انواع موتور خودرو یا ماشین – قسمت اول

21
0
اشتراک گذاری :
موتور خودرو

موتور خودرو نقش روح و قلب اتومبیل شماست، زیرا مهمترین قسمت یک وسیله نقلیه محسوب می شود. در این مطلب شما با انواع موتور خودرو آشنا خواهید شد. با گامامگ همراه باشید.

بدون تردید ، طراحان و مدل های مختلف خودرو طی چند سال گذشته به طور چشمگیری تحول یافته اند و جالب اینکه موتورهای خودرو نیز از این مدل پیروی کرده اند. موتورها تاریخ جالبی دارند و اگر قصد دارید به زودی ماشین بخرید ، درک انواع مختلف موتورهای خودرو به شما در انتخاب بهترین انتخاب کمک می کند. افراد متفاوت هستند و در حالی که برخی موتورهای مصرف سوخت را ترجیح می دهند ، برخی دیگر بر قدرت بیشتر متمرکز هستند.

با توجه به این نکته ، سازندگان خودرو روزانه و شبانه روز تلاش می کنند تا نیازهای کلیه مشتریان را برآورده کنند ، بنابراین انواع مختلفی از موتورهای اتومبیل را ابداع کرده اند و در اینجا با برخی از انواع موتور خودرو آشنا می شویم:

انواع موتور خودرو

موتورها به دو دسته احتراق داخلی و احتراق خارجی تبدیل می شوند.

۱-موتور احتراق داخلی

در این موتورها احتراق سوخت در داخل موتور اتفاق می افتد و این باعث می شود فشار بیشتر شود و دما افزایش یابد. در اثر احتراق ، فشار زیاد تولید شده روی روتور ، پیستون یا نازل اعمال می شود و همان قدرتی است که وسیله نقلیه شما را از مکانی به جای دیگر منتقل می کند و انرژی شیمیایی را به انرژی مکانیکی مفید تبدیل می کند. نمونه های بسیار خوب موتورهای بنزینی و دیزل دو زمانه و چهار زمانه وجود دارد.

انواع موتور خودرو یا ماشین - قسمت اول

۲- موتور احتراق خارجی

در این موتورها احتراق سوخت در خارج از موتور صورت می گیرد و موتور بخار نمونه ای عالی است. برای آرامش خاطر شما ، انواع مختلفی از موتور احتراق داخلی (ICE) وجود دارد که بر اساس مبنای مختلف طبقه بندی می شوند و ما می خواهیم آنها را در ادامه بررسی کنیم.

۱- مبتنی بر طراحی

الف- موتور پیستونی

پیستون و یک سیلندر اجزای اصلی یک موتور متقابل هستند. یک موتور ممکن است دارای یک یا چند پیستون باشد که هدف اصلی آن تبدیل فشار به حرکت چرخشی است. هر پیستون درون استوانه قرار می گیرد و در نتیجه احتراق گاز ، پیستون شروع به حرکت و حرکت می کند (حرکت متقابل) که سپس به حرکت دوار تبدیل می شود.

ب-موتور Wankel

موتور Wankel همچنین به عنوان موتور روتور شناخته می شود و با استفاده از سیستم چرخشی غیر عادی فشار را به حرکت چرخشی تبدیل می کند. موتور Wankel در مقایسه با موتور گیربکس نرم و روانتر ، ساده تر و جمع و جور تر است. توجه داشته باشید که این موتورها معمولاً در هر زمان، پالس های قدرت بیشتری تولید می کنند ، بنابراین بیشتر در اتومبیل های مسابقه ای استفاده می شوند و مزدا RX-8 نمونه ای از آنهاست.

۲-براساس روش جرقه زنی

الف- موتور احتراقی تحت فشار

این نوع موتورها دارای جرقه در سرسیلندر نیستند ، بنابراین گرمای هوای فشرده شده باعث احتراق سوخت می شود. مثال بسیار خوبی از موتور احتراق فشرده سازی ، موتور دیزل به دلیل این واقعیت است که فقط با فشار هوا کار می کند.

برخی از مزایای موتور احتراق فشرده سازی ، کاهش بار انگلی در موتور و راندمان ترمودینامیکی بالاتر است.

ب- موتور احتراقی جرقه ای

این موتورها با یک جرقه جرقه ای که در قسمت موتور قرار دارد ایجاد می شود که پس از فشرده سازی سوخت ، جرقه ایجاد می کند تا مخلوط سوخت هوا را برای فرآیند احتراق مشتعل کند.

به گفته کارشناسان ، موتورهای بنزینی مبتنی بر اشتعال جرقه هستند اما فقط می توانند روی بیوتانول ، متانول ، هیدروژن ، گاز طبیعی فشرده شده (CNG) ، اتوگاز (LPG) و نیترومتان کار کنند.

 

منبع: techcrub.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code