آموزش پاکسازی ویندوز ۱۰

35
0
اشتراک گذاری :
پاکسازی ویندوز 10

با گذشت زمان و نصب هر نسخه یا بروزرسان جدید ویندوز، از سرعت این سیستم عامل کاسته می شود. به همین علت باید هر از چندگاهی به پاکسازی ویندوز خود بپردازیم. اغلب مشکلات ویندوز ناشی از فایل های قدیمی و مخرب بوده که در عملکرد آن اشکالاتی را به وجود می آورد. اگر به پاکسازی سیستم ویندوزی آن هم از نوع ویندوز ۱۰ نپردازید، به مرور زمان هشدارهای نرم افزاری را مشاهده خواهید کرد که کمی غیرقابل تحمل است.

برای پاکسازی ویندوز ۱۰ ابزارها و روش های مختلفی وجود دارد که در این مطلب ما به پاکسازی ویندوز ۱۰ بصورت دستی بدون نیاز به نرم افزار خاصی خواهیم پرداخت. با گامامگ همراه باشید.

مرحله اول: پاکسازی فایل های موقت

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ابزارهای یکپارچه ای قرار داده که اجازه می دهد افراد با کمک آنها فایل های ناخواسته و اضافی را پاک کنند. این فایل ها را باید از دیسک درایو دستگاه ویندوزی پاک کرد تا موجب بهبود عملکرد دستگاه شد. اولین مرحله برای پاکسازی ویندوز ۱۰ پاک کردن سیستم عامل از فایل های موقت و ناخواسته است.

بخش Disk Cleanup

پاکسازی ویندوز 10

اگر شما به دنبال برنامه ای برای پاکسازی فایل های موقت سیستم عامل ویندوز ۱۰ هستید، مایکروسافت در این سیستم عامل برنامه های اختصاصی قرار داده که از جمله آنها باید به Disk Cleanup اشاره کرد. شما در این بخش به آسانی می توانید درایو مورد نظر خود را برای پاکسازی از فایل های موقت و ناخواسته ها انتخاب کنید.

پس از تایید درایو، شاهد فهرستی از فایل های اضافی خواهید بود که توسط Disk Cleanup در حال پاکسازی است. روی گزینه Clean up system files کلیک کنید تا پس از اسکن، عملیات پاکسازی انجام گیرد.

هنگامی که داده های اضافی را حذف می کنید، سیستم عملکرد نسبتا بهتری از خود نشان می دهد. البته مراقب حذف فایل ها باشید، زیرا ممکن است در میان فایل ها، گزینه مهم هم پاکسازی شود. البته بهتر است با مراجعه به سطل زباله اگر فایل مهمی را یافتید سریع به سیستم بازگردانید، این عمل باید پیش از خالی کردن سطل زباله ویندوز باشد.

بخش Storage Sense

پاکسازی ویندوز 10

ویندوز ۱۰ شامل بسیاری از همین عملکردها شامل دستورالعملی چون تنظیمات> سیستم> ذخیره سازی می شود. می توانید با استفاده از Storage Sense ، که در بالا موجود است ، به طور خودکار پاکسازی فایل ها در هنگام کم بودن فضای دیسک یا هر چند وقت یک بار استفاده کنید.

در لیست مورد اشاره فضای ذخیره سازی رایانه خود ، روی Temporary files کلیک کرده و سپس می توانید همان نوع داده ها را در Disk Cleanup حذف کنید.

مرحله دوم: حذف فایل های بزرگ

در مرحله اول ما فایل های اضافی را حذف کردیم اما در مرحله بعدی می خواهیم داده های قدیمی و پرحجم را از روی سیستم خود پاک سازی کنیم. برای کمک در این زمینه کافیست برنامه TreeSize Free را دانلود کنید. به کمک این برنامه می توانید فضای ذخیره سازی سیستم را اسکن کرده و بزرگترین فایل ها آشکار می شوند.

پس از نصب TreeSize، در منو سرچ استارت آن را با گزینه Administrator اجرا کنید. با این کار می توانید تمام فضای ذخیره سازی را اسکن کنید. برای شروع کافیست گزینه Directory در قسمت بالا سمت چپ را انتخاب کرده و به قسمت اصلی دیسک ذخیره سازی خود بروید.

پس از چند لحظه لیستی آشکار می شود که در آن پرحجم ترین فایل ها نمایان خواهد شد. برای اسکرول کردن به پایین روی نشانه روی پایین کلیک کنید. پرحجم ترین فایل ها به فایل های اصلی ویندوز مربوط می شوند.

پاک کردن بزرگترین برنامه ها

پاکسازی ویندوز 10

در پوشه Program Files بیشتر برنامه هایی که نصب کردید را مشاهده خواهید کرد. اگر دیگر از آنها استفاده نمی کنید، برای پاک کردن کافیست دستورالعمل Settings > Apps > Apps & features to uninstall را انجام دهید.

حذف موارد بزرگ از پوشه Users

بیشتر فایل های کم حجم در پوشه Users قرار دارد. این موارد شامل فایل فیلم، عکس، اسناد و برخی دیگر می شود. البته در پوشه AppData حجم داده ها بسیار بالاست. جایی که داده بسیاری از برنامه ها در آنجا ذخیره می شود. برای مثال باید به حافظه پنهان Chrome و اسپاتیفای اشاره کرد.

سعی کنید از فضای ابری برای ذخیره سازی چنین فایل هایی استفاده کنید، تا فضای ذخیره سازی سیستم عامل ویندوز شما بیهوده پر نشده و کندی عملکردی را در پی نداشته باشد. ممکن است برخی فایل های مهم دیگر را هم بیابید که در صورت نیاز نباید پاک شود.

 

منبع: makeuseof

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code