جلوگیری از نیش حشرات تابستانی

اشتراک گذاری :
جلوگیری از نیش حشرات تابستانی

تابستان اگرجه فصل تعطیلات است و تفریحات گسترده ای می توان در آن داشت اما در بحث حشرات به هیچ وجه نمی توان آن را فصل خوبی دانست. آب و هوای گرم این فرصت را به ما می دهد تا در ساحل به قایق سواری، پیاده روی و یا دوچرخه سواری بپردازیم. متاسفانه تابستان به دلیل وجود حشرات موذی متعدد، کمی خسته کننده است.

نه تنها این حشرات آرامش صوتی را از انسان می گیرند، بلکه نیش هایی هم به بدن وارد می کنند که زخم های دردناکی را به دنبال دارد. اگرچه این موارد کمی سخت بوده و خستگی هایی را به دنبال دارد اما خوشبختانه راه حل هایی وجود دارند که برای جلوگیری از نیش حشرات تابستانی به کار گرفته می شوند. شایان ذکر است که نیش این حشرات مشکلات بهداشتی از جمله آلرژی را در پی خواهد داشت که سلامت را در خطر می اندازد. با تمام این تفاسیر شاید صحبت درباره حشرات چندان جذاب نباشد اما ارائه راه حل هایی درباره مقابله با این نوع حشرات بی شک جذاب خواهد بود. در ادامه با مطلبی از سایت Greatist در رابطه با راه های جلوگیری از نیش حشرات همراه باشید.

مراقبت در برابر زنبور عسل

جلوگیری از نیش زنبود عسل

آنها چه مکان هایی حضور دارند: زنبورها در بیشتر مناطق حضور دارند، بخصوص در فصل تابستان حضور آنها بیشتر است. از جنگل های انبوه گرفته تا خانه ها، مکان هایی که در فصل تابستان می توان زنبورهای عسل را مشاهده کرد. بنابراین اگر در فضای باز مشغول صرف غذای شیرین هستید، ممکن است سر و کله این حشرات پیدا شود.

چه مراقبتی باید داشت: نیش این حشرات در ابتدا خارش دارد اما با گذر زمان تبدیل به یک قسمت قرمز رنگ سوزناک خواهد شد. بیش از چهار درصد افراد نسبت به نیش زنبور واکنش آلرژیک دارند.

مراقبت در برابر کنه

جلوگیری در برابر کنه

آنها چه مکان هایی حضور دارند: این نوع حشرات بیشتر در مکان هایی پر از گیاه و علف یافت می شوند.

چه مراقبتی باید داشت: نیش کنه ناراحتی هایی در بحث پوستی ایجاد کرده به صورتی که موجب خارش می شود. در غیر این صورت موارد دیگری با آن مشاهده نشده و عاری از هر گونه مشکلات دیگر است. البته کنه قابل انتقال بوده و اگر در فردی وجود داشته باشد، به فرد دوم نیز سرایت می کند.

مراقبت در برابر مگس

جلوگیری از مگس

آنها چه مکان هایی حضور دارند: مگس ها انواع مختلفی دارند که از جمله باید مگس سیاه، گوزن، مگس اسبی و غیره اشاره کرد. مگس ها را بیشتر باید در اطراف مناطق آبی مشاهده کرد.

چه مراقبتی باید داشت: مگس ها بیماری خاصی را به افراد منتقل نمی کنند و تنها مزاحم افراد می شوند. البته نوعی مگس بیماری نادر Tularemia که موجب تب بالا و زخم های شدید می شود، به دنبال دارد. این نوع بیماری اگرچه با آنتی بیوتیک قابل درمان بوده اما کشنده هم است.

