل توصیف به طور تصادفی هزاران تن متان را به طور هم زمان از بین می برد. آخرین مطالعه وبستر، که امروز نیز در مجله Science منتشر شده است ، نشان می دهد که مریخ فصلی “تنفس” می کند. هر تابستان مریخ ، غلظت متان جو به حدود ۰٫۶ قسمت در میلیارد می رسد. در زمستان ، این تعداد از سه تا ۰٫۲ قسمت در هر میلیارد کاهش می یابد.

ایگن بروود می گوید: “ما در جو زمین بسیاری از مولکول ها تغییرات فصلی نداریم ، بنابراین داشتن سیاره دارای تغییرات فصلی در شیمی بسیار عجیب است. این حقیقتا یک مشاهده حیرت انگیز محسوب می شود.”

همچنان به دنبال زندگی در این سیاره

کارشناسان از این دو مطالعه جدید به عنوان نقاط قوت اختر شناسی استقبال کرده اند. بتانی ایلمان، یک دانشمند سیاره ای Caltech  و یک متخصص مریخ شناس که درگیر این مطالعات شده است ، می‌گوید: “این بسیار هیجان انگیز است ، زیرا نشان می دهد که مریخ امروز یک سیاره فعال است. این سیاره سرد و مرده نیست ، بلکه در حیاتی طولانی به سر می برد.”

اما پروفسور وبستر و دیگران تأکید می كنند كه این مطالعات خود گواه اثبات زندگی در مریخ نیست. او بیان داشت: “مشاهداتی كه ما می بینیم احتمال فعالیت بیولوژیكی را رد نمی كنند ، اما این به معنای اثبات حیات هم نیست.”

برای دریافت پاسخ های دقیق ، محققان باید تجهیزات لازم را به مریخ برده که به اندازه کافی حساس باشند تا بتوانند به شکل کامل امکان زندگی کردن را در مقیاس های بسیار مهم تشخیص دهند. در روی زمین ، زندگی نسبت به واکنشهای غیر زنده متان و اتان کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. اگر محققان این شواهد را در مریخ می دیدند ، نظریه حیات قوی تر می شد.

ماموریت های آینده کمک خواهد کرد تا به نتایج دقیق دست پیدا کنیم. فضاپیمای ExoMars آژانس فضایی اروپا ، در سال ۲۰۲۰ راهی مریخ می شود و قادر خواهد بود بیش از شش فوت را به داخل خاکهای مریخ حفر کند و نمونه ها را با مجموعه ابزارهای موجود در آن بررسی کند. قرار است مریخ نورد ناسا در سال ۲۰۲۰ به حفر خاک این سیاره پرداخته تا به نتایج دقیقی دست یافته و مشخص کند، امکان زندگی کردن در مریخ وجود دارد یا خیر.

بنابراین باید منتظر ماند تا تحقیقات کامل شود و نمی توان با هر نتیجه ای حکم قطعی به امکان حیات مریخ داد.

 

 

منبع: nationalgeographic.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code