آشنایی با اتریوم – نقره ی بازار رمزارزها

اشتراک گذاری :
اتریوم

آشنایی با قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند در واقع یک عبارت محسوب شده که برای توصیف یک کد کامپیوتری که می تواند مبادله پول، محتوا، اموال، سهام یا هر چیز دیگر دارای ارزش را آسان کند. هنگامی که در بلاک چین در حال اجرا است، یک قرارداد هوشمند مانند یک برنامه کامپیوتری کار می کند و به طور خودکار زمانی اجرا می شود که شرایط خاصی برای آن در نظر گرفته شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین اجرا می شود، آنها به درستی برنامه ریزی می شوند و هیچ سانسور، خرابی، تقلب یا دخالت های شخص ثالثی در آنها نیست.

در حالی که تمام بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، بیشتر آنها به شدت محدود هستند. اتریوم متفاوت است و به جای دادن مجموعه ای از عملیات محدود اجازه می دهد تا توسعه دهندگان هر عملیاتی که می خواهند انجام دهند. این به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند هزاران برنامه کاربردی مختلف را بسازند که فراتر از مواردی است که پیش از این مشاهده کردیم.

Don Tapscott یکی از کارشناسان این عرصه می گوید:

اتریوم قابلیت های فوق العاده ای دارد و یکی از آنها نیز قراردادهای هوشمند محسوب می شود. قراردادی که موجب خواهد شد بدون تمرکز روی آن به اجرایش بپردازید و کنترل کاملی نمی خواهد. همانطور که از نام این قرارداد پیداست، یک نوع هوشمند به شمار می رود.

ماشین مجازی اتریوم

پیش از به وجود آمدن اتریوم، برنامه های بلاک چین برای انجام یک مجموعه محدودی از عملیات طراحی شده بودند. برای مثال، بیت کوین و دیگر روش های ارز دیجیتال رمزنگاری شده، به طور انحصاری به عنوان ارزهای دیجیتال PtP طراحی شده اند. سپس توسعه دهندگان با مشکلی مواجه شدند. در هر صورت مجموعه ای از توابع ارائه شده توسط بیت کوین و دیگر انواع برنامه ها را گسترش دهید که بسیار پیچیده و وقت گیر است یا یک برنامه بلاکچین جدید و یک پلتفرم کاملا جدید نیز ایجاد کنید. در حقیقت Vitalik Buterin، با خلق اتریوم یک نوع رویکرد جدید را در این زمینه توسعه داد.

در واقع اتریوم یک پلتفرم عمومی متن‌باز، بلاک چین-محور با رایانش توزیع‌شده است که از قابلیت قرارداد هوشمند بهره می برد. این پلتفرمتورینگ کامل ماشین مجازی، ماشین مجازی اتیریم را فراهم می‌آورد، اسکریپت‌ها را با استفاده از شبکهٔ بین‌المللی گره‌های عمومی اجرا می‌کند. اتیریم همچنین یک توکن ارز رمزپایه به نام «اتر» ارائه می‌کند، که بین حساب‌ها قابل انتقال بوده و می‌تواند برای پرداخت به گره‌های شرکت‌کننده برای محاسباتی که انجام داده‌اند مورد استفاده قرار گیرد. سازوکار کار داخلی قیمتگذاری است که برای جلوگیری از اسپمینگ و مکان‌یابی منابع روی شبکه به کار گرفته می‌شود.

با این حساب باید اتریوم را یک پلتفرم محسوب کرد که می تواند بلاک چین محور عمل کند.

Vitalik Buterin به عنوان مخترع اتریوم می گوید:

من فکر می کردم کسانی که در زمینه بیت کوین فعالیت دارند، به نتیجه موردنظر نرسیدند. من تصور می کردم آنها پس از برنامه های فردی خود رفته و سعی داشته به طور صریح از هر پرونده در پروتکل حمایت کنند.

نحوه کار اتریوم

ماشین مجازی اتریوم یک نرم افزار کامل تورینگ محسوب شده که بر روی شبکه اتریوم به اجرا در می آید. این به هر فردی قابلیت می دهد تا هر برنامه ای را اجرا کنند. بنابراین صرف نظر از زبان برنامه نویسی و حافظه موردنظر خواهد بود. ماشین مجازی اتریوم موجب خواهد شد تا روند ایجاد برنامه های کاربردی بلاک چین بسیار ساده تر و کارآمد تر از همیشه رقم خورد. اتریوم به جای آن که نیاز به ساخت کل یک بلاک اصلی برای هر برنامه جدید ایجاد کند، هزاران برنامه مختلف را در یک پلتفرم توسعه داده و قرار می دهد.

