بیت کوین به زبان ساده – از ایده شکل گیری بیت کوین تا کاربردهای آن

اشتراک گذاری :

قطعا این روزها بسیار درباره بیت کوین یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال می شنوید. یکی از ارزهایی که در این روزها ارزش بسیاری یافته و بسیاری نیز تمایل پیدا کرده تا به سرمایه گذاری در این زمینه بپردازند. شاید شما اطلاعات کافی از این ارز نداشته باشید و تنها بشنوید بیت کوین ارزشمند است و یک ارز دیجیتال محبوب به شمار می رود. اما بد نیست بدانید که بیت کوین چیست و چگونه توانسته به این محبوبیت دست یابد. با گامامگ همراه باشید.

پرسش درباره این ارز بسیار است و نمی توان آن را در مقاله کوتاهی به صورت کامل و با جزئیات توضیح داد، بنابراین سعی کردیم در این مطلب به صورت ساده و تقریبا کامل شما را با بیت کوین آشنا کنیم تا بتوانید بهتر آن را درک کرده و متوجه شوید. ما می خواهیم در چند پاراگراف توضیحی درباره بیت کوین داشته باشیم و از این پس هنگامی که نام آن به گوشتان رسید، اطلاعات کافی داشته و حتی داده های خود را در اختیار دیگران قرار دهید تا آنها نیز اطلاعی داشته و با جزئیات بیت کوین آشنا شوند.

اگرچه بیت کوین در بسیاری از کشورها غیرقانونی بوده اما این روزها باری دیگر با افزایش ارزش آن طرفداران بیشتری پیدا کرده که تمایل دارند با سرمایه گذاری در این بخش، سود بسیاری کسب کنند. به هر حال با ما همراه باشید تا بیت کوین را به اختصار و کامل بشناسید.

ایده بیت کوین از کجا نشأت گرفته است

در ۱۵ سال گذشته افرادی که می توانستند دسترسی به فضای وب داشته باشند، ذهنشان با موضوعات جالبی درگیر می شد. در آن زمان شبکه تورنت طرفداران بسیاری در میان عاشقان فیلم و نرم افزار داشت. با کمک تورنت افراد می توانستند به انبوهی از نرم افزار و فیلم دسترسی پیدا کنند. شاید برای شما پرسشی به وجود آید که شبکه بیت تورنت چیست ما به بخشی از تعریف ویکی پدیا اکتفا می کنیم تا آشنایی داشته باشیم:

بیت‌تورنت پروتکلی است که به منظور ارسال پرونده‌ها و توزیع حجم بزرگی از اطلاعات بدون کاهش در مصرف منابع پر هزینه سرور و پهنای باند طراحی شده‌است. در واقع نوعی ارتباط همتا به همتامی‌باشد که کاربران مستقیماً به یکدیگر متصل می‌شوند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل می‌پردازند. فلسفه کلیدی بیت‌تورنت این است که کاربران باید هم‌زمان با دانلود کردن اطلاعات (inbound)، آپلود (outbound) نمایند. در این صورت پهنای باند شبکه با حداکثر کارایی بکار گرفته می‌شود.

شبکه بیت تورنت

بیت تورنت هرچه طرفداران بیشتری پیدا کند و کاربران بیشتری داشته باشد، کارایی بهتری دارد. همانند یک گروه هرمی است که با افزایش آنها قابلیت منبع را بیشتر کرده و موجب کارایی و عملکرد بهتر می شوند. دلایل بسیاری برای محبوبیت تورنت وجود داشت که می توان به عدم کنترل آن توسط شخص خاص، عدم قطع شدگی، افزایش کاربر مساوی با کیفیت بیشتر و برخی دیگر اشاره کرد.

فلسفه ایجاد بیت کوین

نخستین نکته هایی که باید درباره بیت کوین به آن توجه داشته باشید، مدت زمانی است که این ایده توسط ناکاموتو طرح شده و طی سال های بعد از آن توسط توسعه دهندگان آزاد به کار گرفته شد. در سال ۲۰۰۸ ایالات متحده آمریکا با بحران اقتصادی بزرگی رو به رو شد که اولین بحران با وام های مسکن ایجاد گشت و درنهایت به تمام اکوسیستم مالی ایالات متحده رسوخ پیدا کرد. از آنجایی که امریکا به عنوان ابرقدرت جهانی شناخته شده، این بحران به سایر مناطق جهانی نیز نفوذ پیدا کرد. در آن زمان کارشناسان معتقد بودند یکی از اصلی ترین دلیل  رخ دادن این بحران را سفته بازی بانک های آمریکایی و وال استریت برای خرید و فروش اوراق وام های مسکن می دانستند.

