پورشه تایکان اولین خودرو الکتریکی پورشه با سرعت 260 کیلومتر

32
0
اشتراک گذاری :
پورشه تایکان

شرکت پورشه را می توان یکی از برندهای بزرگ تولیدکننده خودرو دانست که تاکنون محصولات لوکس و گران قیمتی را در بازار عرضه کرد. این روزها با گسترش اتومبیل های الکتریکی این کمپانی تصمیم گرفته تا اولین محصول تمام برقی خود را با نام “tycan” رونمایی کند.

پیش از آن که تایکان الکتریکی رونمایی شود تا به حال گزارش ها و اطلاعات بسیاری منتشر ‘گردید و در نهایت با معرفی نسخه نهایی آن این جزئیات تکمیل تر شد. تایکان 2020 از طراحی آینده نگرانه پورشه بهره می برد و قدرت 750 اسب بخاری دارد که به چهار چرخ آن برای عملکرد بهتر منتقل می شود. با سقف سرعت 260 کیلومتر برساعتی تایکان قادر است در کمتر از 2.6 ثانیه به 100 کیلومتر برساعت برسد.

پورشه تایکان

البته پورشه چند مدل برای تایکان در نظر گرفته که یکی از آنها نسخه معمولی و دیگری مدل توربو اس است. نسخه توربو اس در مقایسه با نسخه معمولی قدرت عملکرد بهتری دارد و یک خودرو الکتریکی سریعتر است. با مدت زمان 7:42 در نوربرگرینگ، تایکان حتی توانسته عملکرد بهتری نسبت به خودروهای 12 سیلندری نظیر لامبورگینی مورسیه لاگو و پاگانی زوندا داشته باشد.

در حالی که اتومبیل های الکتریکی موجود چندان نمی توانند سریع باشند، اما پورشه با تایکان نشان داده که خودرو معمولی توسعه نداد. قیمت پورشه تایکان توربو اس به 187 هزار دلار می‌رسد اما در نسخه معمولی قیمت 153 هزار دلار است. نسخه توربو یا همان معمولی تایکان که قیمتی 153 هزار دلاری دارد، قدرت پیشرانه آن به 670 اسب بخار می رسد و باید چنین مدلی را بزرگ دانست.

پورشه تایکان

ظاهرا پورشه تصمیم گرفته محصول الکتریکی بزرگی را برای تایکان در نظر گیرد. تایکان خودرو الکتریکی چهار درب ویژه آلمانی بوده که باید آن را یکی از مدل های برجسته در میان رقبا تلقی کرد. مدیر بازاریابی پورشه Detlev von Platen می گوید که این کمپانی قصد دارد تا سال 2025 نیمی از فروش محصولات خود را به بخش اتومبیل های الکتریکی بیاورد.

تایکان تنها یک خودرو تمام الکتریکی نیست بلکه باید آن را محصول اسپرت هم نامید. زیرا دست کمی از یک خودرو اسپرت و سریع ندارد. باتری 93 کیلووات ساعتی آن اجازه خواهد داد تا افراد بتوانند این خودرو را با یک بار شارژ تا مسافت 450 کیلومتر به حرکت درآورند. مدت زمان شارژ آن نیز 22 دقیقه است به لطف فناوری شارژ سریع 270 کیلووات ساعتی در این مدت می توان به شارژ 80 درصد رسید. گفتنیست که تایکان اولین خودرو 800 ولتی الکتریکی بوده و متفاوت از مدل های الکتریکی 400 ولتی معمولی عمل می کند. نوآوری دیگر این خودرو گیربکس دو سرعته برای موتورالکتریکی و محور عقب می باشد.

اتومبیل های الکتریکی عمدتا از گیربکس هایی با تعداد دنده پایین برخوردار هستند. پورشه مدعیست که تایکان با موتور کوچک بهترین عملکرد را در میان اتومبیل های الکتریکی می تواند از خود نشان دهد. به گفته شرکت سازنده سیستم تنظیم شاسی 4D هم برای تایکان فراهم آمده تا آن را با مطابق با هر نوع شرایط جاده ای می سازد. در کابین داخلی تریم آلکانترا و چرم باکیفیتی قابل مشاهده است که در میان انبوهی از صفحه نمایش های مختلف دیجیتالی قرار گرفته است.

چندین نمایشگر درون کابین تعبیه شده که شباهتی به دیگر اتومبیل های الکتریکی مدرن دارد. فضای داخلی مناسب است و بیش از 4 سرنشین به راحتی درون این اتومبیل الکتریکی چهاردرب سریع قرار می گیرند. صندوق عقب چندان بزرگ نیست و کافی به نظر می رسد.

تایکان خودرو عجیب و غریبی است که پورشه آن را به عنوان یک اتومبیل الکتریکی کامل معرفی کرده و نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

 

منبع: popsci.com

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید