حقایقی درباره سیاره ماه

193
0
اشتراک گذاری :
حقایقی دربارخ سیاره ماه

ماه تنها قمر زمین است که ۴٫۶ میلیارد سال قبل یعنی ۳۰ تا ۵۰ میلیون سال پس از تشکیل منظومه شمسی خلق شد. ماه هر روز به دور زمین در حال چرخش است و هیچ گاه از حرکت خود نمی ایستد. نخستین بار جمهوری شوروی برنامه قمری ۱۹۵۹ را مطرح کرد و اولین بار نیز سال ۱۹۶۹ با سفینه Apollo 11 به این سیاره سفر کرده است.

ابعاد ماه در مقایسه با زمین

نسبت زمین به ماه

در این بین می خواهیم شما را با حقایقی درباره سیاره ماه آشنا سازیم که بدون شک برای شما جذاب خواهد بود و بیشتر درباره تک سیاره ای که هر شب آن را در آسمان مشاهده می کنید، اطلاعات کسب خواهید کرد.

حقایقی درباره سیاره ماه

 • قسمت تاریک ماه یک بخش عجیب است

اگرچه دو طرف ماه از نور خورشید بهره می برند اما تنها یک طرف همیشه روشن است و ما این سیاره را همیشه به صورت نصف تاریک و نصف روشن مشاهده می کنیم. این بدان دلیل است که ماه در همان محور خود مشغول چرخش است و دقیقا همان زمان که به دور زمین می چرخد تنها یک طرف آن به سمت سیاره زمین قرار می گیرد. طرف دیگر آن از دیدگان پنهان مانده و در تاریکی قرار می گیرد.

 • جزر و مد روی زمین به دلیل ماه است

ماه به دلیل کشش گرانشی که دارد، در روی زمین دو زاویه به وجود می آید که یک زاویه به سمت ماه است و دیگری به دور از ماه. هنگامی که ماه به دور زمین در چرخش است حقیقت طبیعی را به وجود می آورد که در آب ها اتفاق می افتد و آن جزر و مد نام دارد.

 • ماه از زمین دور می شود

براساس آمار بدست آمده ماه هر سال ۳٫۸ سانتیمتر از زمین فاصله می گیرد و باتوجه به تحقیقات با گذشت ۵۰ میلیارد سال ماه به جای ۲۷ روز چرخش بیش از ۴۷ روز طول می کشد تا اطراف زمین به چرخش درآید.

 • انسان وزن آن در ماه کمتر از زمین است

به دلیل آن که توده های درون ماه کوچک هستند، گرانش آن نسبت به زمین به مراتب ضعیف است. بنابراین در ماه هر انسان تنها یک ششم وزن روی زمین خود را خواهد داشت. به همین دلیل است که فضانوردان ماه می توانند شاهد جهش هوا بالایی باشند.

 • ماه تنها میزبان ۱۲ مرد از ایالات متحده امریکا بود

اولین فردی که روی ماه قدم گذاشت، Neil Armstrong در سال ۱۹۶۹ بود که از طریق ماموریت Apollo 11 به ماه سفر کرد. آخرین فردی هم که روی این سیاره قدم گذاشت، Gene Cernan در سال ۱۹۷۲ بود که با ماموریت Apollo 17 راهی ماه شد. از آن زمان تاکنون ناسا و شرکت های فضایی دیگر توانستند تنها وسایل نقلیه بدون سرنشین را روانه ماه کنند.

 • ماه اتمسفر ندارد

ماه هیچ اتمسفری ندارد و این یعنی در برابر اشعه های کیهانی، شهاب سنگ ها و باد خورشیدی هیچ محافظتی نمی شود. بنابراین در درجه حرارت آن تغییرات بزرگی قابل مشاهده است. البته عدم وجود جو به معنای آن نخواهد بود که آسمان سیاه بوده و هیچ صدایی قابل شنیدن نیست.

 • ماه دارای ارتعاش یا لرزه است

از آنجایی که کشش گرانشی زمین روی ماه اثر می گذارد، ماه نیز شامل لرزه و ارتعاش است. فضانوردان در سفرهای گذشته خود با لرزه نگاری هایی که داشتند متوجه شدند که لرزه‌های کوچکی در عمق ماه رخ داده و این سیاره هم دچار لرزه می شود. دانشمندان براساس بررسی هایی که داشتند معتقدند همانند زمین، ماه دارای هسته مذابی است.

 • نخستین فضاپیما سفرکرده به ماه Luna 1 نام داشت و سال ۱۹۵۹ بود

این فضاپیما یک سیستم سنتی داشت و از سوی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده است. این فضاپیما پیش از آن که در مدار خورشید قرار گیرد، در فاصله ۵۹۹۵ کیلومتری راهی ماه شد.

 • ماه پنجمین قمر بزرگ در منظومه شمسی است

ماه قطر ۳۴۷۵ کیلومتری دارد و نسبت به قمرهای اصلی مشتری زحل کوچک تر است. حجم زمین نسبت به ماه ۸۰ برابر بیشتر است. اما قطر آنها نسبتا یکسان محسوب می شود. براساس نظریه ها، ماه جزئی از زمین محسوب می شود و براثر برخورد جسم بزرگی با زمین از این سیاره جدا شد.

 • در آینده انسان روی ماه قدم می گذارد

ناسا در نظر دارد تا ایستگاه فضایی در ماه ایجاد کند و باری دیگر به این سیاره بازگردد. اگر برنامه به خوبی پیش رود انسان باری دیگر روی ماه قدم خواهد گذاشت.

 • دهه ۱۹۵۰ ایالات متحده قصد داشت با بمب هسته ای ماه را منفجر کند

ایالات متحده در طول جنگ سرد پروژه مرموزی را داشت که پروژه A119 شناخته می شد. در این پروژه امریکا قصد داشت با بمب هسته ای ماه را منفجر کند اما به دلایل نامشخصی این برنامه کنسل شد.

 

منبع: space-facts.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code