همین امر بسیاری از بانک های امریکایی را به مرز ورشکستگی کشاند و حساب های مردم به تاراج برده شد. این امر توان مردمی که وام مسکن گرفته بودند را به حداقل رساند و در سررسید موردنظر بسیاری از وام گیرندگان نتوانستند به دریافت وام خود بپردازند. در مجموع این بحران موجب شد تا افراد بسیاری در یک زمان خانه خود را از دست داده و نتوانستند وام گرفته شده را بازگرداند.

این موضوع نه تنها بحران اقتصادی را تشدید کرد، بلکه مردم را با مشکلات بزرگی ایجاد کرد. از این رو دولت ایالات متحده برای جلوگیری بحران تصمیم گرفت تا با چاپ پول موجب رونق نقدینگی شود و تا تورم را کاهش دهد. سفته بازی و سودهای کلان توسط بانک ها و موسسات بانکی تصاحب شد اما این امر به مردم و کشور ضرر بزرگی وارد کرد. اما دولت به جریمه مردم پرداخت و با کاهش ارزش پول این مردم بودند که در این بحران به ضرر بزرگ رسیدند.

از این رو ثبات دلار نابود شد و دیگر همچون گذشته این واحد پول با ثبات و ارزشمند به چشم نمی آمد. ساتوشی ناکاموتو یکی از اصلی ترین شخصیت های اختراع بیت کوین درباره ارزش پول می گوید:

“مسئله اصلی و ریشه ایی با ارز های متداول موضوع اعتماد محسوب می شود. ما باید به بانک های مرکزی اعتماد کرده تا پول های خود را در اختیار آنها قرار داده اما تاریخچه پول پر از موارد نقیض و غیر قابل اعتماد است. ما پول های خود را به بانک ها ارائه می کنیم تا آنها را برای ما نگه داشته و بتوانیم آنها را به صورت الکترونیکی به یکدیگر انتقال دهیم. اما آنها با پول ما حباب‌های اعتباری به وجود آورده و بدون داشتن کسری از ذخیره پول ما را وام می دهند . ما باید فکری برای حفظ حریم خود در مقابل سرقت از حساب های خود کنیم و نباید بگذاریم بانک‎ها سرقت مالی داشته باشند. “

ویژگی های بیت کوین متعدد است و از جمله باید به بدون تورم بودن، عدم تقلب، عدم اعتماد به شخص سوم و دفتری شفاف اشاره کرد.

عدم نیاز به شخص سوم

در طول سال های گذشته معاملات سنتی نیاز به وجود شخص سوم معتمدی داشت که دو طرف معامله هنگام انجام به آن اعتماد داشته و معامله نیز با حضور این شخص صورت می گرفت. این موضوع برای افرادی که شخص خاصی برای معرفی نداشتند، مشکل ساز بود و حتی موضوع شامل یک خرید ساده هم می شد. در حقیقت شخص سوم معاملات امروزی بانک ها و موسسات مالی هستند که همیشه در سازوکار اقتصادی افراد حضور داشته و دخیل هستند.

شبکه فرد به فرد بیت کوین

اما با بیت کوین این مسئله کاملا رفع می شود و دیگر نیازی به شخص سوم معتمد نیست، در واقع بیت کوین با استفاده از فناوری بلاک چین واسطه را در سیستم مالی از بین برده است.

بلاک چین چیست؟

شما می توانید هر بیت کوین را در داخل کیف پول الکترونیکی نگهداری کنید و تفاوتی ندارد بیت کوین شما در کیف پول الکترونیکی آفلاین است یا آنلاین. شما می توانید در هر زمان تراکنش مالی خود را با کیف پول انجام دهید. تمامی این موارد نیاز به شخص سوم را برطرف ساخته و دیگر نیاز نیست در این ارز دیجیتال شخص سومی داشته باشید. کیف پول بیت کوین از سطح اطمینان کاملی برخوردار بوده و از این رو برای انجام معامله نیاز به شخص خاصی نخواهد بود.

