تفاوت بین LCD و LED چیست؟ – قسمت دوم

39
0
اشتراک گذاری :
تفاوت بین lcd و led

در قسمت اول مقاله تفاوت بین LCD و LED به چند مفهوم ساده در صفحه نمایش ها و اساس نمایشگرهای LCD پرداختیم. اینکه این نوع صفحات برای نور پس زمینه از لامپ های فلورسنت کاتد سرد استفاده می کنند و در LED چنین نیست و از لامپ ال ای دی برای تأمین نور استفاده می شود.

هر یک از این پنل ها ویژگی های خاص خود را دارد که در قسمت اول تا حدودی با تفاوت های بین LCD و LED پرداختیم و در این قسمت به تفاوت نور پس زمینه نمایشگرهای LED می پردازیم.

led vs lcd tvs samsung qled floor stand

روشنایی در لبه

شکل دیگر نور در صفحه نمایش LCD ، روشنایی در لبه LED است. همانطور که از این نام پیداست ، تلویزیون های دارای لبه، دارای لامپ های LED در امتداد لبه های یک صفحه هستند. چندین تنظیمات مختلف از جمله LED های موجود در پایین ، LED های بالا و پایین ، LED های چپ و راست و LED ها در هر چهار لبه وجود دارد. این تنظیمات مختلف منجر به تفاوت در کیفیت تصویر می شود ، اما هنوز هم قابلیت روشنایی کلی فراتر از آن است که تلویزیون های LCD CCFL می توانند به آن دست یابند. اگرچه در مقایسه با نمایشگرهای نور پس زمینه کامل یا مستقیم با نور پس زمینه ، اشکالاتی در روشنایی در لبه وجود دارد ، اما روشنایی داخلی لبه باعث می شود تا تولید کنندگان تلویزیون های باریک تری تولید کنند که هزینه تولید آن کمتر است.

برای بستن بهتر شکاف کیفیت کم نور محیطی بین تلویزیون های حاشیه روشن و تلویزیون های دارای نور پس زمینه کامل ، تولید کننده هایی مانند سونی و سامسونگ اشکال پیشرفته خود را در زمینه لبه سازی ایجاد کردند. فناوری سونی با عنوان “Master Drive Lightlight Slim Backlight” شناخته می شود ، در حالی که سامسونگ دارای “Array Infinite Array” است که در تلویزیون QLED به کار گرفته می شود. این موارد باعث می شوند که فاکتور شکل باریک از طریق طراحی لبه روشن قابل دستیابی باشد اما با کیفیت کم نور محیطی، این مورد بیشتر در برابر نور با نورپردازی کامل قرار می گیرد.

نور کم محیطی چیست؟

نور کم محیطی ویژگی تلویزیون های LCD و LED است که در آن منبع نور LED در پشت LCD کم رنگ و روشن می شود تا مطابق آنچه در تصویر نیاز است ، مطابقت داشته باشد. در LCD، پیکسل ها نمی توانند به طور کامل از عبور نور حتی در صحنه های تاریک جلوگیری کنند ، بنابراین کم نور شدن منبع نور به ایجاد رنگ سیاه عمیق تر و کنتراست چشمگیرتر در تصویر کمک می کند. هنگامی که قسمت خاصی از تصویر – یا منطقه – تاریک باشد ، این امر با کم رنگ کردن LED ها انجام می شود.

نور پس زمینه محیطی کاملا مستقیم

تلویزیون هایی که دارای نور پس زمینه کامل هستند، از دقیق ترین نور محیطی بهره می برند و بنابراین تمایل به ارائه بهترین کنتراست دارند. از آنجا که آرایه ای از LED ها در کل صفحه LCD قرار دارد ، در محیط تلویزیون به طور کلی می توانند با ظرافت بیشتری نسبت به تلویزیون های حاشیه کم رنگ باشند، و روشنایی یکنواخت تر در کل صفحه به وجود می آید. تلویزیون های سری P و سری M چشمگیر شرکت Vizio نمونه های بسیار خوبی از مدل های نسبتاً مقرون به صرفه هستند که از نورپردازی چند منطقه ای و کامل با نور محیطی استفاده می کنند.

روشنایی لبه ای

از آنجا که روشنایی لبه از LED های مستقر در لبه یا صفحه های لبه دار استفاده می کند تا نور را در پشت صفحه LCD نشان دهد ، برخلاف اینکه مستقیماً از پشت آن بدست بیاید ، می‌تواند منجر به ایجاد بلوک های بسیار ظریف یا باند پیکسل های سبک تر در داخل یا اطراف آن شود. در این بین باید تاریک باشد به همین ترتیب ، کم رنگ شدن محیطی تلویزیون های دارای لبه در بعضی مواقع در مقایسه با تلویزیون های LED کامل ، ممکن است باعث ایجاد برخی از مشکلات در مناطق تاریک شود. همچنین لازم به ذکر است که همه تلویزیون های دارای لامپ LED از نور محیطی برخوردار نیستند ، به همین دلیل نامرتب دیدن نوارهای درخشان نور در لبه های تلویزیون و روشنایی کمتر نسبت به مرکز صفحه نمایش غیر معمولی نیست.

نور پس زمینه CCFL 

از آنجا که تلویزیون های دارای نور پس زمینه CCFL از LED استفاده نمی کنند ، مدل هایی با این سبک از روشنایی توانایی کم رنگی ندارند. در مقابل، پنل LCD دارای CCFL به طور مداوم و یکنواخت روشن می شوند و این تفاوت قابل ملاحظه ای در کیفیت تصویر در مقایسه با ال سی دی های LED ایجاد می کند. این امر به ویژه در صحنه هایی با کنتراست بالا قابل توجه است ، زیرا قسمت های تاریک تصویر ممکن است خیلی روشن یا شسته شده به نظر برسد. هنگام تماشای یک اتاق روشن ، ساده تر می توان تفاوت را نادیده گرفت یا از کنار آن عبور کرد ، اما در یک اتاق تاریک ، خوب مناسب است.

 

 

منبع: digitaltrends.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code