انرژی تاریک چیست؟

27
0
اشتراک گذاری :
انرژی تاریک

انرژی تاریک پدیده ای مبهم است که در تقابل با جاذبه عمل می کند و مسئول تسریع در گسترش جهان است. گرچه انرژی تاریک شامل سه چهارم انرژی انبوه کیهان است ، اما ماهیت اصلی آن همچنان برای فیزیکدانان بیهوده است. انرژی تاریک هیچ ارتباطی واقعی با ماده تاریک ندارد ، فراتر از اشتراک کلمه تاریک ، که بدان معنی است که دانشمندان واقعاً نمی دانند این چیزها چیست.

چه کسی Dark energy را کشف کرد؟

باتوجه به داده بدست آمده توسط تلسکوپ فضایی هابل ، این واقعیت که جهان درحال گسترش است را می توان به ستاره شناس آمریکایی “ادوین هابل” ردیابی کرد که متوجه شد که دورتر یک کهکشان از زمین است ، هر چه سریعتر آن را از ما دور کند. . این بدان معنا نیست که سیاره ما مرکز جهان است ، بلکه این است که همه چیز در فضا با سرعت ثابت از همه چیز دور می شود.

تقریبا ۶۰ سال پس از افشاگری هابل ، دانشمندان کشف شگفت آور دیگری را انجام دادند. محققان دارای پاهای بلند بودند که با نگاه کردن به نور ستارگان دور می توانستند فاصله کیهانی را دقیقاً اندازه گیری کنند. در اواخر دهه ۱۹۹۰ ، پس از بررسی ابرنواخترهای دور ، دو تیم مستقل دریافتند که نور انفجارهای ستاره ای کم رنگ تر از حد انتظار است. این نشان می دهد که جهان نه تنها در حال گسترش است ، بلکه در گسترش آن نیز شتاب می یابد.

این یافته باعث شده تا از آن زمان به بعد فیزیكدانان و همچنین كشف كنندگان آن جایزه نوبل فیزیك را در سال ۲۰۱۱ بدست آورند.

انرژی تاریک چه کاری انجام می دهد؟

گرچه محققان انرژی تاریک را کاملاً درک نمی کنند ، آنها از دانش خود در مورد این پدیده برای ساختن مدل هایی از جهان استفاده می کنند که همه چیز را از بیگ بنگ گرفته تا ساختار بزرگ امروزی کهکشان ها توضیح می دهد. برخی از این مدل ها پیش بینی می کنند که انرژی تاریک همه چیز در وجود میلیارد ها سال از هم اکنون پراکنده خواهد شد.

توضیح برجسته انرژی تاریک نشان می دهد که این نوعی از انرژی خمیده ذاتی است که در بافت فضا-زمان ذاتی است. باوجیو لی ، فیزیکدان ریاضی دانشگاه Durham در انگلستان ، پیش از این به Live Science گفته بود: “این مدل ساده بسیار کاربردی عمل می کند ، و این یک اضافه ساده برای مدل کیهان شناختی است بدون اینکه بخواهید قانون گرانش را تغییر دهد.” اما این ایده با یک مشکل اساسی همراه است و لی گفت: فیزیکدانان پیش بینی می کنند که مقدار انرژی خلا باید ۱۲۰ مرتبه از مقدار بالاتر از آنچه کیهان شناسان در اندازه گیری ها مشاهده می کنند باشد.

یک ایده جایگزین تصور می کند که انرژی تاریک یک نیروی بنیادی اضافی است و به چهار موجود شناخته شده (گرانش ، الکترومغناطیس و نیروهای هسته ای قوی و ضعیف) می پیوندد. اما این حدس توضیح نمی دهد که چرا انسان متوجه این نیروی اضافی در زندگی روزمره ما نمی شود. بنابراین ، نظریه پردازان نیز مدلهایی خلاقانه ساخته اند که نشان می دهد این نیروی مرموز به نوعی پنهان است.

ارزش اندازه گیری شده انرژی تاریک در حال حاضر موضوع بحث جدی بین گروه های رقیب در فیزیک است. برخی محققان با استفاده از پس زمینه مایکروویو کیهانی ، یک اکو تیره از Big Bang ، قدرت انرژی تاریک را اندازه گیری کرده اند و یک تخمین را تولید کرده اند.

اما ستاره شناسان دیگر ، که قدرت انرژی تاریک را با استفاده از نور اجسام کیهانی دوردست اندازه گیری می کنند ، ارزش متفاوتی را درک کرده اند و هنوز کسی نتوانسته است اختلاف را توضیح دهد. برخی از کارشناسان اظهار داشته اند که انرژی انرژی تاریک با گذشت زمان متفاوت است ، اگرچه طرفداران یا آن ایده هنوز اکثریت همسالان خود را از این توضیح قانع نمی کنند.

منبع

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code