تورنت چیست، چگونه کار می کند؟ آشنای با Torrenting

20
0
اشتراک گذاری :
تورنت چیست و چگونه کار می کند؟

تورنتینگ در سالهای اخیر در کنار ریسک های که داشته، توانسته محبوبیت قابل توجهی کسب کند. تورنترها از تکنیک گسترده برای دانلود فایل هایی که در سطح جهانی میزبانی می شوند استفاده می کنند. اما تورنت چیست و چه کاربردی دارد؟

تورنت حقایق جالبی دارد که می خواهیم شما را با برخی از آنها آشنا کنیم:

 • عمدتا ۳٫۳۵ از کل ترافیک اینترنت از طریق BitTorrent صورت می گیرد و بیش از ۱۷۰میلیون کاربر را به خود اختصاص می دهد.
 • برای دانلود فایل هایی مانند فیلم ، کتاب ، آهنگ ، بازی و غیره از طریق سرویس تورنت استفاده می شود.

بیشترین پرسش پیرامون تورنت این است که آیا از امنیت کافی برخوردار بوده و قانونی است؟

تورنت ممکن است شما را به صورت  زیر در معرض خطر قرار دهد:

 • نفوذ بدافزاری
 • آسیب پذیری سیستمی
 • امنیت داده ها
 • مشکلات حقوقی

با این حال، شما می توانید با استفاده از بهترین تورنت وی پی ان که موجب اشتراک گذاری فایل P2P شما در سطح ایده آل می پردازد، موجب جلوگیری خطرات خواهد شد.

چگونه با خیالی آسوده از تورنت استفاده کنیم؟

 • دسترسی به اینترنت خصوصی را اشتراکی کنید.
 • دانلود و نصب کلاینت وی پی ان در روی دستگاه خود
 • اعتبارنامه خود را وارد کنید.
 • انتخاب سرور P2P VPN
 • کلیک روی گزینه Connect

اگر تازه وارد دنیای تورنت هستید، این موضوع به طور گسترده قابل پوشش است. در ادامه با گامامگ همراه باشید.

تورنت یا تورنتینگ چیست؟

تورنتینگ نوعی فناوری اشتراک فایل به صورت همتا به همتا (P2P) است که در آن تعدادی از کاربران می توانند به جای اینکه به یک وب سایت یا منبع برای دانلود فایل ها وابسته باشند ، فایل های خود را آپلود و به اشتراک بگذارند. یک کاربر نه تنها می تواند فایل را از منبع مستقیم دانلود کند بلکه همچنین از سایر کاربران تورنت که باعث انتقال یکنواخت میان کاربران می شوند ، دانلود کرد. هر یک از کاربران یا peer ها به عنوان مینی سرور عمل می کنند و داده شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

جستجوی فایل مورد نظر در اینترنت و دانلود آن از طریق تورنت آسان است. با این حال ، هنگامی که کاربران با تکنیک هایی که هر بار دانلود یک فایل اتفاق می افتد، آشنا می شوند، ممکن است تا حدی تعجب آور باشد.

Torrent چگونه کار می کند؟

Peers: به کلیه کاربرانی که در اشتراک گذاری فایل ها از طریق اشتراک گذاری تورنت P2P مشارکت دارند ، هم دسته گفته می شوند. تا زمانی که فایل ها را در شبکه به اشتراک بگذارند ، همتا هستند.

Seeders: کاربری که در حال دانلود یک فایل از یک تورنت است و همزمان آن را آپلود می کند تا توسط سایر کاربران استفاده شود ، به عنوان یک کاربر سیدرز  شناخته می شود.

Indexers: وب سایت های خاصی وجود دارند که به عنوان موتور جستجو برای دانلود فایل ها و محتوا از طریق تورنت عمل می کنند. این سایت ها به عنوان ایندکسرها شناخته می شوند. برخی از نمایه سازان معروف Piratebay ، Extratorrent یا تورنتز هستند که کاربرد گسترده ای هم دارند.

