آلرژی چیست و چگونه قابل درمان است؟

637
1
اشتراک گذاری :

عطسه، سرفه و همینطور آبریزش بینی از علائم آلرژی است. وقتی بدن در معرض آلرژن یا چیزی که به آن حساسیت دارد قرار می گیرد، سیستم ایمنی شروع به فعالیت کرده که موجب بروز این علائم خواهد شد. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده‌است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند، با گامامگ در ادامه همراه باشید.

آلرژی چیست؟

آلرژی یک واکنش غیرعادی رایج در دستگاه ایمنی بدن است که معمولا نسبت به مواد کاملا بی‌خطر اتفاق می‌افتد. بطور کل، در این نوع موارد سیستم ایمنی بدن فرد بصورت افراطی برخورد کرده و نسبت به ماده مورد نظر شروع به ساخت آنتی‌بادی برای حمله به آن می‌کند. حساس‌شدگی ممکن است چند روز یا چند سال طول بکشد. در بسیاری از موارد، فرایند حساس‌شدگی، کامل نمی‌شود. درواقع، بیمار، بعضی از علائم را تجربه می‌کند ولی کاملا مبتلا به آلرژی نیست.

"<yoastmark

آلرژی ممکن است نسبت به خیلی چیزها با علائم متفاوت بروز کند. به عنوان مثال التهاب مخاط بینی در فصل بهار به اوج خود می‌رسد، چون در این فصل، میزان گرده‌های موجود در هوا بسیار زیاد است و بدن افرادی که نسبت به این گرده ها حساس هستند واکنش آلرژیکی از خود بروز خواهند داد.

شایع ترین علائم آلرژی عطسه، سرفه، خارش گلو، آبریزش بینی و ریزش اشک یا خارش چشم می باشد اما در برخی موارد خاص می تواند سردرد، اختلال سیستم گوارش و التهاب پوست هم باشد.

درمان گلودرد با چند روش طبیعی

آلرژی چگونه در بدن بروز می کند؟

آنتی‌بادی خاص به‌نام ایمونوگلوبین (IgE)، واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند. آنتی‌بادی‌ها برای مقابله‌ با عوامل خارجی و موادی که ممکن است برای بدن مضر باشند، ترشح می‌شوند. ایمونوگلوبین برای از بین بردن آلرژن‌ها تولید می‌شود که باعث تولید موادی شیمیایی می‌شود که عامل تحریک‌کننده برای ایجاد واکنش‌های آلرژیک است.

یکی از این مواد شیمیایی، هیستامین نام دارد. هیستامین باعث گرفتگی عضلات در راه‌های عبور هوا و دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌شود. همچنین، پوششی در بینی ایجاد می‌کند که باعث تولید بیشتر مخاط می‌شود.

درمان آلرژی

همانطور که متوجه شدید، آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به برخی مواد است که تحمل علائم آن سخت و دشوار است. باید بدانید که آلرژی به سادگی قابل درمان نیست و اگر علائم آلرژی در شما بروز کرده و درحال تشدید شدن می باشد سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اما چون این عارضه با عملکرد سیستم ایمنی بدن در ارتباط است توصیه شده تا با بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن به کاهش واکنش های آلرژیکی بدن کمک کرد، برهمین اساس خوردن برخی خوراکی های مناسب برای سیستم ایمنی بدن همچون:

  1. پیاز
  2. سیر
  3. پرتغال و لیمو
  4. ماست ( به دلیل باکتری های موجود در آن که موجب عملکرد بهتر روده در هضم و دفع مواد زائد می شود )
  5. بلوبِری

می تواند در پیشگیری و کاهش شانس ابتلا به حساسیت فصلی کمک کند.

 

منابع: chetor.com ، wikipedia

اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

پاسخ دهید

*

code