مراقبت در برابر پشه

جلوگیری از نیش پشه

آنها چه مکان هایی حضور دارند: این حشرات عمدتا در هر جای سیاره زمین وجود دارند و تنها مخصوص مناطقی نیستند. البته آنها همانند مگس ها بیشتر در کنار آب پدیدار می شوند و بیشتر نیز در سپیده دم و شب ها آشکار می شوند. اگر شما انسان فعالی هستید که تعریق بسیاری می کنید، بیشتر تحت نیش پشه قرار می گیرید. زیرا آنها به دی اکسید کربن علاقه داشته و از بوی بد خوششان می آید. البته برخی افراد برای پشه ها جذاب تر از باقی افراد هستند.

چه مراقبتی باید داشت: اغلب نیش پشه کبودی هایی را به وجود می آورد. مگر آن که پشه نتوانسته باشد نیش عمیقی به شما وارد کند. آنها گاهی ناقل ویروس هایی چون مالاریا، آنسفالیت  و چندی دیگر هستند. به تازگی نیز بیماری Chikungunya و تب دنگی نیز از طریق پشه به برخی انسان ها وارد شد.

مراقبت در برابر عقرب

جلوگیری از نیش عقرب

آنها چه مکان هایی حضور دارند: اغلب عقرب ها سمی هستند و بیشتر در مناطق خشک و بیابانی یافت می شوند. البته گاهی ممکن است در داخل خانه نیز پنهان شده و پدیدار شوند.

چه مراقبتی باید داشت: نیش عقرب گاهی با سوزش و درد همراست. این نیش ممکن است عرق ، افزایش ضربان قلب و برخی علائم دیگر را به دنبال داشته باشد که چندان جالب نیست و باید فورا به پزشک مراجعه داشت.

مراقبت در برابر عنکبوت

جلوگیری از عنکبوت

آنها چه مکان هایی حضور دارند: چند نوع عنکبوت در این سیاره زندگی می کنند که برای انسان خطرناک هستند. از جمله آنها باید به عنکبوت سیاه، قهوه ای و قلابی اشاره کرد. عنکبوت ها تقریبا در هر جایی زندگی می کنند و تنها در یک مکان سکنا نمی گزینند. البته عنکبوت های سمی بیشتر در مناطق جنگلی یافت شده و در محیط شهر کمتر شاهد آنها هستیم.

چه مراقبتی باید داشت: از عواقب نیش عنکبوت باید به تب، درد، عرق، تنفس بد، ضخم پوست و برخی دیگر اشاره کرد.

مراقبت در برابر کک

جلوگیری از کک

آنها چه مکان هایی حضور دارند: این حشرات موزی بیشتر در چمنزارها و مناطق جنگلی زندگی می کنند. در حقیقت منشا اصلی آنها حیوانات است و اگر انسان هایی که در کنار حیوانات زندگی می کنند، بهداشت را رعایت نکنند بدون شک کک به آنها حمله می کند.

چه مراقبتی باید داشت: کک ها ناقل بیماری های مختلفی هستند. از جمله آنها باید به لیم، اریلویروس و آناپلاسموز پرداخت. در حال حاضر بیماری لیم در ایالات متحده شایع است و چندان نتوانستند راه درمانی برای آن پیدا کنند.

 

برای مقابله با این نوع حشرات می بایست از طرح هایی بهره گرفت تا مانع نفوذ آنها به محیط زندگی خود شویم. تمامی حشرات فوق در فصل تابستان تعداد آنها بیشتر شده و به نوعی در این فصل پدیدار می شود. از این رو باید به مراقبت خود و محیط‌مان بیاندیشیم تا موجب جلوگیری نیش آنها گردیم. این نوع حشرات را می توان به طرق مختلف کاهش داد و همچنین طرح مراقبت هم برای جلوگیری آنها وجود دارد.

زنبورها، کنه ها، کک ها و دیگر حشرات موجود در لیست از جانوران موذی هستند که ناراحتی بسیاری برای انسان به وجود آورده و ناقل بیماری هم هستند. بنابراین بهتر است به مقابله با آنها پرداخت و مانع ورود این نوع حشرات به محیط زندگی شد. البته رعایت بهداشت و بهداشتی نگه داشتن محیط نیز یکی از ارکان اصلی محسوب می شود.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code