Trackers: ترکرز یا ردیاب های سرور هستند که به عنوان پل بین پیرزها عمل می کنند. آنها بسته ها را از کاربر به کاربر منتقل کرده و همچنین برای پیدا کردن پیرزها در شبکه برای دانلود خاص کمک هم می‌کنند.

Swarms: تعدادی از پیرزها که در حال دانلود یا آپلود همان فایل های تورنت هستند swarms گفته می شوند.

Leechers: پیرزهایی که یک فایل را دانلود می کنند اما آپلود از سرور خود را محدود می کنند یا به محض دانلود فایل آنها را برای جلوگیری از بارگذاری ، موجب توقف تورنت می شوند. قصد آنها کمک به پیرزهای دیگر برای دانلود نیست و هدف دیگری را دنبال می کنند.

BitTorrent Client: یکی از اصلی ترین لازمه های تورنت ، کلاینت است. معمولاً “uTorrent” که با ترکیب بخش های بسیاری از تورنت از جمله مدیریت دانلود، فرآیند دانلود را امکان پذیر می کند.

چرا افراد از تورنت استفاده می کنند؟

همیشه گزینه های بسیار زیادی برای دانلود فایل ها از اینترنت وجود دارد که در این میان دانلود مستقیم فایل با تورنت روش های کارآمدی است. هنگام داشتن گزینه ای برای دانلود فایل از منبع مشخص این عمل انجام می شود.

علاقه افراد به تورنت باعث می شود که تعجب کنیم که دلایل اصلی ایجاد تورنت نسبت به گزینه دانلود معمولی چیست. در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود Torrent از گزینه دوم فراتر می رود.

 • اصلی ترین دلیل استفاده از تورنت ، رایگان بودن آن است. البته uTorrent نیاز است و دانلود بدون هزینه شروع می شود.
 • بیشتر سرور دانلود هرگز آسیب نمی بینند. از آنجایی که این فایل به طور کامل روی یک سرور واحد آپلود نشده است، همیشه سرورهای دیگری وجود دارند که روند بارگیری را پشتیبانی می کنند.
 • مدیریت دانلود با torrent بسیار آسان تر است زیرا می تواند باعث توقف و از سرگیری آنها شود.
 • دانلود سریع تر از طریق torrent آنهایی که بهتر به کار گرفته می شوند، امکان پذیر است.
 • تورنت همچنین دانلود چندین فایل به طور هم زمان و بدون هیچ زحمتی برای آسانی کاربران ایجاد می کند.

چگونه از تورنت استفاده کنیم؟

مرحله اول: دانلود یک کلاینت تورنت

اولین قدم به سمت تورنت دانلود یک سرویس گیرنده تورنت است. متداول ترین کلاینت مورد استفاده uTorrent و BitTorrent هستند که استفاده از آنها آسان و همچنین رایگان است. این سرویس گیرندگان با اتصال به peers و مدیریت آپلود و دانلود، دانلود فایل های .Torrent را تسهیل می کنند.

مرحله دوم: جستجوی تورنت برای دانلود

بعد از بارگیری یک سرویس گیرنده تورنت ، قدم بعدی این است که به دنبال فایل مورد نیاز برای دانلود در وب سایت ها باشید. پس از پیدا کردن فایل مورد نظر ، اطمینان حاصل کنید که دارای بسیاری از موارد اصلی است و نظرات خوبی در وب سایت دارد. این امر باعث می شود پرونده از بین نرود و هیچ ویروس نداشته باشد.

مرحله سوم: دانلود فایل تورنت

فایل تورنت را می توان با کلیک روی کلید دانلود یا نماد آهنربا در کنار آن دانلود کرد. دکمه آهنربا بدون نیاز به دانلود فایل”.torrent” دانلود را انجام می دهد.

