تفاوت بین LCD و LED چیست؟ – قسمت اول

48
0
اشتراک گذاری :
تفاوت بین lcd و led

خرید تلویزیون هوشمند امر آسانی نیست و نیاز دارد تا به جستجو در اینترنت بپردازید. زیرا بدون اطلاعات قبلی نمی دانید چه مدل تلویزیون هوشمند را خریداری کنید. در دنیای تلویزیون ها مدل های متنوعی وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند، مثلا تفاوت بین LCD و LED چیست؟ در ادامه با گامامگ همراه باشید.

تلویزیون های امروز بازار را بیشتر مدل های OLED و QLED دربرمی گیرند. در حالی که مدل نخست توسط ال جی، سونی تولید می شود اما مدل دوم بیشتر به طور انحصاری توسط سامسونگ تولید می گردد. این دو مدل ها بسیار هزینه بالایی دارند زیرا مدل های پیشرفته تر و شفافی بوده که تجربه تماشا محتوا لذت بخشی را رقم می زند.

اما اگر به دنبال تلویزیون هوشمندی هستید که قیمت ارزان تری داشته و کیفیت مطلوبی برای آن در نظر گرفته شد، باید به سراغ تلویزیون LED یا LCD بروید. در این بین پرسش هایی به وجود خواهد آمد که کدام یک از این پنل ها برای تلویزیون هوشمند مناسب تر است. هر یک از این پنل ها ویژگی های خاص خود را داشته و مناسب افراد منحصربفری هستند. در این مطلب قصد داریم به بیان تفاوت هایی میان تلویزیون LED و LCD بپردازیم.

تفاوت بین LCD و LED

اگرچه این دو پنل در نام متفاوت از یکدیگر هستند اما در واقع پنل LED نوع خاصی از پنل LCD محسوب می شود. در حقیقت نام اصلی آن LED-backlit LCD بوده و بسیاری از افراد در این رابطه اطلاعی ندارند. بنابراین بسیاری تصور می کنند که تلویزیون LED جدا از تلویزیون LCD به شمار می رود.

تلویزیون LED یک پنل از صفحه نمایش کریستالی مایع محسوب شده  که برخلاف ال سی دی، برای کنترل محل نمایش نور مورد استفاده قرار می گیرد. این پنل ها در واقع از دو ورق ماده پلاریزه کننده تشکیل می شوند و همچنین محلول کریستالی مایع بین آنها وجود دارد. در هنگام عبور یک جریان الکتریکی از مایع، کریستال ها تراز شده به طوری که نور بتواند از آن عبور کند. اگربه هر کریستال به عنوان یک کرکره فکر کنیم، این کریستال یا اجازه خواهد داد نور از آن عبور کند یا مانع از عبور می شود.

از آنجا که تلویزیونهای ال ای دی و LCD هر دو مبتنی بر فناوری LCD هستند ، احتمالاً تعجب می کنید تفاوت بین LCD و LED در چیست. تلویزیون های LCD قدیمی تر از لامپ های فلورسنت کاتد سرد (CCFL) برای تهیه نور پس زمینه استفاده می کردند ، در حالی که تلویزیون های LCD دارای نور پس زمینه LED برای روشنایی صفحه نمایش از دیودهای دارای تابش نور کوچک‌تر و کارآمدتر (LED) برخوردار بودند. از آنجایی که این فناوری بهتر است ، تمامی تلویزیون های LCD اکنون از چراغ های LED استفاده می کنند و به صورت محاوره ای به عنوان تلویزیون های LED در نظر گرفته می شوند. برای علاقه مندان ، ما به زیر نور پس زمینه عمیق تر خواهیم رسید ، یا می توانید به بخش محلی Dimming مراجعه کنید.

نور پس زمینه

سه شکل اصلی روشنایی وجود دارد که در تلویزیون‌های LCD مورد استفاده قرار گرفته است: نور پس زمینه CCFL ، نورپردازی با نورپردازی کامل و روشنایی لبه LED. هر یک از این فناوری های روشنایی از جهات مهم با یکدیگر متفاوت است که به هریک جداگانه می پردازیم.

نور پس زمینه CCFL 

نور پس زمینه CCFL نوعی فناوری قدیمی و ترک شده است که در آن مجموعه ای از CCFL ها در داخل تلویزیون در پشت صفحه نمایش LCD قرار دارند. چراغ ها کریستال ها را به طور مساوی به طور یکنواخت روشن می کنند ، به این معنی که تمام مناطق تصویر دارای سطح روشنایی مشابه هستند. این موضوع برخی جنبه های کیفیت تصویر را تحت تأثیر قرار می دهد ، که در ادامه با جزئیات بیشتر در مورد آنها صحبت می کنیم. از آنجا که CCFL ها از آرایه های LED بزرگتر برخوردارند، تلویزیون های LCD CCFL ضخیم تر از تلویزیون های LCD دارای نور پس زمینه LED هستند.

نورپردازی کامل

نور پس زمینه با نور کامل ، CCFL های منسوخ شده را برای مجموعه ای از LED ها که در پشت صفحه LCD قرار دارد ، تغییر می دهد و شامل مناطقی از LED است که می توانند در فرآیندی به نام منطقه تاریک یا روشن یا کم رنگ مشخص می شوند. تلویزیون هایی که از نورپردازی LED با وضوح کامل استفاده می کنند ، یک تکه سالم از بازار تلویزیون های سطح بالا را تشکیل می دهند ، و با دلایل خوبی با روشنایی دقیق تر و حتی روشنایی می توانند کیفیت تصویر بهتری را ایجاد کنند تا تلویزیون های LCD CCFL قادر به دستیابی باشند و بالاترین بهره وری برای بوت شدن مشاهده شود.

 

منبع digialtrends.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code