با سیاه چاله آشنا شوید، غول ترسناک فضاء

397
0
اشتراک گذاری :
black hole

سیاه چاله چیست و براستی چه اتفاقی باعث ایجاد آن می شود؟ همه ی ما با نام سیاه چاله آشنا هستیم و همیشه شنیده ایم که با قدرتی بسیار عظیم هر چیزی را به سمت مرکز خود جذب کرده و گویا می بلعد، اما در این مطلب می خواهیم به زبان ساده با این پدیده طبیعی در عالم بیشتر آشنا شویم، با گامامگ همراه باشید.

سیاه چاله چیست؟

یک گودال در فضاء است با جرم بسیار زیاد ( یعنی تعداد اتم های بسیار زیاد نزدیک به هم در یک فضای نسبتاً کوچک ) و نیروی گرانشی عظیم که حتی به ذرات نور ( فوتون ها ) هم اجازه ی عبور نداده و به درون خود جذب می کند. چون نور در سیاه چاله به دام می افتد، بنابراین ما نمی توانیم آن را ببینیم و همه چیز تاریک است. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش‌بینی می‌کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده شده، می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاهچاله شود. صفت «سیاه» در نام سیاه‌چاله برگرفته از این واقعیت است که همه نوری که از آن می گذرد را به دام می‌اندازد و چیزی پدیدار نیست.

سیاه چاله

سیاه چاله

سیاه چاله چگونه به وجود می آید؟

معمول ترین سیاه چاله ها پس از مرگ یک ستاره عظیم ایجاد می شوند. ستاره ها رآکتورهای همجوش عظیمی هستند و واکنش های همجوشی که در هسته ی ستاره رخ می دهد همانند بمب های هسته ای عظیمی هستند که مرتبا کره را مورد اصابت قرار می دهند. توازن میان نیروی گرانشی و نیروی انفجاری، اندازه یک ستاره را تعریف می کند. به محض اینکه ستاره از پای در می آید، واکنش همجوشی هسته ای متوقف می شود چرا که سوخت مورد نظر دیگر به اتمام رسیده و چیزی برای سوختن و انفجار وجود ندارد. در همین حال، نیروی حاصل از انفجار به صفر می رسد اما نیروی گرانشی سر جای خود باقی است بنابراین با قدرت هر چه تمام تر ستاره را به دورن می کشد. در حین اینکه ستاره فشرده می شود به ناگه داغ شده و انفجار ابرنواختر که شاید زیاد در برنامه های مستند شنیده باشید صورت می گیرد. طی این اتفاق مواد و اشعه ها به درون فضا پرتاب شده و آنچه که باقی می ماند، هسته ی بسیار فشرده و عظیم است. گرانش هسته به قدری بالاست که حتی نور هم نمی تواند از آن فرار کند.

سیاه چاله چیست؟

سیاه چاله چیست؟

درواقع با توجه به ماهیت سیاه چاله نمی توان آن را مشاهده کرد اما دانشمندان با توجه به اثرات گرانشی سیاه چاله آن را در فضاء تشخیص می دهند. این اثرات می تواند جرم قابل توجه حول یک نقطه باشد که نشانگر گرانش شدید خواهد بود یا تشعشعات که از اطراف یک نقطه در حال ساتع شدن است. شواهدی قوي وجود دارد كه نشان می دهد يك سياهچاله بسيار پرجرم در مركز كهكشان راه شيري وجود دارد. ستاره شناسان باور دارند كه اين سياهچاله منبع يك موج راديويي است كه به نام قوس (ساگیتاریوس آ، Sagittarius A) شناخته مي شود. واضح ترين نشانه وجود يك سياهچاله بسيار پرجرم، وجود این موج رادیویی و حركت سريع ستاره ها در اطراف آن است.

 

گردآوری شده از: nationalgeographic، digiato و ۰۲۰

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code