راهنمای تعویض فیلتر هوا ماشین یا خودرو

اشتراک گذاری :
تعویض فیلتر هوا ماشین

بسیاری از افراد برای تعویض فیلتر هوا ماشین یا اتوموبیل خود به مراکز تعمیرگاهی مراجعه می کنند تا بدون هیچ دغدغه آن را تعویض نمایند. اما ما در این مطلب می خواهیم شما را با چند روش ساده برای تعویض در کمتر از ۵ دقیقه فیلتر هوا ماشین خود بدون هیچ نگرانی آشنا سازیم.

شما تنها باید از ملزومات ضروری همچون آچار و برخی از این قبیل ابزار برخوردار باشید و یک فیلتر هوا جدید متناسب با مدل ماشین خود هم خریداری کرده باشید. البته برای داشتن خودرو سالم باید همیشه سرویس ماهانه داشته باشید و اگرچه ممکن است هزینه ای در پی داشته باشد، اما در صورت عدم توجه خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

تعویض فیلتر هوا ماشین برای یک تعمیرکار آسان ترین سوژه کاری محسوب می شود زیرا این کار را هرفردی به سادگی انجام می دهد، در صورتی که اصول آن را وارد باشد.

وظیفه فیلتر هوا در ماشین چیست؟

فیلتر هوا برای عملکرد صحیح موتور اهمیت بالایی دارد. هنگامی که هوا با سوخت مخلوط می شود و اتومبیل شروع به جرقه زدن کرده تا با ایجاد یک اشتعال موتور روشن شود. نتیجه نهایی احتراق داخلی است. فیلتر هوای ماشین شما برای تمیز کردن هوای ورودی به داخل موتور تا حد امکان کمک می کند. این کار لازم است تا موتور اتومبیل از سلامت لازم برخوردار باشد. متأسفانه هوای بیرون ماشین پر از کثیفی است که به راحتی سوخت نمی شود. در واقع موتور شما می تواند چیزهایی مانند گرد و غبار ، شن و ماسه ، گرده و خاک و حتی دیگر موارد را ببلعد ، اما شما آنها را به عنوان بخشی از احتراق داخلی ماشین و به هیچ عنوان نمی خواهید در نزدیکی موتور مشاهده کنید. برای همین مسائل است که فیلتر هوا به کار گرفته می شود.

فیلتر هوا در موتور ماشین شما به منیفولد ورودی متصل می شود. این در حالی است که مدل های قدیمی با پیشرانه کاربراتوری دارای فیلترهای هوا دایره ای هستند، خودروهای جدیدتر از فیلترهوا مستطیل شکل بهره می برند. آنها همچنین از مواد مشابه کاغذ ساخته می شوند و از جنس نرمی برخوردارند. در داخل فیلتر خطوط یکسان از جنس کاغذ قرار دارد. این فیلتر باعث می شود خاک و سایر ذرات بزرگ از هوا جذب شود و از ورود آن به داخل موتور شما جلوگیری کند. از طرف دیگر ، هوای پاک قادر به گردش در موتور خواهد بود. به این ترتیب ، اجزای داخلی موتور با ذرات موجود در هوای خارج به تداخل پیدا نکرده و خطری نخواهد داشت.

با انواع موتور ماشین آشنا شوید

چرا تعویض فیلتر هوا ماشین از اهمیت بالایی دارد؟

از آنجایی که با گذشت مدت زمان فیلتر کثیف می شود، این موضوع روی عملکرد موتور نیز تاثیر منفی دارد و در نتیجه باید تعویض شود. علاوه بر آسیب به موتور موارد متعدد دیگری هم وجود دارد که اهمیت تعویض فیلتر را بیشتر می کند.

۱- راندمان بهتر سوخت

موتور اتومبیل برای آن که عملکرد خوبی داشته باشد، باید به هوای پاک دست پیدا کند. هنگامی که فیلتر بسیار کثیف است، هوای تمیز وارد موتور نمی شود. بدون داشتن هوای کافی ، موتور به منظور دستیابی به همان احتراق و کار به سوخت بیشتری احتیاج دارد. بنابراین با سرمایه گذاری چند دلار در یک فیلتر جدید ، صرفه جویی زیادی در مصرف بنزین خواهید داشت.

۲-عمر بیشتر موتور

موتور قطعه بسیار حساسی است و ممکن بوده حتی با کمی گردو غبار آسیب ببیند. هنگامی که چنین خاک و سایر ذرات درون موتور وارد می شوند ، به ویژه در قسمت های داخلی موتور مانند پیستون‌ها‌، حلقه های پیستون ، سیلندرها و دریچه ها، آسیب جدی وارد می شود. شما با پرداخت چند دلار جهت تعویض فیلتر هوا موجب می شود تا از مسئله هزاران دلاری جلوگیری کنید.

۳- آلودگی کمتر

هنگامی که جریان هوا تازه به موتور کمتر ورود پیدا می کند ، سیستم های کنترل انتشار آلودگی اثر منفی روی آنها بگذارد و درنهایت باعث می شود خودرو شما آلاینده های بیشتری را در جو ایجاد کند. در نتیجه آلودگی هوایی به وجود خواهد آمد که ضررهای بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

چه زمانی باید فیلتر هوا ماشین را تعویض کرد؟

بیشتر تولیدکنندگان خودرو توصیه می کنند هر سال یا پس از هر ۱۹ هزار کیلومتر فیلتر تعویض شود.

مراحل ساده تغییر فیلتر هوا

۱- خرید یک فیلتر هوا جدید

در این مرحله باید یک فیلتر هوا جدید خریداری کنید. قیمت فیلتر هوا چندان گران نیست و چیزی بیش از ۱۰ دلار خواهد بود. برای خرید کافیست به یک فروشگاه قطعات خودرویی مراجعه کنید. تنها کافیست با مشاهده کتابچه راهنما خودرو، فهرست فروشگاه های قطعات خودرو را بیابید. بدون شک برای خرید باید مدل و سال تولید اتومبیل را بدانید و با آگاهی لازم را داشته باشید.

۲-کاپوت را باز کنید و قسمت فیلتر هوا بیابید

بخش فیلتر هوا را به راحتی می توان پیدا کرد. این بخش معمولا یک قسمت پلاستیکی سیاه در بخش فوقانی موتور است. همچنین باید شیلنگ بزرگی داشته باشد که در کنار آن قرار دارد.

۳- برداشتن فیلترهوا کثیف

قسمت فیلتر هوا دارای دربی است که باید آن را باز کنید و فیلتر هوای قبلی را بردارید.

۴-فیلتر را بررسی کنید

پیش از دور انداختن فیلتر هوا قبلی آن را بررسی کنید که آیا باید تعویض شود یا خیر. اگر به رنگ خاکستری باشد به معنای کثیف شدن است و باید سریعا آن را تعویض کرد.

۵-فیلتر جدید را جای دهید

در این مرحله فیلتر جدید را درون قسمت فیلتر هوا قرار می دهید و عمل بسیار آسانی است و سپس درپوش این بخش را می بندید.

 

 

منبع: carbibles.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code