خرس آبی سخت جان ترین جانور دنیا

541
0
اشتراک گذاری :
خرس آبی

خرس آبی یا به اصطلاح علمی تاردیگراد “Tardigrade” یک نوع جانور آبی کوچک است که به عنوان سخت جان ترین موجود روی کره ی زمین شهرت دارد. در ادامه با گامامگ همراه باشید.

خرس آبی

تاردیگراد یا همان خرس آبی جانوری آبزی است که کمتر از نیم میلیمتر طول دارد. بدن این جانور به صورت بند بند بوده و از چهار جفت پا برای حرکت استفاده می کند. خرس آبی از جلبک ها، جانوران تک سلولی و قطرات آب تغذیه می کند اما نکته ی جالب در رابطه با این موجود چیز دیگری است.

متابولیسم بدن خرس آبی به شکلی است که می تواند تا ۱۰ سال بدون آب و غذای کافی زنده بماند. بدن این جاندار در بازه دمایی ۲۷۳- تا ۱۵۱ درجه سانتی گراد دوام آورده و در شدید ترین شرایط جوی همچون خلاء و یا فشار عمیق ترین نقطه اقیانوس زندگی کنند. جالب تر اینکه بدن آنها در مقابل پرتوهای خورشیدی همچون گاما و پرتوهای یونی مقاوم است و به همین دلیل دانشمندان به این جانور لقب سخت جان ترین موجود روی کره ی زمین را داده اند.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد معتقدند که خرس های آبی آخرین گونه ای در دنیا خواهند بود که بروی زمین زنده می ماند، زیرا طبق بررسی های به عمل آمده با توجه به مقاومت باورنکردنی این جاندار نسبت به شرایط خاص، حتی با برخرود یک ابر نواختر با زمین این موجود می تواند به حیات خود ادامه دهد.

View this post on Instagram

این موجود که در تصویر میکروسکوپی می بینید “تاردیگرید” نام دارد یکی از سخت جان ترین موجودات روی کره ی زمین. تاردیگرید ها که به خرس آبی هم شهرت دارند جانورانی آبزی هستند که کمتر از نیم میلیمتر طول جسته ی آنها است. نکته جالب این جاست که این جانور می تواند در بین دمای منفی ۲۷۳ درجه تا مثبت ۱۵۱ درجه زندگی کند و حتی درشرایط سخت همچون فشار کف اقیانوس یا حتی در فضا خلاء بدون غذا زنده بماند. این موجودات معمولا از باکتریها ، جلبرگها تغذیه می کنند. @gamamag.ir @gamamag.ir @gamamag.ir . #science #animal #microscopes #biology #گامامگ #علمی #میکروسکوپی #خرس_آبی

A post shared by gamamag (@gamamag.ir) on

این گونه‌ی زیستی به مرور زمان، توانایی تحمل شرایط خطرناک و آسیب‌رسان را به دست آورد. این جانوران بر اثر تکامل، از یک پروتئین محافظتی عجیب بهره‌مند شدند که از DNA آنها در مقابل اثرات مخرب امواج رادیواکتیو محافظت می‌کند. این پروتئین ظاهرا به طور فیزیکی به DNA می‌چسبد و بدون اینکه در عملکردهای عادی آن اختلال ایجاد کند، از آن محافظت می‌کند.

«تاکه‌کازو کونیدا» از دانشگاه توکیو می‌گوید: «ما حدس می‌زنیم که این پروتئین با DNA پیوند می‌زند تا در مقابل فشارهای محیطی یک سپر ایجاد کند، به این ترتیب، عوامل آسیب‌زا نمی‌توانند به DNA دسترسی داشته باشند.»

 

منابع: wikipedia، digikalamag

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code