مرحله چهارم: افزودن فایل تورنت به کلاینت

پس از دانلود فایل .torrent ، مرحله بعدی باز کردن فایل در کلاینت تورنت است. فایل .torrent را به کلاینت اضافه کنید و مقصد مورد نظر خود را برای دانلود فایل خود انتخاب کنید. با این کار دانلود در کلاینت شروع می شود.

از ویژگی های سرویس گیرنده uTorrent می توان به توقف و از سرگیری دانلود به همراه اضافه کردن یا حذف فایل های تورنت اشاره کرد.

آیا Torrent امنیت دارد؟

بله ، خطری ندارد، uTorrent از همه بدافزارها و ویروس ها جداست. خطر ناامن بودن مربوط به فایل های دانلود شده است. فایل های موجود در اینترنت می توانند خطرناک یا ناامن باشند. آگاهی از فایل و داده های موجود در آن بسیار مهم است. برخی از فایل ها ممکن است حاوی محتوای ویروسی باشند که می تواند به دستگاه کاربر آسیب برساند.

همچنین اطلاعات و آی پی آدرس شما با سایر peers به اشتراک می گذارد و اطلاعات شخصی شما توسط Trolls حق انتشار داشته و ISP ها به راحتی قابل پیگیری است.

آیا تورنت قانونی است یا غیرقانونی؟

یک بحث گیج کننده ممکن است همیشه ذهن ما را در مورد اینکه آیا تورنت قانونی یا غیرقانونی است، جلب کند. برای درک این موضوع ، مهم است که بدانید torrenting روشی برای به اشتراک گذاری فایل در بین کاربران است و ممکن است عمل تورنت غیرقانونی خوانده نشود.

جنبه قانونی تورنت بستگی به فایل های دارد که دانلود می شود. اگر فایلی که از طریق آن به اشتراک گذاشته شده محدود و یا دارای حق نشر نباشد، torrent کردن آن قانونی است اما دانلود فایل های غیرمجاز و دارای حق نشر غیرقانونی است و بنابراین به اشتراک گذاری این فایل ها پیامدهای خاص خود را دارد.

روش هایی برای امنیت استفاده از Torrent

انجام تورنت از طریق یک شبکه خصوصی ضروری است که در آن می توانید از کپی رایت ها جلوگیری کنید بدون آنکه در معرض خطرات قانونی قرار بگیرید.

۱- استفاده از یک VPN

VPN بهترین روش برای محافظت از “اطلاعات شخصی” و “داده های سطح بالا” در هنگام تورنت است. این آی پی آدرس واقعی شما را پنهان می کند و آن را به آی پی آدرس دیگری تغییر می دهد ، که بوسیله آن Troll ها و ISP های دارای حق نشر می توانند شما را ردیابی کنند.

۲-از دانلود محتوا غیرقانونی خودداری کنید

برای جلوگیری از به وجود آمدن عواقب و مشکلات قانونی ، لازم نیست فایل ها و موارد دارای حق نشر را از یک تورنت دانلود کنید. این فایل هایی هستند که در اصل ممکن است بدون اجازه یا اتهامات مشخصی به اشتراک گذاشته نشوند ، اما تورنت هنوز آنها را فراهم می کند.

۳-استفاده از ردیاب خصوصی

بسیار مهم است که در آن جا torrent های خود را دانلود کنید. ردیاب ها اصلی ترین مکان برای هکرها و ترول های حق نشر هستند تا در دانلود شما یا برای دسترسی به اطلاعات شما اختلال ایجاد کنند. اگر یک ردیاب عمومی است، از مواردی با خطرات کمتری استفاده کنید و یا برای یک ردیاب خصوصی خوب ثبت نام کنید.

نتیجه گیری

بنابراین تورنت یک فناوری انقلابی برای انتقال فایل ها است و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پیش از آن که به استفاده تورنت بپردازید دانش دقیق در مورد ساختار و کار در پشت زمینه آن لازم است،

 

منبع: privacyend.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code