بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری :
بلاک چین چیست

حتماً شماهم اخیراً در رابطه با بیت کوین و قیمت های عجیب و قریب آن شنیده اید. ارز رمزنگاری شده ای که از فناوری بلاک چین برای تسهیل و امنیت نقل و انتقالات مالی استفاده می کند. اما این فناوری بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه شد که به یکباره این فناوری بر سر زبان ها افتاد. با گامامگ همراه باشید.

مارك اندرسون مدير عامل شركت نت اسكيپ در مورد بلاک چين اين چنين مي گويد:

هر فردي به فرد ديگر مي تواند ارزهاي رمزنگاری شده را از طريق يك مسير ايمن منتقل كند كه در بستر اينترنت انجام مي شود. قانوني بودن اين انتقال هرگز يك چالش نيست و مسير پيشرفت كاملا باز است.

تعريف بلاک چين

اين فناوري از دو بخش تشكيل شده است. بلاك چين به نوعي سيستم ثبت اطلاعات و گزارش است كه به تازگي بکار گرفته شده است. درواقع کار بروی چنین سیستمی از سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا شروع گردید اما با ارز رمزنگاری شده ی بیت کوین که در سال ۲۰۰۸ عرضه شد، کارآیای این فناوری بیشتر نمایان شد. بطور کلی همه كاربران شبكه بلاك چين به اطلاعات آن دسترسي دارند. و از آن جايي كه رمزنگاري شده است نمي توان اطلاعات ثبت شده را حذف كرد. اولين سيستم بلاك چين، ارز ديجيتال بيت كوين است كه دارايي كاربران در آن ذخيره مي شود. در حقيقت بلاك چين يك سيستم و بيت كوين نرم افزاري بر روي اين سيستم است.

بلاک چین چیست

هر بلاك از هش درست شده و هر هش از زنجيره كاراكترها ساخته شده كه بهم متصل هستند. توسعه دهندگان هر هش را با يك تابع رياضي بدست مي آورند. هر نوع تغييري در بلاك ، باعث تغيير هش خواهد شد و به همين دليل اين فناوري بنام بلاك چين يا زنجيره بلاك ها نام دارد. داده هاي بلاك چين در يك كامپيوتر ذخيره نمي شود و هر كامپيوتر يا سيستمي به شبكه متصل مي شود، يك نسخه از بلاك چين را دريافت مي كند.

هر كاربري كه به سيستم متصل مي شود يك نسخه از بلاك چين را دريافت مي كند. برهمین اساس اگر بخواهیم در داده های بلاک چین اخلال ایجاد کنیم باید نسخه های ۵۱ درصد از اعضای شبکه که همان نرم افزارهای بلاک چین هستند را تک تک تغییر دهیم تا کل سیستم این تغییر یا بپذیرد، به همین علت بلاک چین با کامپیوترهای معمولی و امروزه قابل تغییر و تقلب نیست. فناوري بلاک چين يك فناوري بنيادي و اساسي نيست بلكه مجموعه اي از فرايندهاي هش گذاري و رمزنگاري و توزيع حجمي است كه  در نهايت بلاك چين را ايجاد مي كند.

انواع بلاک چين

  • بلاک چين عمومي غیر انحصاري

بيت كوين، لايت كوين، اتريوم و ساير سيستم هاي عمومي و آزاد مبتني بر بلاک چين

بيت كوين و اتريوم مشهورترين ارزهاي ديجيتال هستند. تراكنش ها عمومي بوده و هرگز انحصاري نيستند. زماني كه تمام جامعه در يك شبكه مهم باشند از اين نوع بلاك چين استفاده مي شود و هر كسي مي تواند قراردادهاي هوشمند را ايجاد كرده  و پول يا داده ها را منتقل كند. هر كاربري مي تواند داده ها را به صورت رمزنگاري شده ذخيره كند.

  • بلاک چين خصوصي انحصاري

بسياري از نهادهاي خصوصي و دولتي از اين نوع بلاك چين استفاده مي كنند. فقط افراد خاصي فعاليت مي كنند و همان افراد مي توانند اطلاعات را مشاهده كنند.

بلاک چین چیست

آناليز فني بلاک چين

بلاك چين در حقيقت نوعي بايگاني است كه اطلاعاتي روي آن ثبت مي شود. هر فرد مي تواند با هر بلاک چين اطلاعاتي را به شبكه وارد كند. مالك اصلي بلاك چين كاربران بوده و توجه داشته باشيد كه اطلاعات بلاك چين هرگز از بين نمي رود. هر بلاك چيني يك پشتوانه ديجيتالي متفاوتي دارد و اين قضيه باعث متفاوت و متمايز شدن بلاك چين شده است.

اعتماد ديجيتال

رمزنگاري بيت كوين باعث برآورده شدن كليه الزامات احراز هويت مي شود. افراد ، اطلاعات خود را در اختيار ساير افراد قرار نمي دهند و اين باعث امنيت بيشتر شبكه مي شود. اعتمادسازي براي تراكنش هاي مالي، داشتن پول كافي لازم و ضروري است و شبكه نظير به نظير لازمه اين كار است. اين چنين شبكه اي هرگز به فساد دچار نخواهد شد يا شكست نخواهد خورد.

شبكه بلاك چين بايد يك حسابداري منظمي داشته باشد و امنيت آن نيز تضمين شده باشد. قوانين شبكه یا نرم افزار بلاک چین تضمین کننده ی امنيت شبكه است. بلاك چين بدون نياز به تاييد هر شخص ثالثي اجرا مي شود. اكثر كارآفرينان جهان بلاك چين را تحسين مي كنند. بلاك چين زير بناي تراكنش هاي موفق اينترنت بوده و حتي اينترنت ارزش بر همين اساس ايجاد شده است.

خلاصه و نتيجه گيري

بلاک چين بر روي سرور خاصي قرار ندارد و هر كامپيوتري كه به شبكه متصل مي شود با نرم افزار خاص هر بلاک چین مثل بیت کوین می تواند يك نسخه بلاك چين را دريافت مي كند. در هر بلاک چين همه ركوردها و گزارشات ثبت مي شود و از آن جايي كه رمزنگاري شده قابل هك كردن نيست. بيت كوين اولين فناوري بلاك چين است و مي تواند همه ی تراکنش ها خود را درون بلاک چین مختص خود ثبت و بین اعضاء به اعضاء منتشر و توزیع کند.

منبع: ارزدیجیتال و ویکیپدیا

اشتراک گذاری :

2 دیدگاه

پاسخ دهید

*

code