حذف تورم

ساتوشی ناکاماتو با طرح خود تعداد کل بیت کوین را ۲۱ میلیون عدد طراحی کرده و به نوعی محدودیت خاصی ندارد. این یعنی فرمولی که توسط او برای استخراج بیت کوین طراحی شده دارای ۲۱ میلیون جواب درست بوده و امکان اینکه کسی بتواند به صورت تقلبی جواب درست دیگری  به شبکه اضافه کند، ممکن نیست.

محدودیت های مورد اشاره یکی از دلایل افزایش قیمت بیت کوین و به نوعی عامل با ارزش شدن آن شده است. ارز دیجیتالی چون بیت کوین چیزی شبیه طلاست اما در دنیای دیجیتال به این صورت است. به دست آوردن آن نیازمند هزینه زیاد استخراج است  و این عاملی تکمیل کننده در کنار تعداد محدود و کمیاب آن باعث شده است بیت کوین از عدد ۱ دلار روز های اول به عدد ۱۵ هزار دلار تا حتی ۱۹ هزار دلار برسد.

عدم تقلب

بیت کوین همانطور که گفته شد مزایا متعددی دارد. هر یک از این مزایا موجب می شوند تا ارزش این ارز دیجیتال افزایش یابد. بنابراین نمی توان این ارزشمندی را زیرپا گذاشته و آن را نادیده گرفت. بیت کوین در مدت زمانی که رایج شده توانسته طرفداران بسیاری کسب کند. بیت کوین از آنجایی که رمزنگاری شده است، مانع از هرگونه تقلب شده و امنیت بالایی دارد. امنیتی که مانع از نفوذ هکر یا هر بیگانه ای به کیف پول شما شده و درصد از دست دادن بیت کوین نیز تقریبا ۰ است.

اما در روش سنتی سرقت ها به صورت ساده و آسانی صورت می گیرد و سطح امنیت چندان بالا نیست. بنابراین چه خوب خواهد بود این ارز دیجیتال به کار گرفته شود و گذشته از آن با سطح امنیت بالایی که دارد تجربه معامله اقتصادی خوبی رقم می زند.

دفتری شفاف

یکی از ویژگی های کامل بیت کوین ساختار نگه داری اطلاعات در دفتر کل است و این دفتر مجموعه ای داده را دربرمی گیرد. داده ای که کمک می کند افراد بتوانند بدون هیچ مسئله ای سابقه معاملاتی خود را به سادگی مشاهده کنند. این یعنی هر عمل اقتصادی که در شبکه بیت کوین انجام می دهید به ثبت می رسد و در دفتر وجود دارد. بنابراین هیچ حسابی از دست نخواهد رفت و شما هر نوع اطلاعاتی در این زمینه خواهید داشت. البته جالب اینجاست که اطلاعات در اختیار شما قرار دارد و هیچ فرد دیگری نمی تواند به آن دسترسی داشته تا سواستفاده نماید.

بلاک چین بیت کوین

نتیجه

درکل می توان بیت کوین را اینطور توصیف کرد که یک سکه مجازی است و ارزش آن را عرضه و تقاضای کاربران و پشتیبانی آن در بازار تایین می کند، همچنین با استفاده از علم رمزنگاری در دنیای دیجیتال، اطلاعاتش رمزنگاری شده و تقریباً غیرممکن است که در تراکنش های آن تقلب صورت گیرد. بجای بانک و سازمان های مرکزی، این کاربران دارنده ی نرم افزار بیت کوین هستند که شبکه ی بیت کوین را در بستر اینترنت اجرا می کنند و هر کس می تواند با نصب نرم افزار آن یکی از شعب یا اعضای بیت کوین باشد. تایید هر تراکنش در شبکه بیت کوین باید توسط همهی اعضاء صورت بگیرد و هر عضو از شبکه یک نسخه از سوابق تمامی تراکنش های بیت کوین را خواهد داشت.

امیدواریم این مطلب در راستای آشنایی شما با بیت کوین مفید واقع شده باشد.

 

 

 

منابع: ارزدیجیتال، Blockgeeks

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code