اتریوم چیست و برای آن از چه چیزی استفاده می شود؟

اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیر متمرکز را ایجاد کرده و اجرا کنند. یک برنامه غیر متمرکز و یا Dapp دارای اهداف و کاربران خاصی است. برای مثال بیت کوین یک Dapp محسوب شده که کاربران آن را با همکاری سیستم نقدی الکترونیکی که امکان پرداخت آنلاین بیت کوین را فراهم می آورد، به کار می گیرد. از آنجایی که برنامه های غیر متمرکز شامل کدهایی هستند که بر روی شبکه بلاک چین اجرا می شوند، آنها توسط هیچ شخص یا سازمان خاصی کنترل نمی شوند.

هر سرویس هایی که متمرکز می شوند می توانند با استفاده از Ethereum آنها را غیرمتمرکز کرد. در مورد تمام خدمات واسطه ای که در صدها صنایع مختلف وجود دارند می توان این فکر را داشت. برای مثال خدمات آشکار همانند وام های ارائه شده توسط بانک ها برای خدمات واسطه ای به ندرت در مورد اکثر مردم همانند ثبت نام ، سیستم رای گیری، انطباق قانونی و بسیاری موارد دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

اتریوم همچنین می تواند برای ساخت سازمان های خودمختار (DAO) مورد استفاده قرار گیرد. DAO یک سازمان کاملا مستقل و غیرمتمرکز است که بدون رهبری واحد هدایت می شود. DAO توسط کد برنامه نویسی، بر روی مجموعه ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده در بلاک چین اتریوم اجرا می گردد. کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان سنتی طراحی شده تا   از نیاز مردم برطرف شده و کنترل غیرمتمرکزی به وجود آید. DAO متعلق به همه کسانی است که برندی را خریداری می کنند، اما به جای هر برند برابر با سهام و مالکیت، لوگو  به عنوان شراکتی که مردم در آن حضور دارند، عمل می کنند.

Stephen Tual موسس سابق اتریوم CCO می گوید:

DAO شامل یک یا چند قرارداد می شود و می تواند توسط یک گروه از افراد ذی نفع تامین شود. DAO کاملا روشن و مستقل از هر مداخله ی انسانی، از جمله سازندگان اصلی آن عمل می‌کند. یک DAO در شبکه باقی خواهد ماند تا زمانی که هزینه های حیات خود را پوشش دهد و خدمات مفیدی به مشتری اصلی خود ارائه دهد.”

اتریوم همچنین به عنوان یک پلتفرم برای راه اندازی سایر رمزنگاری های معروف استفاده می شود. از آنجا که استاندارد نشانه ERC20 تعریف شده توسط بنیاد اتریوم است، دیگر توسعه دهندگان هم می توانند موارد مربوط به خود را با کمک نشانه ها و جمع آوری پول از طریق ارائه سکه های اولیه (ICO) آشکار سازند. در این استراتژی جمع آوری، صادرکنندگان مقداری را که می خواهند افزایش دهند، تعیین می کنند. سپس آن را در یک بخش قرار می دهند و در مقابل Ether دریافت می کنند. میلیاردها دلار توسط ICOs در پلت فرم اتریوم در طی دو سال گذشته جمع آوری شده، و یکی از ارزشمندترین رمزنگاری ارزهای جهان، EOS، نماد ERC20 است.

اتریوم به تازگی یک استاندارد جدید به نام نماد ERC721 برای ردیابی دارایی های منحصر به فرد دیجیتال به وجود آورده است. یکی از بزرگترین موارد استفاده در حال حاضر برای چنین نمادهایی، جمع آوری دیجیتالی است. زیرا به عنوان زیرساخت اجازه می دهد تا مردم برای اثبات مالکیت کالاهای کمیاب دیجیتال به خوبی عمل کنند. در حال حاضر بسیاری از بازی ها با استفاده از این تکنولوژی ساخته می شوند، مانند CryptoKitties که یک شبه بازی بوده و شما می توانید گربه ها را به صورت دیجیتالی جمع آوری و پرورش دهید.

منبع: blockgeeks.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید

*

code