اولین آسمان خراش سبز دنیا ( برج غذا )

1213
1
اشتراک گذاری :
آسمان خراش سبز

شرکت فنلاندی پلنتگون “Plantgon” خبر از احداث آسمان خراش سبز “Green” در سال ۲۰۲۰ داده که قرار است بخش هایی از اتاق های آن با روش هیدروپونیک به مزارع سبزیجات تبدیل شود. هیدروپونیک به روشی در کشاورزی و پروش سبزیجات گفته می شود که گیاهان بدون استفاده از خاک کشت و پرورش داده خواهند شد.

تلاش برای حفظ طبیعت

امروزه در کلان شهر های مدرن ، معماران در تلاش برای ایجاد فضاهای سبز و طبیعی در میان سازه های بتنی شهر می باشند. برخی با طراحی باغچه هایی بروی سقف ساختمان ها و برخی دیگر با ایجاد المان های طبیعی به شکل تزئینی در دل شهر سعی به حفظ طبیعت دارند. این موضوع نه تنها باعث افزایش کیفیت هوا خواهد شد، بلکه میزان اکسیژن موجود در هوا افزایش یافته و همینطور مردم از محصولات کشاورزی تازه و سالم تری استفاده خواهند کرد.

مزرعه چند طبقه

همچنین حجم زمین های مورد نیاز برای کشاورزی صنعتی هم کاهش پیدا می کند و این مزیت برای سوئدی ها که عاشق و دوستدار طبیعت هستند بسیار خوشاینده بوده ، بطوریکه نام جدیدی موسوم به آسمان خراش سبز یا برج های گیاهی را به معماری معرفی نمودند.

مزرعه ای چندین طبقه

پلتگون در تولید مواد غذایی تخصص دارد ، اما

برج غذا

هم اکنون در حال کار بروی پروژه ی آسمان خراش سبز در شهر لینکاپین “Linköping” سوئد است. جدای از فضای دفتری در این ساختمان ، فضایی برای پرورش گیاهان اختصاص داده شده که این آسمان خراش را به یک مزرعه ی چندین طبقه تبدیل خواهد کرد. پروژه آسمان خراش سبز در سال ۲۰۱۲ آغاز شده و طبق وعده های شرکت سازنده در سال ۲۰۲۰ به بهره برداری خواهد رسید.

در ابتدا قرار است یک آسمان خراش به عنوان اولین ساختمان غذایی دنیا شناخته شود و تمام محصولات کشاورزی با تکنیک های هیدورپونیک در آن پرورش داده شوند. برای اطمینان از بهینه بودن سازه ، تمام فرایند ها همچون حفظ و نگه داری تا آبیاری و کنترل دمای محیط قرار است بصورت خودکار و توسط روبات ها کنترل شوند. برهمین اساس، هزینه ی ساخت این آسمان خراش سبز ۴۰ میلیون دلار برآورد شده اما طبق ادعای سازندگان این یک سرمایه گذاری بلند مدت است. طبق برنامه ی کشت محصولات غذایی در بخش هایی از این برج ، سالانه این سازه می تواند غذای ۵۰۰۰ نفر را تأمین کند و از این رو بر بخشی از مشکلات محلی برای تولید نگهداری غذا تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

تحولی در صنعت کشاورزی

با توجه به رشد روز افزون جمعیت جهان و افزایش نیاز به غذا ، این کاربری از سازه های عظیم می تواند در آینده شاخه ای جدید در صنعت کشاورزی را ایجاد کرده و روشی مناسبی برای کنترل روند تولید مواد غذایی و همینطور صرفه جویی در هزینه ها باشد.

 

منبع: itechfuture

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

  1. MasterArch 1 ژانویه, 2018 at 09:52 Reply

    مطلب جالبی بود مرسی. آینده ی شهرها تحت معماری پایداری و سبز رقخ میخوره. کشاورزی هم با توجه به این تکنولوژی ها در ساختمان ها و سازه های چند طبقه بهینه سازی میشه.

پاسخ دهید

*

code